b_Newsکی‌روش بهترین مربی خارجی تاریخ فوتبال ایران است اما...

فروزان: به او گفته‌اند محسن مرده است که مرا نمی‌بیند!

b_News تارتار چند سال پیش باید به این جایگاه می‌رسید / حق منصوریان حمایت است حتی در شکست‌ها
تاریخ: 1396/06/15
زمان: 15: 38
نوع: خبر
در لابه‌لای صحبت‌هایش همواره به دنبال این است تا دوباره دینی که به گردن دارد ادا کند.

 

سیدیاسر رضوی / در لابه‌لای صحبت‌هایش همواره به دنبال این است تا دوباره دینی که به گردن دارد ادا کند. این موضوع را حتی می‌توان در پست‌های اینستاگرامی محسن فروزان دید که او چقدر به استقلال علاقه دارد.
ملی‌پوش سابق و گلر موفق این روزهای پارس‌جنوبی جم در آستانه یک بازی مهم و حیثیتی قرار دارد. هفته آینده استقلال با تمام بحران‌ها و حاشیه‌هایی که دارد باید مقابل تیمی قرار بگیرد که گلر آن بی‌شک یکی از آبی‌ترین‌های فوتبال ایران است. تقابل فروزان با رحمتی هم در نوع خود جالب است. فروزان که این روزها از مصاحبه با رسانه‌‌ها فراری است، در گفت‌وگویی اختصاصی با روزنامه گل درباره شرایط پارس جنوبی و همچنین استقلال و تیم‌ملی صحبت کرد.
او به دنبال این است تا با کلین‌شیت برابر تیم سابق و محبوبش نشان دهد جدا از تعصبش به آبی‌های پایتخت، نگاهش به فوتبال حرفه‌ای است و موفقیت پارس جنوبی را به همه این مسایل و علایق قلبی‌اش ارجح می‌داند.


با چنگ و دندان باید صدرنشینی‌مان را حفظ کنیم
روزی که با پارس جنوبی قرارداد بستی فکر می‌کردی این تیم صدرنشین لیگ شود؟
واقعا فکرش را نمی‌کردم که بعد از پنج هفته صدرنشین باشیم. اما می‌دانستم که یک باشگاه خوب داریم که می‌خواهیم اثرگذار باشد. خوشحالم که شرایط و جنگندگی بچه‌ها طوری کار را پیش برد که صدر جدول باشیم.
از قدیم گفتند حفظ قهرمانی از خود قهرمانی سخت‌تر است. حالا حفظ صدرنشینی را سخت‌تر از به دست آوردن آن می‌دانی؟
باید این شرایط را حفظ کنیم و حالا که به اینجا رسیده‌ایم نباید فکر کنیم همه چیز تمام شده بلکه برای همه ما تازه آغاز راه است. باید با چنگ و دندان صدرنشینی‌مان را حفظ کنیم.
طی دو، سه سال اخیر در تیم‌هایی بودی که خیلی برای صدرنشینی تلاش نمی‌کردند و این شرایطی که با پارس جنوبی تجربه می‌کنی، برای خودت هم باید جالب باشد.
من همیشه گفته‌ام تیم پنجم جدول با تیم چهاردهم جدول فرقی نمی‌کند. برای بازیکن فقط شرایط سخت‌افزاری باشگاه و مسایل مالی اولویت است تا بتواند جایگاه یک تیم را در جدول تعیین کند. فوتبال در دنیا تبدیل به یک بیزنس شده و عشق و علاقه و لذت بردن از خود فوتبال در اولویت‌های بعدی هستند.


