b_Newsکشتی گیری که 3 بار وزن کم می کند، جنازه اش به جهانی می رسد

خیرآبادی: با دلیل ثابت می کنم که انتخابی اشتباه است

b_News یک روز هم فرنگی کشتی نگرفتم و آزادکار بودم!/ کشتی شده مرغ عروسی و عزا!
تاریخ: 1396/06/12
زمان: 09: 33
نوع: گفتگو
خیرآبادی مربی سابق تیم ملی کشتی فرنگی معتقد است برگزاری مسابقات انتخابی اشتباه است.

حامد جیرودی/ بررسی نتایج تیم ملی کشتی فرنگی در مسابقات جهانی باعث شد تا نظرات جمشید خیرآبادی مربی سابق تیم ملی و دستیار محمد بنا را جویا شویم اما وقتی صحبت به ناکامی تیم ملی کشتی آزاد کشیده شد، خیرآبادی که در زمان کشتی گرفتن اش، آزاد کار بوده، صحبت علمی جالبی را در گفت و گوی با «گل» مطرح کرد.

 

تیم ملی کشتی فرنگی در جهانی، به سه برنز رسید و نایب قهرمان شد.
من کسب این سه مدال را تبریک می گویم که حاصل زحمات آقای علی اشکانی و کادرفنی بود. این یک موفقیت نسبی و البته ارزشمندی بود و مثل ما که زمان آقای محمد بنا برای اولین بار در مسابقات جهانی هلسینکی نایب قهرمان شدیم، این تیم هم به مقام دوم رسید. البته هنوز عیار تیم به صورت کامل مشخص نشده و باید برنامه ریزی درست تری درباره آن انجام شود.

 

البته اشکانی در صحبتی که با ما داشت، معتقد بود تیمش شش مدال هم می توانسته بگیرد.
من در صحبت قبلی که با شما داشتم، فکر می کنم گفتم این تیم می تواند چهار مدال بگیرد. البته این سه مدال هم بد نبود و زحمات زیادی کشیده شد اما همان طور که گفتم عیار تیم مشخص نشده و باید مسابقات داخل سالن آسیا را هم دید تا بهتر بتوان نظر داد.

 

محمدعلی گرایی کشتی گیر آینده داری نشان می دهد. درست است؟
من دفعه قبل هم گفتم که گرایی خوب است. او کشتی گیر باهوش و کشتی بلدی است که باید پروسه اش را طی کند و تجربیات بیشتری به دست آورد.او در کشتی رده بندی با رقیبی قدر از مولداوی مسابقه داد که با کشتی گیران من کشتی می گرفت. این کشتی گیر گردن کلفتی بود که آمادگی جسمانی خوبی هم داشت اما تعادل خود را در خاک از دست می دهد و زمان من، رسول چونایف هم او را در خاک برده بود و گرایی هم همین کار را با او کرد.

 

اشکانی معتقد است که حسین نوری می توانست طلا بگیرد.
حسین نوری رقابت سنگینی در ایران با سامان عزیزی در 85 کیلوگرم دارد. او در مسابقات جهانی هم جانانه کشتی گرفت و نوید خوبی داد. او قبلا دو بار به اسلام عباسوف که من او را از نوجوانان آذربایجان به بزرگسالان آورده بودم باخته بود اما این بار او را برد که حالا یا به خاطر این بود که من بالای سر عباسوف نبودم و یا نوری توانمندی خود را با هدایت اشکانی بالاتر برده است.

 

سعید عبدولی در این مسابقات هم برنز گرفت.
من قبلا هم گفته ام که سعید یک استثناست. او در المپیک ریو برنز گرفت و حالا هم این مدال خود را تکرار کرد اما او حالا نیروی جوانی اش را ندارد و باید برای ادامه موفقیت، تمریناتش را به صورت مرتب و منظم پیگیری کند. شاید اگر او زودتر در اردوها شرکت می کرد، بهتر نتیجه می گرفت.

 

اما اشکانی از یوسف قادریان ناراضی بود و اعتقاد دارد او انتظارات را برآورده نکرده.
من هم روی مدال یوسف حساب می کردم اما عضلات همسترینگ او دچار پارگی شد و تمرین درست و حسابی نداشت و در شرایط خوب و آرمانی نبود و من هم خودم انتظار کشتی های بهتر را از او داشتم.


نتایج تیم ملی کشتی آزاد سر و صدای زیادی به راه انداخت و اختلاف میان وزارت ورزش و فدراسیون کشتی هم سر باز کرد!
من قبلا خودم آزاد کار بودم و با کشتی گیرانی مانند غلامرضا محمدی و امیر توکلیان همدوره بودم و برای همین به کشتی آزاد هم علاقه زیادی دارم. البته کشتی ساحلی و پهلوانی را هم دوست دارم.

 

یعنی کشتی گیر آزاد بودید و بعد شدید مربی فرنگی و دستیار محمد بنا؟!
بله من یک روز هم فرنگی کشتی نگرفتم و آزادکار بودم اما بعد مربی فرنگی شدم!

