b_Newsمهمانی که دردسرساز شد

نایب قهرمانی کاپ آسیا بدون باخت به آسیایی ها !

تاریخ: 1396/05/30
زمان: 16: 39
نوع: گزارش
تیم ملی بسکتبال بدون باخت به تیم های آسیایی نایب قهرمان کاپ آسیا شد.

هدیه خطیبی

مهمان تازه وارد آسیا معادلات قهرمانی تیم ملی بسکتبال در کاپ آسیا را  بهم ریخت.تیم ملی استرالیا هر چند شبیه تیمی که در المپیک چهارم شد، نبود اما حتی تیم دوم و سومش هم در آسیا می تواند عرض اندام کند و حریف خطرناکی باشد.

کاپ آسیا جایگزین جام ملت های آسیا در بسکتبال شد و با دو مهمان تازه وارد (استرالیا و نیوزیلند) از 17 مرداد در بیروت استارت خورد.

آسمانخراش های ایران با اردوی دو ماهه که شامل دو تورنمنت در چین می شد و اضافه شدن حامد حدادی و اوشین ساهاکیان در اردوی آخر با هدایت مهران حاتمی به بیروت رفتند.

دور مقدماتی و بازی برابر تیم هایی مثل هند، سوریه و اردن را هم باید جزو دیدارهای تدارکاتی به شمار آورد.اما شاگردان حاتمی خیلی زود در یک چهارم نهایی به نوعی فینال رسیدند.لبنان میزبان با هر ترفندی حتی بی احترامی به سرود ایران و جوی که فادی الخطیب ستاره آنها به راه انداخته بود، به هدفش نرسید و مغلوب ایران شد.دیدار نیمه نهایی دشوارتر از مصاف با میزبان بود اما آمار خوب پرتاب سه امتیازی در دیدار با کره جنوبی و نمایش برتر ایران راه فینال را باز کرد.

در این بین نباید از یاد ببریم که چین و فیلیپین تیم های اصلی شان را به این رقابت ها نیاوردند و حتی استرالیا فقط یک بازیکن از المپیک ریو را به بیروت آورده بود.شاید تصور می شد فینال با نتیجه نزدیک تری دنبال شود اما از ابتدا کانگوروها گوی سبقت را ربودند و اجازه ندادند تا تیم ایران به امتیاز برتر یا حداقل تساوی برسد.ایرادهایی نظیر ضعف در ریباند و توپ جمع کردن هم در قبال این حریف کاربلد خودش را نشان داد.در نهایت بسکتبالیست های ایران که تمام رقبای آسیا را پشت سر گذاشتند، برابر تیم قاره اقیانوسیه باخت را پذیرفتند تا روی سکوی دوم آسیا بایستند.

تاثیر حامد حدادی با وجود مصدومیت و فرصت محدود تمرین با تیم ملی آنقدر زیاد است که باید دلهره آینده ای بدون او را در تیم ملی داشته باشیم.باید دید چه برنامه ای و چه نیروهای پشتیبانی برای حدادی در نظر داریم.چرا که حدادی مصدوم و تمرین نکرده هم به تنهایی تیم ایران را به جلو می برد.

در مجموع باید برای تیم مهران حاتمی با وجود برخی ضعف ها احترام قائل شد که حداقل به حریف آسیایی باج ندادند و دو  برد ارزشمند مقابل لبنان میزبان و کره جنوبی به دست آوردند تا فینالیست شوند.همچنین تیم حاتمی در طول تورنمنت بی حاشیه و با همدلی بین بازیکنان مسیر فینالیستی را طی کرد.

 

دو ایرانی در بین برترین ها

در پایان این مسابقات محمد جمشیدی و حامد حدادی در جمع پنج بازیکن برتر کاپ آسیا قرار گرفتند.محمد جمشیدی بهترین پست دو و حامد حدادی بهترین پست پنج تورنمنت نام گرفت.حدادی برای بار چهارم این لقب را به خودش اختصاص داد تا در این زمینه رکورددار آسیا باشد.

شیا ایلی از نیوزیلند، فادی الخطیب از لبنان و او سیکون از کره جنوبی نیز به ترتیب بهترین پست یک، سه و چهار آسیا شد.

 

باید سطح مان بالاتر برود

مهران حاتمی سرمربی تیم ملی بسکتبال پس از نایب قهرمانی در کاپ آسیا عنوان داشت:«از بازیکنانم راضی هستم.آنها تمام تلاش شان را کردند. استرالیا از هر نظر از ما بهتر بود و به مقام قهرمانی رسید. با اضافه شدن استرالیا و نیوزیلند به بسکتبال آسیا سطح مسابقات بالا رفته و باید از این پس بیشتر تلاش کنیم تا سطح بسکتبال مان را بالاتر ببریم. رقابت با این تیم ها باعث رشد بسکتبال ما می‌شود.»

 

هدفگذاری کمی نامشخص

اما مصطفی هاشمی از مربیان برتر بسکتبال ایران درباره این رقابت ها و عملکرد تیم ایران به «گل» می گوید:«باید دید هدفگذاری پیش از این رقابت ها چه بوده؟ نگاه قهرمانی داشتیم؟ یا پیشرفت بازیکنان برای انتخابی جام جهانی را دنبال می کردیم؟ به فکر طلای بازی های آسیایی و ورودی المپیک بودیم یا آماده کردن تیمی خوب برای جام جهانی؟ به نظر من هدفگذاری کمی نامشخص بود.البته ما شانس زیادی آوردیم که در تمام طول رقابت ها پنج بازیکن اصلی (حامد حدادی، بهنام یخچالی، محمد جمشیدی، ارسلان کاظمی و سجاد مشایخی) خوب بازی کردند و بازیکن ششم به عنوان تعویض اوشین ساهاکیان بود.اما به این ترتیب این ایراد به تیم وارد بود که فرصت بازی به بقیه نرسید.با این حساب مفهوم جوانگرایی معنا ندارد چرا که شش بازیکنی که صرف نظر از بازی های یکی ، دو دقیقه ای بقیه فرصت بازی داشتند سال ها تجربه میدان دیدن داشتند.»

او افزود:«با توجه به حجم وابستگی که نشان دادیم به حامد حدادی داریم، باید فکری بکنیم که اگر روزی حامد نباشد باید چه کنیم؟ البته در کنار حدادی نباید تاثیرات عمیق ارسلان را از یاد ببریم.حتی به نظر من باید او در پست چهار به جای بازیکن کره ای در تیم برتر جام جای می گرفت.»

هاشمی همچنین درباره بازی فینال با استرالیا عنوان داشت:«حقیقتا این اختلاف را پیش بینی نمی کردم.فکر می کردم سرنوشت برد و باخت به لحظات آخر کشیده شود.23 اختلاف نشان می دهد، در چند زمینه ایراد داریم.تیم ایران باید برای روزهایی که چین و فیلیپین با قدرت تر می آیند، آماده شود.»

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.