b_Newsحواسم به رنکینگم هست تا سهمیه المپیک به خطر نیفتد

عباسعلی: برای ورود بانوان به استادیوم ها ذهن ها باید عوض شود

تاریخ: 1396/06/19
زمان: 14: 11
نوع: گفتگو
عباسعلی تمام حواسش به رنکینگ و مسیر کسب سهمیه المپیک است تا مبادا از اولین حضور کاراته در بزرگ ترین رویداد ورزشی جهان جا بماند

نگار رشیدی/ حمیده عباسعلی کاراته کای ایران بعد از طلای قهرمانی آسیا و نقره بازی های جهانی، کمی استراحت کرد و چند روزی است که دوباره تمریناتش را از سر گرفته است.
او الان تمام حواسش به رنکینگ و مسیر کسب سهمیه المپیک است تا مبادا از اولین حضور کاراته در بزرگ ترین رویداد ورزشی جهان جا بماند. عباسعلی به جز کاراته درباره بانوانی هم که پشت درهای استادیوم آزادی در بازی تیم ملی فوتبال برابر سوریه قرار گرفتند، با «گل» صحبت کرد.

 

این روزهای حمیده عباسعلی چطور می گذرد؟
من از آخرین مسابقه ام که در ورلدگیمز بود، مدتی استراحت کردم. 10 روزی می شود که تمرینات بدنسازی ام را به صورت سبک شروع کردم تا روند آمادگی ام را طی کنم. چند روزی هم هست که تمرینات کاراته را شروع کرده ام.


به نظر می رسد قصد شرکت در مسابقه ای را به این زودی ها ندارید.
بله من تا لیگ جهانی فرانسه که سال 2018 برگزار می شود زمان دارم. از همان موقع استارت سهمیه المپیک می خورد. من الان رنک 10 دنیا را دارم اما چون در سال 2017 در هیچ کاراته وانی شرکت نکردم رنکم پایین آمده و حضور در لیگ های جهانی می تواند جبرانش کند. هرچند امتیاز حضورم در مسابقات جهانی و آسیایی برایم محسوب شد و بعید می دانم تا سال 2018 رنکم خیلی پایین بیاید. با این حال اگر ببینم موقعیتم به خطر افتاده در لیگ جهانی اتریش یا ژاپن شرکت خواهم کرد.


حتما خبر دارید که فدراسیون قرار است هزینه اعزام کاراته کاهایی که رنکینگ خوبی دارند را به لیگ های جهانی تامین کند؟
بله اما ما پیش از این هم در مسابقات جهانی اگر در تیم ملی بودیم، توسط فدراسیون اعزام می شدیم. اگر خارج از اردو بودیم باید با هزینه خودمان می رفتیم یا اسپانسر پیدا می کردیم که این اتفاق کم پیش می آمد. هیچ کدام از ورزشکاران شرایط مالی شان آنطور نیست که بتوانند همه کاراته وان ها را با هزینه شخصی بروند. از سوی دیگر وقتی رنک یک ورزشکار بالا باشد برای خود فدراسیون مهم است و اگر سهمیه ای کسب شود به نام فدراسیون ایران است. از طرفی در مسابقات کسب سهمیه از همه کشورها چند نفر گلچین می شوند و تعداد اعزام ها محدودتر است، پس می توان راحت تر هزینه کرد. ما شرایط بودجه ای فدراسیون را درک می کنیم ولی اگر اسپانسرها بیایند هم برند خودشان مطرح می شود و هم از ورزش حمایت شده است.


کمی از کاراته فاصله بگیریم. نظرتان درباره پشت در ماندن بانوان در بازی تیم ملی فوتبال چیست؟
ما بانوان دوست داریم این فرصت را داشته باشیم تا تیم ملی کشورمان را از نزدیک حمایت کنیم و آرزو داریم این اتفاق بیفتد. چون این حضور باعث می شود همدلی ها بیشتر شود. من از قبل شنیده بودم که دارند تلاش می کنند تا بستر حضور بانوان در استادیوم ها را ایجاد کنند. به نظر من برای به سرانجام رسیدن این کار باید ذهن ها عوض شود. همه جا جو ورزشگاه ایجاب می کند که یکسری هیجان ها تخلیه شود و حرف هایی زده شود چون تیم ملی برای تماشاگر مهم است، پس نباید چیزی را به دل گرفت. شاید این اتفاق در بازی های ما هم بیفتد اما دیده نشود. با این حال امیدوارم راه حل این موضوع پیدا شود.