b_Newsکیانوش در اردو هست اما با برادرش تمرین می کند/ استقامت بدن علی حسینی پایین بود، خودم گفتم سراغ کارهایش برود

محسن بیرانوند: هر روز به احتمال برکنار شدنم فکر می کنم!

b_News طبیعی است که قهرمانان خوب مان از مربیگری دور بمانند/ نمی توانم وزنه برداران را در پر قو نگه دارم
تاریخ: 1396/06/01
زمان: 09: 51
نوع: گفتگو
هفته اول لیگ وزنه برداری در حالی به پایان رسید که بهداد سلیمی و سهراب مرادی عنوان نخست اوزان خود را به دست آوردند. موضوعی که برای سرمربی تیم ملی قابل پیش بینی بود.

نگار رشیدی

هفته اول لیگ وزنه برداری در حالی به پایان رسید که بهداد سلیمی و سهراب مرادی عنوان نخست اوزان خود را به دست آوردند. موضوعی که برای سرمربی تیم ملی قابل پیش بینی بود و البته از رکوردهایی که شاگردانش در لیگ ثبت کردند هم ابراز رضایت کرد.

محسن بیرانوند همچنین در گفت و گو با «گل» از مرحوم فلاحتی نژاد صحبت کرد و تا حدودی دور ماندن بسیاری از قهرمانان وزنه برداری از فدراسیون و کار مربیگری را منطقی دانست.

 

هفته اول لیگ تمام شد.سهراب و بهداد اول شدند و وزنه برداران به شکل جدی تری رکورد زدند.

سهراب و بهداد که باید اول می شدند، چون انتظار دیگری از قهرمانان المپیک نمی رود. از بچه ها هم راضی هستم. همه واقعا خوب کار کردند و طبق برنامه پیش رفتند.سهراب که حتی از برنامه اش جلوتر هم هست. از طرفی ما در دوره آماده سازی هستیم و با این حال برخی از بچه ها رکوردهایی زدند که در هیچ مسابقه ای ثبت شان نکرده اند. ما طبق برنامه پیش می رویم و چه از نظر بار فنی و چه حمایت فدراسیون در بحث هایی مثل مکمل، اسکان و ... منظم پیش می رویم.

 

یکی از نگرانی های سهراب کم کردن وزن در لیگ بود، بهداد هم که نگران زانویش است.

بله اما سهراب در هفته اول وزن کم نکرد. چون به صلاح نبود در فاصله 25 روز تا مسابقه بخواهد وزنش را کم کند. از طرفی ما سه ماه تا جهانی فرصت داریم و خود بهداد هم خیلی جدی است و حواسش به زانویش هست.

 

در این فاصله کم تا مسابقات، خودتان نگران مصدومیت های احتمالی نیستید؟

بالاخره بچه های من یک جا باید محک بخورند یا نه... نمی شود که آنها را لای پر قو نگه داریم، این اشتباه است. در اردو و مسابقات جهانی هم که نمی شود آنها را محک زد اگر اینطور باشد و من ششدانگ نباشم رودست می خورم. ما برای جلوگیری از مصدومیت تکنیک های خاصی داریم که شرایط را استاندارد نگه داریم.

 

شما گفته بودید سعید علی حسینی به اردوی تهران می آید اما این اتفاق رخ نداد.

او دو روز در تمرین بود اما از آنجایی که شرایط استقامت بدنش پایین بود و فکرش هم درگیر دانشگاه بود، به او گفتم سراغ کارش برود و برنامه تمرین هم به سعید دادم. من خودم این پیشنهاد را به سعید دادم چون فایده ندارد وقتی ورزشکار درگیری ذهنی داشته باشد فایده ندارد. البته این فقط برای نفرات ویژه و در شرایط خاص است آن هم بر اساس شناختی که از نفرات دارم.

 

اما با این تصمیم باز هم بحث ورزشکارسالاری مطرح شد.

نه من به چنین موضوعی اعتقاد ندارم. سعید طی یکی،دو روز آینده به تمرین اضافه می شود و در اردوی مازندران هم با ما خواهد بود.

 

گویا کیانوش رستمی هم قرار است در اردوی سوم در اردو باشد.

کیانوش در تهران هم کنار ما بود. او در سالن ما و با برادرش تمرین می کرد. در اردوی شمال هم هم با برادرش تمرین می کند.

 

اما حضور فیزیکی کنار تیم شباهت زیادی به کار تیمی ندارد؟!

من مشکلی با این قضیه ندارم. کیانوش می خواهد طلای جهان را بگیرد و به قهرمانی تیم در جهان کمک می کند. در نهایت این تیم ایران است که روی سکو می ایستد. کیانوش قهرمان المپیک بوده و شاگرد من نبود که بخواهم بگویم او را من ساختم. من اگر مربی خوبی باشم چهار نفر مثل کیانوش می سازم.

 

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید شاید بعد از داخل سالن، فدراسیون با شما ادامه همکاری ندهد؟

من هر روز به این موضوع فکر می کنم. تنها چیزی که برایم اهمیت دارد این است که در زمان مربیگری ام، سوءاستفاده نکنم و حق را ناحق نکنم. می خواهم جوری کار کنم که اگر رفتم مردم جواب سلامم را بدهند. راحت و بدون استرس. دلیلش هم این است که من سه،چهار شغل دارم و اینطور نیست که حضورم در این سمت برایم مرگ و زندگی باشد و تحت هر شرایطی بخواهم بمانم. من باید آنقدر خوب باشم که خودشان من را بخواهند یا بگویند در جای بهتری کار کن. اگر اینجا نباشم کار برای انجام دادن زیاد دارم. مثلا به رساله دکترایم می رسم یا دنبال کارهایم در فدراسیون جهانی می افتم که آنجا سمت دارم. این شرایط هم برای من هم کشورم یک فرصت بود.

 

با این حال خیلی از قهرمانان قدیمی این گلایه را دارند که بعد از پایان دوره ورزش قهرمانی از فدراسیون طرد شده اند. شما نگران این طرد شدن نیستید؟

ببینید، ما 15 تا 20 قهرمان در سال های گذشته داریم اما به سه سرمربی که بیشتر احتیاج نداریم. آن سه نفر هم با نظر فدراسیون انتخاب می شوند و این حق اوست چون رییس است که باید پاسخگو باشد. طبیعی هم هست که چند مربی خوب بیرون بمانند مثل من که چند سال بیرون ماندم و الان این فرصت به من رسید و باید سعی کنم در این مدت به خوبی کار کنم. البته می توان از قهرمانان در استان ها و بحث آموزش استفاده کنیم که نیاز به زیرساخت های زیادی دارد و هیات ها هم باید آنقدر قوی باشند که این کار را بشود انجام داد.

 

مدتی پیش وزنه برداری مرحوم فلاحتی نژاد را از دست داد...

فلاحتی نژاد برادر من بود. ما لیسانس مان را با هم گرفتم و دوستی مان به 15،20 سال قبل بازمی گردد. ما سال ها هم اتاق بودیم و این اتفاق ضربه بزرگی برای من و خانواده اش بود. همه از او به عنوان آدم با مرام و بامعرفت یاد می کنند. شخصیت فلاحتی نژاد طوری بود که سه نسل از روسا و چهار،پنج نسل از مربیان برای مراسمش آمده بودند. خیر فلاحتی نژاد به همه می رسید و این داغ تا آخر عمرم روی من هست.