جز استقلال به هر تیمی بروم به خاطر پول است
یعنی با انتخاب پارس جنوبی هم به دنبال مسایل مالی بودی و هم موفقیت؟
دقیقا همین‌طور است. من به خاطر اینکه پارس‌جنوبی به لحاظ مالی منظم رفتار می‌کند و قرارداد خوبی بستم، این تیم را انتخاب کردم. وقتی مسایل سخت‌افزاری و مالی سر جایش باشد، یک تیم می‌تواند مثل پارس‌جنوبی صدرنشین هم شود. من تنها درباره استقلال است که بحث مالی ندارم. یا باید در استقلال بازی کنم یا اگر به باشگاه دیگری می‌روم، اولویتم مسایل مالی است. هر باشگاهی که پول بیشتر و به موقع بدهد، آن را انتخاب می‌کنم.
کار کردن با یکی از بهترین خط دفاعی لیگ چطور است؟
از کار کردن با بچه‌ها لذت می‌برم. با اینکه در پنج بازی گذشته جابه‌جایی‌هایی هم داشتیم اما جا دارد از تک تک بچه‌های خط دفاعی که با جان و دل بازی می‌کنند تشکر کنم. به نظر من بچه‌های ما در خط دفاعی جزو بهترین‌های لیگ در پست خودشان هستند. من از آنها راضی‌ام و امیدوارم آنها هم از من راضی باشند. ما در کنار هم همیشه سعی می‌کنیم بهترین‌های زمین باشیم.


این خط دفاعی آخر فصل مشتری زیاد دارد
روزی که به پارس جنوبی جم آمدی فکر می‌کردی مجتبی لطفی، حامد نورمحمدی، میثم تیموری، فرشاد محمدی‌مهر و حتی ایمان سلیمی چنین کیفیتی داشته باشند؟
شناختی از آنها نداشتم و با آنها هم‌تیمی نبودم اما تک تک این بچه‌هایی که اسم بردید در آخر فصل تیم‌های زیادی به دنبال آنها خواهند آمد. این خط دفاعی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. من الان که هفته پنجم تمام شده این حرف را به شما می‌زنم اما آخر فصل خواهید دید که در نقل و انتقالات همه تیم‌ها به دنبال آنها می‌آیند. پشت‌سر آنها بازی کردن برای هر گلری راحت و آسان است.
آیا همان فروزانی هستی که دوست داری باشی؟
تمام فکر و ذکرم این است که بهترین بازی‌هایم را برای پارس جنوبی انجام دهم و بهترین بازیکن برای تیمم باشم. کاش همه رسانه‌ها بتوانند به جم بیایند و ببینند که هواداران برای موفقیت تیم چه کارها که نمی‌کنند. تمام فکر و ذکرم شاد کردن مردم جم است. به لحاظ شخصی اگر خوب کار کنم، آخر فصل تیم‌های زیادی به دنبال من  می‌آیند. در حال حاضر تمرکزم روی پارس‌جنوبی است.


تارتار چند سال پیش باید چنین شرایطی پیدا می‌کرد
تو قبلا هم با تارتار کار کردی. چقدر تارتار امسال با سال‌های گذشته فرق کرده است؟
به نظر من تارتار می‌توانست چند سال پیش چنین شرایطی را که الان دارد داشته باشد. او در سال‌های گذشته هم حقش چنین شرایطی که الان دارد، بود. در حق او راه‌آهنی‌ها نامردی کردند. در گسترش هم تیمی را که داشت می‌افتاد، در میانه‌های جدول نگه داشت که کار خوبی بود اما برخورد خوبی با او نشد. فصل قبل هم با اینکه اولین تجربه حضورش در لیگ یک بود، توانست تیم را به لیگ برتر بیاورد و الان هم که تیمش صدرنشین است. این نشان می‌دهد که تارتار شرایط موفقیت را در هر جا که بوده رقم زده است. مربیگری و بازی کردن باعث می‌شود هر فصل تجربه جدیدی کسب کنیم. تارتار هم امسال قوی‌تر از سال‌های قبل کار می‌کند. من در این چند ماه چیزهای جدیدی نسبت به گذشته از او دیده‌ام.
به لحاظ فنی چطور مربی‌ای است؟
با اینکه جوان است اما پشتکارش فوق‌العاده است. او برای موفقیت تیم و کارهای فنی ساعت‌ها وقت می‌گذارد و انگیزه دارد. فقط یک نکته به شما بگویم که متوجه شوید تارتار چطور مربی‌ای است؛ او برای طراحی تمرین تنها به داشته‌هایش اکتفا نمی‌کند بلکه از بازی‌های اروپایی و ملی تمرین درمی‌آورد. کسی که تمام فکر و ذکرش فوتبال باشد و مسایل دیگر را دنبال نکند، قطعا می‌تواند موفق باشد.


