b_Newsبا شعار نمی شود تا المپیک 2020 رفت/اگر شانم در پیشنهادات خارجی حفظ نشود، رفتن معنا ندارد

مقانلو: اسیر اسم ها شویم درخت تکواندو خشک می شود

تاریخ: 1396/06/13
زمان: 13: 21
نوع: گفتگو
بیژن مقانلو از وقتی سکان هدایت تیم ملی تکواندو را رها کرد، ترجیح داد به جای سرمربیگری در کشوری که استانداردهای مد نظرش را ندارد، به کار آموزش بپردازد.

نگار رشیدی/بیژن مقانلو از وقتی سکان هدایت تیم ملی تکواندو را رها کرد، ترجیح داد به جای سرمربیگری در کشوری که استانداردهای مد نظرش را ندارد، به کار آموزش بپردازد. در همین راستا او تا چند روز دیگر راهی یک کمپ آموزشی در مجارستان می شود. مقانلو در گفت و گو با «گل» درباره این کمپ، شرایط تکواندو، پشت خط ماندن مهدی خدابخشی و بهنام اسبقی و احتمال رفتن محمدباقری معتمد صحبت کرد.


دوباره قرار است راهی کمپ آموزشی شوید.

بله، من از طرف فدراسیون تکواندوی مجارستان به این کمپ دعوت شدم. این کمپ طی چهار روز برای رده های سنی خردسالان، نونهالان، نوجوانان و بزرگسالان است که در مجموع 16 جلسه تمرینی خواهیم داشت. در حال حاضر هم منتظر کارهای روادیدم هستم و ان شاءا... بیست و هشتم راهی مجارستان می شوم.


حتما خبر دارید مهدی خدابخشی و بهنام اسبقی پشت خط تیم ملی مانده اند.

این سیاست های سرمربی است که تصمیم می گیرد چه کسانی را به اردو دعوت کند. اما بازیکن در رنک آوردن و حفظ کردنش کار خیلی سختی است. زمانی که من بودم برنامه ها، استراتژی، نوع جذب بازیکن و چهارچوب کار مشخص بود. با این پراکندگی اما نمی دانم آینده تکواندو چه می شود. من واقعا برای تکواندو آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم سیاستگذارها در این برهه تصمیمات درستی بگیرند چون نمی شود تا المپیک 2020 با شعار حرکت کرد.شعار دادن و اجرا کردن خیلی با هم فرق می کند و این تجربه ای است که خودم دارم.


در این باره دو دیدگاه وجود دارد، یک عده معتقدند اخلاق مهم تر از هر چیزی است و عده ای دیگر می گویند در این شرایط بهتر است کمی کوتاه آمده و راه بازگشت باز شود.

من خودم اخلاق را اساس کار می دانم اما باید دید علت بی اخلاقی چه بوده. به عنوان مثال می گویم مثلا یک بازیکن می گوید اگر مقانلو نباشد من هستم... تیم ملی متعلق به هیچ کس نیست و برای حل این موضوع باید تعریف مشخص داشته باشیم و بازیکن باید در آن قالب باشد.


محمد باقری معتمد هم تا چند ماه دیگر می تواند برای کشوری دیگر مسابقه بدهد.

همانطور که گفتم باید استانداردها رعایت شود. آیا ایشان در شرایط استاندارد قرار دارد که حقش خورده شده باشد؟ برای رسیدن به تیم ملی باید انتخابی زده شود آن هم در حضور همه رسانه ها نه پشت درهای بسته. من نمی دانم الان این استانداردها وجود دارد یا نه اما راه ارزشمند برگزاری انتخابی برای همه مدعیان است.


اما شاید برای افرادی مثل باقری معتمد دلایل دیگری هم وجود داشته باشد؟

من فکر نمی کنم کسی مدعی باشد و جلویش را بگیرند. زمان من هم این صحبت ها مطرح شد و از فرار مغزها گفتند. ما باید بستر را مهیا کنیم تا تا استعدادها بتوانند عرض اندام کنند و به حق شان برسند. وقتی من بودم این بستر مهیا بود و در این صورت چیزی به نام رفتن وجود ندارد. از طرفی ما الان می نشینیم تا قهرمانان از مسابقات بیایند و آنها را به مسابقه ببریم. اما اگر آن قهرمان با کسی که داخل اردو حضور دارد انتخابی بدهد چشمه جوشان خواهد شد. وقتی به اسم ها بسنده کنیم ریشه درحت را خشک می کنیم.


هنوز به پیشنهاد سرمربیگری تیمی پاسخ مثبت ندادید؟

پیشنهاد هست اما مهم رعایت استانداردهاست. تکواندوی ایران در جهان جایگاه بزرگی دارد و اگر قرار است شأن و منزلت نماینده ایران آن طور که باید رعایت نشود رفتن معنی ندارد. من بگویم چون ناراحتم می خواهم از ایران بروم ادله قشنگی نیست.