b_Newsروایت درگذشت فرنگی کار پیشکسوت روی تشک

آمبولانس دیر رسید؟!

تاریخ: 1396/06/01
زمان: 14: 19
نوع: خبر
حسین نیک‌نژاد، ملی‌پوش اسبق کشتی فرنگی ایران در حین رقابت های کشتی 55 تا 60 سال 62 کیلوگرم، روی تشک دچار ایست قلبی شد و در بیمارستان درگذشت.

حامدجیرودی
روز دوشنبه و در مسابقات کشتی قهرمانی پیشکسوتان کشور در تبریز اتفاقی تلخ افتاد و حسین نیک‌نژاد، ملی‌پوش اسبق کشتی فرنگی ایران در حین رقابت های کشتی 55 تا 60 سال 62 کیلوگرم، روی  تشک دچار ایست قلبی شد و در بیمارستان درگذشت. این موضوع باعث شد تا به سراغ مسئولان برگزار کننده مسابقات کشتی پیشکسوتان و همچنین کشتی گیری که با زنده یاد نیک نژاد مسابقه داده برویم و درباره این اتفاق با آن ها صحبت کنیم.

 

برادرش می گفت حسین کشتی نگیر!
علی اکبر وظیفه خواه رئیس هیات کشتی آذربایجان شرقی که مسئولیت برگزاری این مسابقات را بر عهده داشته درباره شرایط مسابقه که منجر به فوت این کشتی گیر پیشکسوت شده است، می گوید:« این کشتی گیر در رقابت با حریف اش که از اصفهان بود، بعد از این که کول انداز را اجرا کرد، دچار ایست قلبی شد.در سالن متخصص ها حضور داشتند. سعید حسینی و داداشی از مرکز فوریت های پزشکی خاضر بودند و عملیات احیا انجام شد و یک مقدار حالش بهتر شد اما وقتی او را با اورژانس او را به بیمارستان بردند، دوباره حالش بد شد و در نهایت فوت کرد.»
وی ادامه داد:« مرحوم نیک نژاد اهل گیلان بود اما در محمدیه قزوین زندگی می کرد. اتفاقا برادرش محمد هم از گیلان در این مسابقات شرکت کرده بود و با این که برادرش فوت کرد اما اصرار داشت که به مسابقه برای برادرش ادامه بدهد و اتفاقا اول هم شد !»
وظیفه خواه به صحبت های دوستان مرحوم نیک نژاد هم اشاره کرد: «دوستان او اشاره داشتند که حالش زیاد خوب نبوده است و وقتی هم که رفته بودیم، جنازه را از بیمارستان تحویل بگیریم، برادرش می گفت من گفتم حسین کشتی نگیر!»
وی خاطرنشان کرد:«در حال حاضر کشتی گرفتن برای افراد 60 سال به بالا ممنوع شده است. گواهینامه سلامت هم برای شرکت کنندگان صادر می شود اما معلوم نیست که دقیق معاینه می شوند یا نه اما به هر حال باید دقت بیشتری برای کسانی که در رده پیشکسوتان کشتی می گیرند، صورت بگیرد.»

 

معاینه چیزی نشان نمی دهد!
حسین ثابت کار مدیر تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی پیشکسوتان هم درباره درگذشت مرحوم نیک نژاد چنین نظر داد:« قوانین کشتی پیشکسوتان در اتحادیه جهانی به این صورت بود که قبلا تا 70 سال می شد کشتی گرفت اما در حال حاضر از 60 سال به بالا دیگر امکان مسابقه دادن وجود ندارد ولی تا این سن اگر کشتی گیری از لحاظ بدنی آماده باشد و خوب ورزش کرده باشد، می تواند روی تشک برود. قبل از آن هم معاینه پزشکی صورت می گیرد و همه کشتی گیران حاضر در رقابت ها هم بیمه می شوند. من این کشتی گیر را می شناختم و زمان وزن کشی او را دیدم که در حال تمرین بود اما متاسفانه در حین مسابقه دچار ایست قلبی شد و با رسیدن به بیمارستان فوت می کند.»
وی ادامه داد:« معاینه پزشکی یک معاینه معمولی و شرایط اورگانیکی بدن فرد را نشان نمی دهد اما با این اتفاقی که افتاد، باید دقت بیشتری صورت بگیرد و معاینات دقیق تری روی کسانی که می خواهند کشتی بگیرند، انجام شود. البته پزشکیار در سالن بوده و حتی یکی از کشتی گیران خودش جراح بود. آمبولانس هم آمد اما متاسفانه این اتفاق به وجود آمد.»