کی‌روش مرا دوست دارد اما آمار مرا به او نمی‌دهند
مدت‌هاست که از تیم ملی دور هستی. بازی‌های تیم ملی را دنبال می‌کنی؟
بله، بازی‌های تیم ملی را دنبال می‌کنم و با اینکه در تیم ملی نیستم اما به عنوان یک ایرانی همیشه قلبم با تیم ملی است. اگر مقابل کره اخراجی نمی‌دادیم حتی می‌توانستیم آنها را در کره هم شکست دهیم.
محسن فروزان اگر به اروپا رفته بود شاید در تیم‌ملی هم بازی می‌کرد.
صددرصد. اما مساله این نیست بلکه می‌دانم کی‌روش مرا دوست دارد، حتی اگر در ایران بازی کنم ولی فکر می‌کنم به کی‌روش گفته‌اند محسن فروزان مرده است! به خدا من زده‌ هستم! اگر کی‌روش در ایران بود و لیگ را می‌دید، صددرصد مرا دعوت می‌کرد. تیم ما صدر جدول است و جزو تیم‌هایی هستیم که کم گل خورده و یک کلین‌شیت هم داشته‌ام. آن هم تیمی که تازه لیگ برتری شده و جوان است. من که فکر می‌کنم آمار مرا به کی‌روش نمی‌دهند برای همین او هم فکر می‌کند که من مرده‌ام که هیچ آماری از من به او نداده‌اند. باز هم تکرار می‌کنم کی‌روش مرا دوست دارد اما شاید کسانی که آمار بازیکنان را به کی‌روش می‌دهند، من در سلیقه دروازه‌بانی‌شان نیستم.
با این حساب امیدی به دعوت شدن داری.
چرا، من امیدوارم به تیم‌ملی دعوت شوم چون هنوز از کی‌روش ناامید نشدم و مطمئن هستم او مرا خواهد دید. کی‌روش بهترین مربی خارجی فوتبال ایران است که تا به حال به خودمان دیده‌ایم. این موضوع را در جام ملت‌های استرالیا هم به خودش گفتم. اگر شرایط مرا بداند حتما دعوتم می‌کند ولی مطمئنم که صددرصد آمار مرا به او نداده‌اند.


اولتیماتوم مسوولان استقلال به منصوریان درست نبود
تقابل با استقلال آن هم در شرایطی که شیشه عمر منصوریان در دست شماست.
من الان بازیکن پارس جنوبی هستم و تمام تمرکزم روی شکست دادن استقلال است. فصل قبل هم مقابل استقلال با صبا یکی از بهترین گلری‌هایم را انجام دادم. هواداران استقلال همیشه از من خواسته‌اند که بهترین بازی‌هایم را مقابل آنها انجام دهم. باید به تیمی که در آن بازی می‌کنم تعصب داشته باشم. همه می‌دانند که استقلال زندگی من است و ناراحت هستم که استقلال در شرایط بحرانی مقابل ما قرار می‌گیرد و ما باید آنها را شکست دهیم. آرزو می‌کنم زودتر از بحران خارج شوند.
به نظر تو دو بازی فرصت دادن به منصوریان درست بود؟
اصلا درست نبود. سال قبل هم استقلال شرایط‌اش خوب نبود اما هرچه جلو رفتند، دیدیم که منصوریان چقدر خوب کار کرد. استقلال امسال تغییر و تحولات زیادی داشت. به نظر من اولتیماتوم مسوولان استقلال به منصوریان درست نبود. در شکست‌هاست که باید از سرمربی تیم حمایت شود آن هم کسی که فصل پیش نتایج خوبی با استقلال کسب کرد. آنها کمی ناهماهنگ هستند. مسوولان باید آرامش را به این تیم برگردانند.