b_Newsخیلی دوست دارم برگردم و کشتی بگیرم اما

قاسم رضایی: شرایط برای بازگشت من خیلی سخت شده!

b_News در اداره ها می گویند ما کسی را نمی گیریم. قهرمان چیست؟/کم کم مربیگری را آغاز کرده ام
تاریخ: 1396/06/19
زمان: 09: 08
نوع: گفتگو
قاسم رضایی احتمال بازگشت خود به کشتی را سخت دانست!

حامد جیرودی/ تیم ملی کشتی فرنگی در حالی در مسابقات جهانی 2017 پاریس به نایب قهرمانی رسید که قاسم رضایی را در ترکیب خود نداشت. کشتی گیری که با قهرمانی در المپیک 2012 لندن و کسب مدال برنز المپیک 2016 ریو، پرافتخارترین فرنگی کار تاریخ ایران در المپیک به شمار می رود اما در یک سال گذشته از تیم ملی دور بوده و مشغول رسیدگی به امور شخصی خود بوده است. این فرنگی کار آملی پیش از این اعلام کرده بود که در سال 2018 به تشک کشتی برمی گردد اما در گفت و گویی که حالا با «گل» داشت، احتمال بازگشت خود به کشتی را سخت دانست!

 

نایب قهرمانی تیم ملی کشتی فرنگی در مسابقات جهانی 2017 پاریس را چطور ارزیابی می کنی؟
من خوشحالم که کشتی فرنگی ایران مسیر خودش را پیدا کرده و بچه ها به این انگیزه و خودباوری رسیده اند که می توانند قهرمان جهان شوند. از سال 2000 به بعد و با مدال آوری کشتی گیرانی مانند حسن رنگرز، حمید سوریان، امید نوروزی، حبیب اخلاقی، بنده و دیگر دوستان، کشتی فرنگی روی غلطک افتاد و استعدادهای زیادی در خوزستان، کردستان، مازندران، فارس و دیگر جاها مطرح شدند که می توانند پا جای پای بزرگان بگذارند و تیم ایران هم سال به سال در سکوهای قهرمانی قرار بگیرد. ما امسال هم تیم خوبی داشتیم که در عین جوانی با تجربه بود و ملی پوشان از نفراتی بودند که در این سال ها در اردوهای تیم ملی حضور داشتند اما پشت خط مانده بودند. مثل سید مصطفی صالحی زاده و یا محمدعلی گرایی که مدال گرفت و یا حسین نوری که خیلی خوب بود و اگر بیشتر خودش را باور می کرد، می توانست به فینال برسد و به نظرم حقش مدال طلا بود.

 

سعید عبدولی چطور بود؟
(می خندد) سعید که با تمرین یا بدون تمرین مدال اش را می گیرد! اما واقعا اگر سعید در تمریناتش مقداری مدیریت داشته باشد، می تواند تا چند سال دیگر هم در 75 کیلوگرم مدعی باشد و مدال بگیرد. در مجموع فکر می کنم که آقای علی اشکانی برای این تیم خیلی زحمت کشید. کشتی گرفتن در سطح مسابقات جهانی آمادگی بدنی بالایی را می طلبد. شش دقیقه هم تایم زیادی در کشتی است و کشتی گیر برای این که حریفش را عقب بزند تا او اخطار بگیرد و بتواند روی او فن بزند، آمادگی زیادی را می خواهد که آقای اشکانی نشان داد روی تیمش کار کرده و امیدوارم این تیم در بازی های آسیایی نتایج خوبی بگیرد.

 

پس به موفقیت این تیم می توان امیدوار بود.
صد درصد. بیشتر ملی پوشان این تیم برای اولین بار بود که در مسابقات جهانی شرکت می کردند و تعدادی دیگر هم مثل علی ارسلان و حسینی بودند که پشت خط ماندند و انتخاب نشدند. ما نفرات دیگری هم مثل رامین طاهری و محسن حاجی پور را داریم که در سطح جهانی هستند و امیدوارم با این نفرات در مسابقات آسیایی و المپیک پیش رو بتوانند به موفقیت برسند.

 

قهرمانی تیم جوانان فرنگی در جهان و نایب قهرمانی نوجوانان فرنگی در جهان نشان از آینده ای خوب دارد. درست است؟
صد درصد. پتانسیل کشتی فرنگی ایران بی نظیر است و این عقبه خوب است که باعث قهرمانی سوریان، نوروزی و رضایی در المپیک لندن شد و ما در شهرستان ها استعدادهای خوبی داریم که می توانند بدرخشند و قهرمان شوند.

