b_Newsخودمانی، با سرمربی تیم نوجوانان:

تنها تیم تاریخ والیبال هستیم که یک روز هم صغر سن نداشتیم و نداریم!

تاریخ: 1396/06/05
زمان: 16: 44
نوع: گزارش
این مطلب را زمانی می‌خوانید که تکلیف تیم قهرمان والیبال زیر ۱۹ سال جهان روشن شده است...

فرزاد کفیلی/مطلب روبه رو را زمانی می‌خوانید که تکلیف تیم قهرمان والیبال زیر ۱۹ سال جهان روشن شده است. گفت‌وگو با محمد وکیلی سرمربی تیم نوجوانان ایران چند ساعتی پیش از آغاز مسابقه فینال میان ایران و روسیه انجام شد؛ مربی که دو سال پیش تیم نوجوانان ایران را سوم جهان کرد و حالا تیمش تنها با دو ست باخت از ابتدای مسابقات، به فینال زیر ۱۹ سال جهان رسید؛ اتفاقی بی سابقه در تاریخ والیبال ایران.

نخستین ‌بار تیم مصطفی کارخانه در سال ۲۰۰۱ فینال نوجوانان جهان را مقابل برزیل بازی کرد. سال‌های اولی بود که صغرسن و تغییر شناسنامه‌ها شروع شده بود و تیم‌های ایرانی اینطور به فینال نوجوانان جهان می‌رسیدند اما تیم بزرگسالان ایران در آسیا هم قهرمان نمی‌شد. تیمی که کارخانه در فینال ۲۰۰۱ قاهره ساخته بود، محمد سلیمانی را در اختیار داشت که کامل‌ترین بازیکن مسابقات شد اما به تیم بزرگسالان ایران نرسید! دلیلش هم پیدا بود. ۶ سال بعد تیم یوتسا ستکوویچ صرب هم فینال نوجوانان جهان را این بار در مکزیک برابر چین بازی کرد و قهرمان جهان هم شد اما از آن تیم که مجتبی غیاثی کامل‌ترین بازیکن جهان شد و علیرضا جدیدی که بهترین مدافع وسط مسابقات، اگر بازیکنان سالمی بودند امروز باید در ۲۸، ۲۹ سالگی بهترین های ایران می‌بودند.

دیروز اما سالم‌ترین تیم تاریخ والیبال ایران فینال نوجوانان را برابر روسیه بازی کرد. تیمی که محمد وکیلی سرمربی اش در گفت‌وگو با «گل» اینطور آن را توصیف می‌کند: «من همین‌جا عنوان می‌کنم اگر کسی یک روز،حتی یک روز شناسنامه تغییر یافته از بازیکنان آن پیدا کند من همه چیزم را به او می‌دهم و از والیبال کنار می‌روم. سرعتی زن سوم تیم ما پانزده سال و هشت ماه سن دارد و کوچک‌ترین بازیکن حاضر در مسابقات قهرمانی جهان است.» وکیلی امیدوار است فینال را هم ببرد و همه را از قهرمانی بدون تقلب خوشحال کند. قهرمانی که اگر با نتیجه سه بر صفر به دست بیاید یک رکورد محسوب می‌شود.همچون رکوردی که تیم نوجوانان ایران سه سال پیش در قهرمانی آسیا کلمبو سریلانکا به دست آورد و بدون ست باخته قهرمان آسیا شد.

سرمربی تیم نوجوانان ایران اینطور درباره بازیکنانی که قرار است آینده والیبال ایران باشند، توضیح می‌دهد: «در تیم کنونی ما سه سرعتی زن آینده‌دار حضور دارند که با توجه به سن‌شان در دوره‌های بعد هم می‌توانند برای ایران بازی کنند و این مهمترین دستاورد مجموعه ماست. شما درباره روزهایی که بازیکنان مستعد پشت بازیکنان صغرسن می‌ماندند و فرصت شکوفایی پیدا نمی‌کردند، آگاه هستید. اما همان روزها هیچ کس از تیم سالم حمایت نمی‌کرد. امروز آن دوره گذشته است. با توکل به خدا کاری کردیم که حداقل وجدان راحتی داشته باشیم و فارغ از نتیجه آینده والیبال کشور را بسازیم.»

وکیلی می‌گوید: «اسفندیار و یکی،دو بازیکن ما بودند که از دوره گذشته تیم نوجوانان تربیت شدند تا امروز مشخص شود بازیکنان ما چه توانایی دارند، این دوره هم سه بازیکن همچون این دو در ترکیب ما حضور داشتند که هر کس مربی تیم دوره بعد باشد می‌تواند از زیرساخت‌های ایجاد شده به راحتی استفاده کند.فراموش نکنیم ما بازیکنی در اردو داشتیم که هشت روز بزرگ‌تر از سن واقعی بود و حتی برای درست کردن شناسنامه او اقدامی نکردیم چراکه به راهی که شروع کرده بودیم اعتقاد کاملی داشتیم و امروز والیبال ایران منتفع خواهد شد.»