b_Newsبعد از رفتن جمشید خیرآبادی همه چیز به هم ریخت/ چندین بار PRP کردم تا توانستم تمرین کنم

صباح شریعتی: فدراسیون آذربایجان 2 هزار دلار پول می خواست!

b_News قول می دهم دوباره به روزهای خوب برگردم
تاریخ: 1396/06/14
زمان: 14: 27
نوع: گفتگو
صباح شریعتی درباره شرایط سختی که پیش از مسابقات جهانی تجربه کرده توضیح داد.

حامد جیرودی/ مسابقات جهانی کشتی 2017 پاریس در حالی با کسب سه مدال برنز فرنگی کاران ایرانی و نایب قهرمانی این تیم به پایان رسید که صباح شریعتی کشتی ‌گیر ایرانی الاصل آذربایجان و دارنده مدال برنز المپیک 2016 ریو نیز در وزن 130 کیلوگرم حضور داشت. او در مرحله یک هشتم نهایی، دو بر یک مقابل نیکولا کوچمی از اوکراین شکست خورد و با توجه به شکست خوردن حریفش در مسابقه بعدی برابر هیکی نابی دارنده مدال نقره المپیک از استونی، از دور مسابقات کنار رفت. این کشتی گیر کردستانی در گفت و گویی که با «گل» داشت، درباره شرایط سختی که پیش از مسابقات جهانی تجربه کرده توضیح داد.

 

درباره شرایط خودت و تیم تان در مسابقات جهانی پاریس صحبت می کنی؟
راستش را بخواهید ما بعد از المپیک کلا اوضاع خوبی نداشته ایم و روز به روز شرایط برای ما بدتر و بدتر و بدتر شده است! ما همین طور منتظر بودیم که اوضاع بهتر شود و مسئولان فدراسیون آذربایجان هم قول و وعده می دادند که اوضاع بهتر می شود اما این اتفاق نیفتاد. کار به جایی رسید که دیگر نه اردویی داشتیم و نه حریف تمرینی و بچه ها خودشان تنها روزی یک جلسه تمرین می کردند. ما در حال حاضر 16 ماه است که حقوق نگرفته ایم و حتی جایزه های المپیک را هم هنوز به ما نداده اند!

 

با این شرایط بد، چطور در مسابقات جهانی شرکت کردید؟
ما قبل از اعزام با بچه ها صحبت کرده بودیم و حتی تصمیم گرفته بودیم که در مسابقات جهانی شرکت نکنیم. چون اصلا آمادگی حضور در این مسابقات را نداشتیم اما به خاطر این که نکند فدراسیون ما را از شرکت در مسابقات سال بعد محروم کند یا مشکل دیگری پیش نیاید، فقط رفتیم و کشتی گرفتیم و نتیجه اش هم از قبل معلوم بود و از هشت نفر، هفت نفر اوت شدند.

 

پس از وقتی جمشید خیرآبادی رفت، شرایط برای شما خیلی بد شد.
متاسفانه بله. وقتی آقا جمشید بود، تمرینات نظم داشت و همه چیز سر جای خودش بود. برای هر وزن یک مربی وجود داشت. مربی تغذیه، مربی بدنساز. همه چیز مهیا بود ولی بعد از رفتن آقا جمشید همه چیز خصوصا از لحاظ مالی به هم ریخت و یکی از دلایلی که خود من افت کردم هم این بود که چندین بار آسیب دیدم. دو بار از ناحیه کتف و حتی قرار بود عمل کنم که فدراسیون هزینه اش را نداد و مجبور شدم که همین جور مدارا کنم. برای همین چندین بار PRP کردم تا توانستم تمریناتم را دنبال کنم.

 

فکر می کردی این وضع به وجود بیاید؟
نه اصلا. در تیم ما و در اکثر وزن ها کشتی گیران خوبی حضور داشتند. قهرمان اروپا، قهرمان جهان و مدال دار المپیک و مدعی بودند اما چون آماده نبودیم با ختیم. نه از لحاظ روحی ونه از لحاظ بدنی در شرایط خوبی نبودیم و بچه ها حال کشتی گرفتن نداشتند.

 

علت رخ دادن این شرایط سخت برای کشتی آذربایجان چه بود؟
مشکل اصلی مشکل مالی فدراسیون بود. حالا شاید به خاطر این که مقداری اقتصاد آذربایجان ضعیف شده یا خود فدراسیون ما به مشکل مالی خورده بود. نه حقوق بچه ها را می دادند و نه هزینه اردوها را می دادند. نه حریف تمرینی داشتیم و نه اردوی مشترک. ما حدود یک ماه و نیم قبل از مسابقات جهانی نه فیزیوتراپ، نه ماساژور و نه دکتر را هم کنار تیم نداشتیم. آن ها هم به خاطر نگرفتن حقوق های شان تیم را رها کرده و رفته بودند. همه بچه ها هم با آسیب دیدگی در مسابقات جهانی شرکت کرده بودند.

