b_Newsحضور در جهانی لندن، مسابقه با اعمال شاقه بود

حسین توکلی: حدادی می تواند طلای المپیک 2020 را بگیرد!

تاریخ: 1396/05/31
زمان: 13: 48
نوع: گفتگو
توکلی، به این مضوع اشاره کرد که حدادی به مدال طلای المپیک 2020 فکر می کند.

حامد جیرودی/ حسین توکلی قهرمان سابق وزنه برداری المپیک و سرمربی پیشین تیم ملی این روزها به عنوان مربی اختصاصی با احسان حدادی قهرمان پرتاب دیسک ایران و نایب قهرمان المپیک 2012 لندن کار می کند تا او را دوباره به روزهای خوب خود برگرداند.جالب این که توکلی در گفت و گویی که با «گل» داشت، به این مضوع اشاره کرد که حدادی به مدال طلای المپیک 2020 فکر می کند.

از تمرینات تان با احسان حدادی چه خبر؟
بعد از بازگشت احسان از مسابقات جهانی، تمرینات او به صورت معمولی ادامه داد اما ما اهداف بزرگ تری را در پیش داریم.

 

چه مسابقاتی را درپیش دارید؟
یکی دو مسابقه اروپایی هست که هنوز وضعیت حضور در آن مشخص نیست. متاسفانه احسان در مسابقات جهانی فضای خوبی را تجربه نکرد اما ما برای اثبات کارمان سعی می کنیم تا رکوردهای بهتری را به ثبت برسانیم.

 

وضعیت پیشرفت او نسبت به گذشته چطور است؟
من این پیشرفت را به چشم می بینم اما خودش باید در این باره نظر بدهد که خوب است یا نه. هر ورزشکاری بهتر از هر کسی می تواند درباره وضعیت خودش نظر بدهد اما در کل به نظر من پیشرفت خوبیث داشته البته همان طور که گفتم ما در مسابقات جهانی شرایط سختی داشتیم و 18؛17 ساعت قبل از مسابقه به لندن رسیدیم و احسان نتوانست رکوردهایی که در بلاروس زده بود را آنجا بزند.

 

رکوردش چقدر بود و چندم شد؟
رکوردش 03/63 متر بود و پانزدهم شد.

 

فکر می کنید بتواند رکوردهای قبلی اش را تکرار کند؟
تکرار کرده. پرتاب های او در بلاروس فوق العاده بود اما احسان در مسابقات جهانی شرایط حرفه ای و برابری با رقیبانش نداشت.

 

چه شرایط برابری نداشت؟
به عنوان مثل آمریکایی ها از شش هفته قبل با تمام امکانات به لندن آمده بود و یا آلمانی ها پنج روز قبل به محل مسابقات رسیده بودند اما ما 17 ساعت قبل از مسابقه رسیدیم. ویزای مان جور نبود و خود احسان با کمک دوستان اش پاسپورت را به دوبی و ابوظبی رساند و از طریق یک مسافر آن رابه لندن برد تا به دست مسئولان برساند و از این دست مشکلات که وقتی آن ها را با هارتینگ رقیب حدادی در المپیک لندن که طلا را از او گرفت مطرح می کردم، کاملا تعجب کرده بود!

 

پس مسابقه با اعمال شاقه بوده است!
واقعا با اعمال شاقه بود! در هند هم وضع به همین ترتیب بود و ما فقط یک روز زودتر رسیدیم وگرنه احسان یک ورزشکار پرفکت است که تاکتیک های روز دنیا را بلد است و با این اضطراب و انتظاری که برای شرکت در مسابقات جهانی داشت، پانزدهم دنیا شد. قطعا اگر ما یک نصفه روز زودتر می رسیدیم، می توانستیم احسان را در فینال ببینیم و من فکر می کنم که می توانیم مدال طلای المپیک 2020 را برای او متصور باشیم.

 

واقعا به مدال طلای المپیک فکر می کنید؟
قطعا همین طور است. ما برای توکیو برنامه داریم. احسان الان استراحت همراه با تمرین دارد. در ریو هم مصدومیت او را خیلی اذیت کرد. مردم خیلی از مسائل را نمی دانند و می گویند دیدید فلانی هم تمام شد اما خیلی ها نمی دانند خارپاشنه چیست؟ استخوانی زائدی است که در گوشت پا فرو می رود و حتی راه رفتن را سخت می کند اما احسان با همین وضعیت مسابقه داد و بعد جراحی کرد. من الان می بینم بعضی از پیشکسوتان دوومیدانی انتقاد می کنند اما ما باید از ورزشکاری مثل احسان مراقبت کنیم چون ممکن است سالها یکی دیگر مثل او نیاید.

 

شما الان می گویید ما باید به فکر ورزشکاران باشیم.یکی از کسانی که به تازگی از بین ما رفت هم تیمی سابق تان محمدعلی فلاحتی نژاد بود. چقدر از او خبر داشتید؟
کم و بیش خبر داشتم اما گرفتاری ها زیاد شده. با این حال دوستانی مثل آقای بیرانوند بیشتر با او در ارتباط بودند. من خیلی وقت ها ایران نبودم و دور از انصاف است که بگویم همه چیز را درباره آن مرحوم می دانستم. اما مگر ما چقدر می توانیم به هم سر بزنیم؟ البته این مسائل ریشه ای است و باید قهرمان ها را محفوظ نگه دارند.

 

البته آن مرحوم هم خیلی با رسانه ها مثل بقیه ارتباط نداشت و ما او را فراموش کرده بودیم!
شاید شرایط برای او فراهم نشده که دیده شود. واقعا از این اتفاق ناراحت شدیم و خدا به خانواده اش صبر بدهد. با احسان که صحبت می کردیم می گفتیم که الان آینده پسر آن مرحوم امیرعلی چه می شود و آیا تامین خواهد بود؟

 

با کوروش باقری که صحبت می کردیم می گفت من با حسین توکلی اختلاف نظر دارم اما توانایی او صدبرابر بیشتر افراد حال حاضر فدراسیون وزنه برداری است.
آقای باقری لطف دارد. من و کوروش از هم شناخت داریم و اخلاق هم را خوب می شناسیم. قطعا اختلاف نظر هم داریم اما مشکلی هم نداریم و هرجا همدیگر را می بینیم سلام وعلیک و صحبت می کنیم.

 

او می گفت خودش با فدراسیون مشکل دارد اما از نسل طلایی وزنه برداری مثل توکلی ها و فلاحتی نژادها حتی در شورای فنی هم استفاده نمی شود.
کاملا درست می گوید. من نمی گویم همه انسان ها کامل هستند اما فضای کار در فدراسیون وزنه برداری حرفه ای نیست و سلیقه ای برخورد می شود و تا افراد انتقادی می کنند آن ها را کنار می گذارند در حالی که ما باید به فکر منافع ملی باشیم.