b_Newsرسول خادم پدر معنوی کشتی کشور است

علی اشکانی: می توانستیم شش مدال هم در مسابقات جهانی بگیریم!

b_News ما همه شاگرد محمد بنا هستیم و وارث ایشان
تاریخ: 1396/06/08
زمان: 15: 32
نوع: گفتگو
اشکانی، به این موضوع اشاره کرد که تیمش می توانسته شش مدال در این رقابت ها بگیرد اما نباید در باد مقامی که به دست آورده هم بخوابد.

حامد جیرودی/ تیم ملی کشتی فرنگی اگرچه از کسب مدال طلا در مسابقات جهانی بازماند اما با کسب سه مدال برنز به عنوان نایب قهرمانی دست یافت تا امیدوار کننده ظاهر شود. با این حال، علی اشکانی سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی در گفت و گویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که تیمش می توانسته شش مدال در این رقابت ها بگیرد اما نباید در باد مقامی که به دست آورده هم بخوابد.

درباره مسابقات جهانی پاریس صحبت می کنید؟
من تا به حال 10 بار عضور تیم ملی در مسابقات جهانی بوده ام. مدتی دور از تیم ملی بودم و حالا هم که سرمربی هستم اما تاکنون چنین مسابقات با کیفیتی را، چه در کشتی فرنگی و چه در کشتی آزاد ندیده بودم و مسابقات تا ثانیه های آخر جذابیت خودش را داشت. به خصوص در رشته خودمان که قانون مسابقات هم عوض شده بود. به عنوان مثل آرتور الکسانیان کشتی گیر ارمنستانی که قهرمان جهان و المپیک بوده در 15 ثانیه آخر و به زحمت کشتی اش را برد یا رضا کایالپ کشتی گیر ترکیه در وزن 130 کیلوگرم هم به کمک داور و با تجربه خود به پیروزی رسید.

 

تیم ما هم که در روز اول سه مدال برنز به دست آورد اما در روز دوم نه!
بالطبع ما در روز اول تلاش بیشتری کردیم و انرژی بیشتری گذاشتیم. ضمن این که روز اول مسابقات هم بود و تا پنج شش روز بعد هم مسابقات برگزار شد. البته در روز اول هم ما استرس داشتیم و هم برگزار کنندگان. با این حال، توانستیم که سه مدال بگیریم که هر کدام اندازه مدال طلا برای مان ارزش داشت. محمد علی گرایی کشتی های خوبی گرفت و حسین نوری هم می توانست فینالیست باشد و همچنین سعید عبدولی ولی در روز دوم شرایط سخت شد و نفری که ما به مدال آوری او امید داشتیم باخت و تیم از لحاظ روحی به هم ریخت.

 

منظورتان یوسف قادریان است؟
بله.

 

تصورتان از تعداد مدال های ملی پوشان به چه صورت بود؟
بچه ها همه در بهترین حالت رفته بودند که بجنگند و نمره قبولی بگیرند و هر کدام هم که باختند، به قهرمان های دنیا باختند. از هشت کشتی گیر ما، شش نفر تجربه اول شان در مسابقات جهانی بود و تنها دو نفر یعنی قادریان و عبدولی که کاپیتان تیم ملی بود، تجربه حضور در این رقابت ها را داشتند و چند نفر هم حتی پنج سال بود که در مسابقات بین المللی حضور نداشتند. به نظرم سید مصطفی صالحی زاده و محمد الیاسی هم می توانستند جزو مدال آوران ما باشند.

 

قادریان چرا نتوانست مدال بگیرد؟
به نظرم ما در 80 کیلوگرم کمی بدشانسی آوردیم. رامین طاهری مینسک پایش پاره شد و خود قادریان هم آشیل پایش دچار مشکل شده بود و ما نفر دیگری را هم نداشتیم و بقیه در آن حدی نبودند که در مسابقات جهانی حاضر شوند. با این حال به نظرم یوسف بهتر از این می توانست کشتی بگیرد اما متاسفانه ابرویش دچار پارگی شد و چهار پنج بخیه خورد و نتوانست خودش را جمع و جور کند و حالا باید بیشتر وضعیت او را بررسی کنیم.


عبدولی چطور بود؟
سعید با این که دو تا از حریفان اصلی اش نبودند و به وزن بالاتر رفته بودند اما وزن 75 کیلوگرم بیشترین شرکت کننده را داشت و خود سعید هم وزن کم کرده بود تا به وزن ایده آل برسد. با این حال، به نظرم اگر قرعه بهتری بود، سعید می توانست به طلا هم برسد.

 

رسول خادم هم از عملکرد تیم ملی کشتی فرنگی در مسابقات جهانی ابراز رضایت کرده است.
جا دارد به نوبه خودم و از صمیم قلب از زحمات آقای خادم تشکر و قدردانی داشته باشسم. از وقتی که هدایت تیم ملی را در این 9 ماه بر عهده گرفته ام، تفاوتی بین کشتی آزاد و فرنگی ندیده ام و رسول خادم در رسیدگی به فرنگی، یک قدم از ما جلوتر بوده است و در تمام لحظات کنارمان بود. با این که بعضی اوقات با قطع آب و برق در خانه کشتی مواجه بودیم اما ایشان با تمام این مشکلات دست و پنجه نرم می کرد تا آن ها را مرتفع کند و به نظرم واقعا پدر معنوی کشتی کشور است. ما به تنهایی نمی توانستیم به این موفقیت برسیم و بچه های ما هم نباید در خواب این نایب قهرمانی فرو بروند.

 

محمد بنا هم قبل از سفر تیم ملی از شما حمایت کرد و به موفقیت تیم ملی امیدوار بود.
من از ایشان تشکر می کنم. ما همه شاگرد محمد آقا هستیم و وارث ایشان و در آینده باید تیم ملی را به نفر دیگری تحویل بدهیم اما امیدواریم که اتفاق های خوبی برای کشتی فرنگی بیفتد و به موفقیت برسیم.

 

این تیم را ترمیم می کنید یا تغییرات در آن ایجاد می کنید؟
ما با عجله نباید صحبت کنیم و باید پخته تر فکر و عمل کنیم. به خصوص حالا که اوزان مختلف هم تغییر کرده است. باید برنامه ریزی مناسبی داشته باشیم و با چیدمان بهتری پیش برویم. تیم ما در این مسابقات خوب بود و فکر می کنم حتی می توانستیم شش مدال هم بگیریم اما امیدواریم که در آینده به شرایط بهتری دست پیدا کنیم.

 

الان در حال استراحت هستید. کی دوباره استارت می زنید؟
ما استراحت زیادی نداریم و باید از یازدهم شهریور در مسابقات ایندورگیم ترکمنستان شرکت کنیم که در آن نفرات دوم و سوم ما حضور دارند و بعد از آن هم که سال فنی جدید ما شروع می شود.

 

فکر می کنید در مسابقات جهانی 2018 بتوانیم نتایج بهتری بگیریم؟
تمام هدف ما همین است. همه کشورها در حال تلاش برای پیشرفت هستند و هدف اصلی ما هم موفقیت در المپیک 2020 توکیو است. در این مدت فراز و نشیب هایی بوده اما ما باید تلاش مان را بیشتر کنیم تا به موفقیت برسیم.