b_Newsنیاز خورخه سامپائولی به تغییر تاکتیک

باید مسوولیت مسی را کاهش داد

تاریخ: 1396/06/14
زمان: 12: 35
نوع: خبر
تیم ملی آرژانتین فردا در حالی در مقدماتی جام جهانی 2018 به مصاف ونزوئلا خواهد رفت که از 15 بازی اخیر خود تنها 23 امتیاز کسب کرده و در رده پنجم مقدماتی این منطقه قرار دارد.

مهدی قاسمی / عملکرد آرژانتینی ها را نمی توان فاجعه محض دانست اما از سوی دیگر، هیچ نقطه و جنبه قابل تمجیدی نیز در آن دیده نمی شود. آرژانتینی ها اینک با داشتن خورخه سامپائولی روی نیمکت خود، تا حدود زیادی از بابت سرمربی آسوده خاطر هستند، اما پس از تساوی صفر بر صفر اخیر در مقابل اروگوئه، آنها کارهای بسیاری برای رسیدن به جام جهانی در این 3 بازی پیش رو دارند. آنها برای راهیابی به روسیه باید حداقل مقام فعلی خود در رده پنجم را حفظ کنند تا به مرحله پلی آف راه یابند.
در همین حال، با وجود ورود خورخه سامپائولی، تیم ملی آرژانتین همچنان وابستگی شدیدی به لیونل مسی دارد؛ آنها در 7 بازی از 15 بازی خود در این مرحله که مسی در آنها به میدان رفته 16 امتیاز کسب کرده اند و از سوی دیگر، در 8 بازی دیگر، تنها موفق شده اند 7 امتیاز بگیرند؛ همین موضوع حاکی از وابستگی این تیم به لئو مسی است.
زمانی که آرژانتین در دیدار رفت این مرحله در مقابل اروگوئه، با تک گل مسی بازی را یک بر صفر به سود خود به پایان برد، که البته پاس آن گل را خاویر ماسکرانو به مسی داد. اینک اما تاکتیک سامپائولی به گونه ای چیده شده که لئو تنهاتر است و نه تنها وابستگی تیم به او کم نشده، بلکه وظایف و مسوولیت های او به مراتب افزایش یافته و بار سنگین تری بر دوش او گذاشته شده است.
نتیجه صفر بر صفر در مقابل اروگوئه در بازی برگشت در حالی رقم خورد که تاکتیک های این سرمربی کمی عجیب به نظر می رسید؛ سیستم او برای جواب دادن نیازمند یک تغییر موضع سریع در زمین و فشار مضاعف در یک سوم پایانی زمان بازی بود که البته جواب گرفتن از این سیستم در مقابل تیمی که با 8 نفر به دفاع می پردازد، به هیچ وجه کار ساده ای نیست.
به همین دلیل و به دنبال وابستگی شدید تیم سامپائولی به مسی، سبب شده بود که پائولو دیبالا موفق به یافتن فضای کافی و لازم در دفاع فشرده اروگوئه نشود و از سوی دیگر، مائورو ایکاردی نیز به کلی با روند بازی هماهنگ نشده بود.
اما سامپائولی این تاکتیک خود را باید در 3 دیدار باقی مانده تغییر دهد و با کاهش وابستگی تیم به لیونل مسی، آزادی عمل بیشتری به دیگر مهره های هجومی خود دهد؛ برای لزوم این تغییر تاکتیک نیز می توان 2 دلیل عمده برشمرد؛ آرژانتینی در 3 بازی باقی مانده خود با تیم هایی روبرو است که شاید از دفاع متراکم استفاده کنند، اما قطعا توانایی دفاعی آنها در حد اروگوئه نیست. دوم آنکه، از میان 3 بازی باقی مانده آرژانتین، شاید تنها 2 تیم نیم نگاه و اندکی امید به صعود به جام جهانی داشته باشند و قطعا انگیزه آنها از اروگوئه که برای باقی ماندن در رده سوم جدول نیاز به شکست نخوردن از آرژانتین داشت، کمتر باشد و چه بسا بخاطر نیاز مبرم به امتیاز، موضع هجومی تری اتخاذ کنند که در ان صورت دفاع غیرمتراکم آنها می تواند فضای لازم و کافی را در اختیار دیگر مهاجمان آرژانتین نیز قرار دهد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.