 

اما قهرمانی شما در المپیک لندن هم قطعا در انگیزه آن ها موثر بوده.
بله همین طور است. البته مربیان فعال و زحمت کشی هم هستند که بدون هیچ حقوقی نوجوانان و جوانان را تمرین می دهند. از ایذه گرفته تا نوشهر و بابل که همه با جان و دل کار می کنند.

 

اما از این موضوعات که بگذریم، خیلی دوست دارند بدانند خودت چه تصمیمی برای آینده گرفته ای و آیا به کشتی برمی گردی یا خیر؟
من که خیلی دوست دارم برگردم و کشتی بگیرم اما هم سنم بالا رفته و هم سختی ها و مشکلات زندگی بیش از انتظار است و شرایط بازگشت من را سخت کرده است! ورزشکار امیدوار است که بعد از چند سال به آسایش برسد و امکانات مالی و درآمد مناسبی داشته باشد ولی در کشور ما متاسفانه این اتفاق کمتر می افتد و ورزشکار حتی شغل مناسبی هم ندارد. وقتی مصوب می کنند ورزشکاران به هر اداره ای که می خواهند بروند و این اتفاق نمی افتد، ورزشکار سرگردان می شود. می گویند ما کسی را نمی گیریم. قهرمان چیست؟ بروید در حوزه تربیت بدنی خودتان کار کنید. در این شرایط ورزشکاری که چند سال افتخار آفرینی کرده، وقت خود را صرف باشگاهش کند و با آموزش درآمد کسب کند. در حالی که باید سیستمی وجود داشته باشد تا از ورزشکاران بیشتر حمایت شود.

 

تو قبلا گفته بودی که احتمالا 2018 برمی گردی اما با این حرف ها به نظر می رسد که این طور نیست!
همان طور که گفتم شرایط برای بازگشت خیلی سخت شده. ورزشکار باید صبح و بعد از ظهر تمرین کند اما وقتی از فاز تمرین خارج می شود و وارد فاز زندگی می شود، می بیند که چه دردسرهای جدیدی برای او به وجود آمده است!

 

حسن رحیمی می گفت بعد از المپیک ریو حدود 150 سکه گرفته اما حساب که کرده دیده بیش از 200 سکه فقط خرج بدنش کرده بوده است!
(خنده تلخ) بله واقعا همین است. ورزش حرفه ای خرج دارد اما باید مدیران کشور فکری به حال این موضوع بکنند که چرا وقتی قانون می گذارند که از ورزشکاران حمایت شود، حتی شغلی هم برای آنها ایجاد نمی شود؟!

 

بعد از ناکامی تیم ملی کشتی آزاد در مسابقات جهانی، کشمکش هایی میان فدراسیون کشتی و وزارت ورزش به وجود آمد اما حالا رسول خادم و مسعود سلطانی فر با هم ملاقات کرده اند. امیدوار هستی با این صحبت ها مشکلات کشتی برطرف شود؟
در تیم آزاد نفراتی حضور داشتند که آن ها هم سال اول شان بود و جوان بودند اما وقتی انتظارها از کشتی زیاد است، باید امکاناتش هم مهیا باشد. وزارت ورزش نگاهش به کشتی است تا در المپیک پنج شش مدال بگیرد و وقتی هم نصف مدال های کاروان ایران را کشتی می آورد، وزارت ورزش نباید موضع تند بگیرد. در مسابقات جهانی تیمی آماده شده که برای المپیک تجربه کسب کند چون المپیک دیگر جای امتحان نیست و من فکر می کنم این کار شما رسانه هاست که به جنبه های مختلف این موضوع بپردازید.

 

تو به این موضوع اشاره داشتی که بازگشت ات سخت است. فکر می کنی شرایط برای سوریان و نوروزی هم همین طور باشد.
(کمی مکث می کند) دیگر هر کسی تا جایی که توان دارد کشتی می گیرد. من از سال 2005 تا 2016 در تیم ملی بودم و هر وقت تیم ملی کشورم به من احتیاج داشت دریغ نکردم و حالا هم حاضرم هر کمکی که بتوانم انجام دهم.

 

پس احتمال بازگشت ات برای المپیک هم وجود دارد؟
حالا باید دید خدا چه می خواهد!

 

از سوریان و نوروزی خبر داری؟
بله با هم کم و بیش در ارتباط هستیم. امید که می دانم در شیراز آکادمی زده و حمید هم در تهران به باشگاه خودش می رود و با بچه ها کار می کند. من هم هفته ای سه جلسه در آمل کنار آقای بختیار تقوی و حسین زاده کنار تشک می روم و به بچه ها آموزش می دهد.

 

پس کم کم مربیگری را هم آغاز کرده ای؟
بله اگر خدا بخواهد.