 

گویا اویان نظریانی دیگر کشتی گیر ایرانی آذربایجان هم گویا آسیب دیده بوده و نمی توانستی با او تمرین کنی.
بله. اویان هم کمرش آسیب دیده بود و من خیلی وقت ها به علت نبود حریف تمرینی سنگین وزن با کشتی گیران وزن 98 کیلو و 85 کیلو تمرین می کردم و واقعا کسی نبود که من بتوانم با او تمرین درست و حسابی داشته باشم.

 

اما خیرآبادی می گفت که قرار است برای تو حریف تمرینی از ایران و خارج بفرستد تا تو از لحاظ روحی و روانی و بدنی بهتر شوی و در مسابقات آینده نتیجه بگیری.
بله من هم با آقا جمشید و هم مربیان قدیمی ام که در آذربایجان با ایشان کار می کردند، جلسه داشته ام که برای آینده برنامه ریزی مناسبی داشته باشم و حریف تمرینی بگیرم. چون اگر کشتی گیر سنگین وزن حریف تمرینی مناسبی نداشته باشد، هر چقدر هم که آماده باشد، نمی تواند نتیجه بگیرد. امیدوارم شرایط مثل گذشته شود و بتوانم خوب تمرین کنم و نتیجه بگیرم.

 

درباره نایب قهرمانی ایران در مسابقات جهانی با سه مدال برنز چه نظری داری؟
به نظر من خیلی خوب بود. به آقای علی اشکانی و کادرفنی شان تبریک می گویم که تیم جوانی را تشکیل دادند. حدود یک سال این تیم کنار هم بوده و بچه ها با زحمت و تلاش توانستند به سه مدال برنز ارزشمند دست پیدا کنند و شاید بیشتر از این هم می توانستند مدال بگیرند. درباره مسابقات جهانی باید بگویم که کل تیم های مطرح دنیا برای حضور در این مسابقات، اردهای خوبی را برگزار کرده بودند. از آلمان، گرجستان، بلاروس و بقیه، همه اردوهای مشترک داشتند ولی متاسفانه ما شرایط مان اصلا خوب نبود. بچه راضی نبودند که در جهانی کشتی بگیرند و منتظر بودند خبری بشود که تیم نرود. تیم جوانان آذربایجان هم قرار بود به مسابقات جهانی نرود و فدراسیون چون پول نداشت، به بچه های جوانان گفته بود که هر کسی می خواهد به مسابقات جهانی برود، نفری دو هزار دلار باید پول بیاورد ولی بعد از اعتراضی که ما انجام دادیم، فدراسیون کوتاه آمد و تیم جوانان را اعزام کرد!

 

واقعا می خواستند از ملی پوشان شان پول بگیرند؟
بله. از ما که نه اما از جوانان می خواستند بگیرند که تنها د ونفر توانستند پول جور کنند و بعد که همه ما چه در آزاد و چه فرنگی اعتراض کردیم، تیم را مسابقات جهانی اعزام کردند که آن ها هم همه اوت شده بودند و فقط یک نفر در 66 کیلو جوانان مدال گرفته بود.

 

خبر داری که سامان طهماسبی هم به کادرفنی تیم ملی ایران اضافه شده؟
بله خبر دارم که آقای طهماسبی به کادر فنی اضافه شده. او کشتی گیر خوبی بود و از لحاظ فنی در سطح بالایی قرار داشت. امیدوارم در مربیگری هم موفق باشد و بتواند جایگاه خوبی را به دست آورد.

 

می دانی که خیلی ها در ایران کار تو را دنبال می کنند و دوست دارند دوباره درخشش ات را ببینند.
بله می دانم که خیلی از دوستان و عزیزان به من محبت دارند و همیشه جویای احوال من هستند و به من لطف می کنند اما من واقعا امسال شرایط ام خوب نبود اما قول می دهم هر جوری که شده شرایط ام را درست کنم و حتی اگر شده در اردوهای کشورهای مختلف مثل ترکیه و گرجستان شرکت کنم و بتوانم دوباره به اوج آمادگی برگردم و در مسابقات آتی نتیجه بگیرم.

 

راستی کشتی گیر سنگین وزن ایران شهاب قوره جیلی را چطور دیدی؟
او کشتی گیر خوبی است. هم پر نفس است و هم قدرت بدنی بالایی دارد. فقط اگر تجربه اش بالاتر برود و در چند تورنمنت دیگر شرکت کند، می تواند مدال جهانی هم بگیرد.

 

خودت هم فقط با کشتی گیر اوکراین مسابقه دادی؟
بله من فقط با کشتی گیر اوکراین مسابقه داده بودم که او را در رمسابقات المپیک اروپایی قبلا هشت صفر شکست داده بودم اما شرایط بدی که داشتم باعث شد این بار به او ببازم.