 

چه جالب!
بله اما می خواهم به سه دلیل عمده برای ناکامی کشتی آزاد اشاره کنم. اول این که این تیم کاملا دگرگون شده بود و خیلی از آن ها تجربه مسابقات جهانی را نداشتند. دوم این که همان طور که می دانید من در مقطع دکترای فیزیولوژی ورزشی مشغول به تحصیل هستم. برای همین می دانم کشتی گیرانی که به طور پیاپی وزن کم می کنند، چه بلایی سرشان می آید. وقتی برای کشتی گیران مسابقات انتخابی می گذارند، بدن شان به شدت افت می کند. آن ها باید بعد در مسابقات سنگینی مثل جهانی روی تشک بروند. در زمان وزن کم کردن، بین چهار تا شش و نیم درصد چربی می سوزد و بعد از آن ورزشکاران باید بین 45 تا 60 روز ریکاوری کنند اما ما این فرصت را به آن ها نمی دهیم و وقتی به مسابقات می روند، توان شان از نصف هم کمتر می شود و می توانید این موضوع را از دکتر امیرساسان پزشک تیم ملی و یا دکتر شهرام فرج زاده هم بپرسید.

 

و دلیل سوم ناکامی؟
دلیل مهم بعدی این است که انتخابی چیز خوبی است اما با آن نمی توان تیم ملی را بیمه کرد. با انتخابی می توان پشتوانه سازی کرد اما نتیجه کاملی به دست نمی آید و خود کادرفنی باید نفراتش را انتخاب کند.

 

اتقاقا خود محمد طلایی در مصاحبه ای که با ما داشت گفت که این انتخابی تجربه خوبی شد که دیگر به انتخابی بسنده نکند.
من که صحبت آقای طلایی را نشنیده بودم پس می بینید که درست است. وقتی به آذربایجان رفتم دیدم که مرحله اول و دوم انتخابی می گذارند و من گفتم پس سرمربی چه کاره است. شما با این کار تیم تان را نابود می کنید. من قانع شان کردم کشتی گیری که سه بار وزن کم می کند، جنازه اش به مسابقات جهانی می رسد. بعد انتخابی را برداشتم و برای اولین بار در مسابقات جهانی لاس وگاس تیم شان دوم دنیا شد. آن هم با ختلاف دو امتیاز نسبت به روسیه در سال قبل از المپیک که با مسابقات بعد از المپیک زمین تا آسمان فرق می کند. این بار هم که من نبودم و با یک برنز نهم شدند.

 

صباح شریعتی چطور بود؟
صباح باخت به سه دلیل. اول این که 15 ماه است حقوق نگرفته. دوم این که حریف تمرینی نداشت و اویان نظریانی هم که با او تمرین می کرد کمرش گرفته بود و صباح با کشتی گیران 98 و 105 کیلو تمرین می کرد. ضمن این که صباح خیلی عاطفی است و از وقتی ما رفتیم ضربه خورده. حالا ما خیلی با او صحبت کردیم و قرار شد حریف تمرینی خوب از ایران و خارج برایش بفرستیم تا در مسابقات بعدی نتیجه بگیرد.

 

پس به همین خاطر محمد بنا با انتخابی مخالفت می کرد؟
بله. من محمد آقا و آقای نوربخش می نشستیم و روی همین مسائل صحبت می کردیم.فاصله نفر اول و دوم ما خیلی زیاد بود. در این شرایط ما تعدادی را به مسابقات آسیایی و تعدادی را هم به جهانی می فرستادیم و نیازی به انتخابی نبود.

 

طلایی هم همین حرف شما را می زند که یک سری آسیایی باید بروند و یک سری جهانی.
بله. بحث حیثیت و آبروی یک مملکت در میان است و وقتی می بازیم، پرچم ما به زیر می آید. این قانون انتخابی اشتباه است. قانون را هم چه کسی می نویسد؟ چهار نفر مثل من!

 

پس شما هم برگزاری انتخابی را اشتباه می دانید؟
صد درصد و با دلایل زیاد می توانم ثابت کنم که یک تیم با انتخابی بیشترین ضربه را خواهد خورد. ربطی به کشتی آزاد و فرنگی هم ندارد و انتخابی در همه رشته های رزمی مثل تکواندو، جودو، کاراته و بوکس هم اشتباه است.

 

درباره موضوع اختلاف وزارت ورزش و فدراسیون کشتی صحبت نکردید.
به نظر من کشتی شده مرغ عروسی و عزا! هر وقت مدال می گیرند خوب هستند و اگر هم نگیرند نه. البته من نمی دانم نیت اصلی وزارت ورزش از مطرح کردن این موضوع چه بوده اما وقتی درختی بکاری، رسیدگی لازم دارد تا میوه بدهد. ضمن این که فدراسیون کشتی هم در حال آزمون وخطاست و اتاق فکر ندارد و فقط نمی توان به شورای فنی برای تصمیم گیری ها در دقیقه 90 اکتفا کرد.