b_Newsکی‌روش تریلوژی کری‌خوانی خاص با کره‌ای‌ها را کامل کرد

رقصنده با مشت!

تاریخ: 1396/06/11
زمان: 12: 04
نوع: خبر
داربی حیثیتی دو غول غرب و شرق آسیا از زمان حضور کارلوس کی‌روش در ایران رنگ و بوی دیگری پیدا کرده است.

رسول بهروش /  «حالا دیگر بازی ایران و کره‌جنوبی را باید رقابت «مشت»ها دانست. داربی حیثیتی دو غول غرب و شرق آسیا از زمان حضور کارلوس کی‌روش در ایران رنگ و بوی دیگری پیدا کرده است. اگر پیش از این مهم‌ترین قاب‌های به جا مانده از جدال ما و آنها مربوط به دو پیروزی شش گله و چهار گله ایران و یا پیروزی دقایق پایانی کره در جام ملت‌های 2000 و 2011 آسیا می‌شد، کارلوس کی‌روش این تاریخ را به کلی عوض کرد. در شش سال گذشته آزار او بیشتر از هر تیم دیگری به کره رسیده؛ پنج بازی، چهار پیروزی و یک مساوی! حالا دیگر خبری از بردهای هیجان‌انگیز و پرگل و یا باخت‌های تلخ و بدموقع نیست. مرد پرتغالی یک شطرنج‌باز قهار است که برای هر مسابقه استراتژی‌های خاص خودش را دارد و جریان بازی را تا سوت پایان داور رها نمی‌کند. شاید خیلی‌ها فکر می‌کردند جنبه تشریفاتی این بازی برای ما و سرنوشت‌ساز بودن آن برای کره‌ای‌ها باعث شود تیم کشورمان در سئول نمایش کم‌رمقی ارایه بدهد، اما این اتفاق هرگز رخ نداد. سربازان کارلوس در طول 90دقیقه آنقدر دویدند و جنگیدند که انگار در یک دوئل مرگ و زندگی حاضر هستند. شاید اگر در ابتدای نیمه دوم سعید عزت‌اللهی جوان آن شیطنت کاذب و بی‌دلیل را انجام نمی‌داد و از زمین اخراج نمی‌شد، تیم ایران حتی شانس کسب پیروزی در خاک حریف را هم داشت. با این وجود اما 10بازیکن ایران در 40دقیقه پایانی پایمردی ویژه‌ای نشان دادند و ضمن حفظ رکورد کلین‌شیت در تمامی مسابقات مقدماتی جام‌جهانی، بار دیگر داغ گرفتن انتقام را بر دل چشم بادامی‌ها گذاشتند. شاید همین مساله هم بود که باعث شد کی‌روش به تلافی چند روز کری‌خوانی رسانه‌های میزبان، در پایان مسابقه به سمت مرکز میدان بدود و فصل دیگری از مشت‌های گره کرده را به نمایش بگذارد. آری این سومین داستان «مشت» بین کی‌روش و کره‌ای‌هاست که هر سه هم به سود مرد پرتغالی و البته تیم ملی ایران به پایان رسیده است.

 

مشت اول
کاملا غریزی و بدون برنامه رخ داد. تیم ملی ایران چهار سال پیش در شرایط بسیار سختی عازم اولسان شد تا آخرین بازی مقدماتی جام‌جهانی را در خاک کره‌جنوبی برگزار کند. کره تقریبا صعود کرده بود، اما ایران فقط باید برنده می‌شد. چوی، سرمربی وقت چشم‌بادامی‌ها درست در همین شرایط بزرگ‌ترین اشتباه عمر حرفه‌ای‌اش را مرتکب شد و در مصاحبه‌ای عجیب به رسانه‌ها گفت ترجیح می‌دهد ازبکستان به جای ایران به جام‌جهانی برزیل صعود کند. همین یک جمله انگار بهترین خوراک را تقدیم کارلوس کی‌روش کرد تا این استاد مسلم جنگ‌های روانی، به کمک اظهارنظر نفرت‌محور سرمربی کره، به شدت بازیکنانش را تحریک کند. میانگین سنی ترکیب اصلی تیم ملی در آن بازی حدود 30سال بود و ما اصلا تیم جوانی نداشتیم، اما بازیکنان‌مان مثل یک لشکر 19ساله در آن مسابقه دویدند و با پرسینگ شدید و استفاده از اشتباه یکی از مدافعان حریف به جام‌جهانی رسیدند. بعد از سوت پایان داور در آن دیدار بود که کارلوس اولین اپیزود مشت را اکران کرد و با دست گره کرده‌اش رو به نیمکت حریف، انتقام اظهارنظر غیرحرفه‌ای سرمربی آن روز کره را گرفت؛ مشتی که به نظر می‌رسد هرگز از حافظه تاریخ فوتبال کره پاک نشود. تماشاگران کره‌ای که وقتی به ایران می‌آیند آخر مسابقه آشغال‌های‌شان را توی کیسه می‌گذارند و نمایش ادب اجرا می‌کنند، در پایان آن بازی و بعد از مشت احساسی کی‌روش هرچه بطری و آشغال داشتند به سمت دور افتخار بازیکنان ایرانی پرتاب کردند!