 

دایی زاده: دچار عذاب وجدان شدم، فینال را باختم
اما مهم ترین فردی که می توانست بهتر از همه درباره این اتفاق تلخ توضیح دهد، رقیب اصفهانی مرحوم نیک نژاد بود که در کشتی با او این شرایط به وجود آمد. علیرضا دایی زاده درباره کشتی که با نیک نژاد گرفته است، به «گل» چنین توضیح داد:« این بنده خدا از پیشکسوتان خوبی بود که سابقه حضور در مسابقات جهانی پیشکسوتان را هم داشت و مرد شایسته ای بود که متاسفانه در کشتی با من دچار ایست قلبی شد و بعد هم به رحمت خدا رفت.»
وی درباره وضعیت سلامت این کشتی گیر ادامه داد: «مرحوم نیک نژاد آن طور که من دیده بودم، خیلی سرحال و قبراقر بود و قبل از این که با من کشتی بگیرد، در کشتی قبلی اش حریف اش را در 30 ثانیه با سالتو ضربه فنی کرده بود. او کشتی دوم اش بود اما در دور سوم کشتی می گرفتیم. خود من هم وزن کم کرده بودم و برای قهرمانی به این مسابقات آمده بودم. در دور تشک افراد زیادی شاهد و ناظر بودند و حتی برادرش هم مربگیری مرحوم نیک نژاد را بر عهده داشت.»
دایی زاده خاطرنشان کرد: « کشتی من طوری است که هیچ وقت با خطا امتیاز نمی گیرم و سعی می کنم که به حریفم فن بزنم. در این کشتی هم در سه دقیقه اول با نتیجه چهار بر  صفر جلو بودم اما مرحوم نیک نژاد در سه دقیقه دوم بهتر کار کرد و چهار بر چهار مساوی شدیم. بعد در یک صحنه وقتی آمد پیچ بزند، خودش را پرت کرد و من روی او فن زدم و دیگر از جایش بلند نشد. اتفاقا داور وسط دو امتیاز دیگر به من داد و شش بر چهار شدیم. من فکر می کردم الان اسپری به او می زنند و از جایش بلند می شود اما این طور نشد و دیدم دارند تنفس دهان به دهان به او می دهند و روی سینه اش فشار می آورند تا او را احیا کنند.»
وی به این موضوع تاکید کرد که اوژانس دیر رسیده: « متاسفانه اورژانس 20 تا 25 دقیقه بعد از این اتفاق به سالن مسابقات رسید و شاید اگر پزشکان زودتر می رسیدند، آن مرحوم احیا می شد.»
دایی زاده درباره این که گویا پزشک در سالن بوده، خاطرنشان کرد:« پزشکی که آن جا هست، صرفا برای آسیب دیگی ها وضرب دیدگی های کوچک احتمالی است اما از پزشکی که با دستگاه اکسیژن نفس بدهد، نبود و امکانات و تجهیزات به صورت دم دستی بود و تنفس به صورت دهان به دهان صورت می گرفت و آمبولانس 20 دقیقه بعد رسید و بعد از نیم ساعت هن خبرآوردند که او فوت کرده است.»
وی درباره حس و حالش بعد از فوت نیک نژاد هم صحبت کرد:« من مثل این که یکی از فامیل هایم و یکی از صمیمی ترین دوستانم را از دست داده باشم، گریه می کردم و زانوهایم کاملا سست شده بود و با خودم می گفتم که چرا این اتفاق باید در کشتی با من بیفتد و دچار عذاب وجدان شده بودم و دوستانم به من می گفتند که تقصیر تو نیست که این طور شده و واقعا هم همین طور بود اما من روحیه ام را باخته بودم و این باعث شد تا کشتی فینال را 11 بر هشت ببازم و دوم شوم. من واقعا از این اتفاق متاسف شدم و حتی به برادرش هم تسلیت گفتم.»
دایی زاده یادآور شد:« قبلا تا 75 سال هم می شد کشتی گرفت اما از زمان حضور رسول خادم در فدراسیون و به خاطر شرایط تعدادی از کشتی گیران، این مسابقات تا رده سنی 60 سال کاهش پیدا کرد. من خودم 58 سال دارم اما فکر می کنم مرحوم نیک نژاد 60 سالش بود و سال آخری بود که می توانست کشتی بگیرد.البته کشتی ها در دو زمان سه دقیقه ای برگزار می شود اما اگر در دو زمان دو دقیقه ای بشود، بهتر است.»

 

 

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.