 

مشت دوم
باخت چهار سال پیش در اولسان و ماجرای مشت گره کرده کی‌روش خیلی برای کره‌ای‌ها گران تمام شد، تا جایی که آنها برای تلافی، به دفعات پیشنهاد بازی دوستانه به تیم کشورمان ارایه دادند. در نهایت کی‌روش یکی از این پیشنهادها را پذیرفت و کره برای بازی دوستانه به تهران آمد، اما آنها آن بازی را هم باختند تا وضع برای‌شان بدتر شود. در نهایت همگروهی دوباره ایران و کره در مقدماتی جام‌جهانی 2018روسیه فرصت خوبی برای یک انتفام‌گیری درست و حسابی در اختیار چشم‌بادامی‌ها گذاشت. در نتیجه آنها مهرماه سال گذشته برای برگزاری بازی رفت به تهران آمدند. کره‌ای‌ها که مصمم بودند این بازی را ببرند، همه دور هم جمع شدند و در فرودگاه سئول پیش از عزیمت به تهران عکسی دسته‌جمعی با مشت‌های گره کرده به ثبت رساندند تا برای ما خط و نشان بکشند، اما این ترفند هم چاره‌ساز نشد. آن بازی اگرچه شب عاشورا و در شرایطی نامتعارف برگزار می‌شد، اما به محل ارایه بهترین نمایش فنی تیم کشورمان تبدیل شد و شاگردان کی‌روش با ارایه یک بازی بسیار عالی، یک بر صفر حریف را شکست دادند. کیفیت بازی ما در آن مسابقه چنان بود که اشتیلیکه، سرمربی وفت کره به شدت تحت فشار رسانه‌ها قرار گرفت و نهایتا شغلش را از دست داد. به این ترتیب مشتی که بازیکنان کره گره کرده بودند هم نهایتا به جایی نرسید.

 

مشت سوم
در این چند روز کره‌ای‌ها جنگ روانی شدیدی را علیه تیم ملی ایران آغاز کردند؛ از در اختیار گذاشتن زمین بد تمرینی تا خواب خبرنگاران در نشست مطبوعاتی کی‌روش که گفته می‌شد تعمدی بوده است! با این همه اما، مربی پرتغالی یک بار دیگر با اتخاذ ترکیب و شیوه‌ای متفاوت حریفش را سورپرایز کرد؛ چنان که تا کره بخواهد متوجه ماجرا شود، یک نیمه گذشت و در نیمه دوم هم تیم ناقص ایران مقاومتی شگفت‌انگیز ار خودش نشان داد. البته کره خوش‌شانس بود که در بازی همزمان اربکستان به چین باخت و آنها حالا روز آخر با یک مساوی در تاشکند هم به طور مستقیم به جام‌جهانی صعود می‌کنند، اما حتی اگر این اتفاق رخ بدهد هم کره‌ای‌ها همچنان در حسرت انتقام‌گیری از فوتبال ملی ایران باقی ماندند؛ آنچه موجب شد کی‌روش تریلوژی کری‌خوانی با مشت را کامل کند و این بار در میانه میدان با شاگردانش جشن پیروزی بگیرد.