b_Newsتعلیق برداشته شود، ریتینگ ها برمی گردد/ نباید می گذاشتیم کار به اینجا بکشد

خادم الشریعه: مبلغ بدهی آنقدر نیست که به خاطرش تعلیق شویم !

تاریخ: 1396/06/20
زمان: 10: 14
نوع: گفتگو
ساراسادات خادالشریعه در بحبوحه تعلیق فدراسیون شطرنج پرچمداری اش در بازی های داخل سالن آسیا را از دست نداد. او امیدوار است این مشکل هرچه زودتر حل شود.

نگار رشیدی/فدراسیون شطرنج از وقتی در پرداخت بدهی اش به فدراسیون جهانی به خاطر میزبانی اش از مسابقات قهرمانی جهان ناکام ماند، سایه تعلیق را بالای سر خود دید.در این مدت رییس فدراسیون چند باری از فیده مهلت گرفت تا این خطر را دور کند اما کمک های مالی وزارت ورزش هم برای این کار کافی نبود.

درنهایت فدراسیون شطرنج ایران درست در آستانه بازی های داخل سالن آسیا تعلیق شد. رقابتی که شطرنج بازان ما می توانند با دست پر برگردند و پرچمداری کاروان هم برعهده ساراسادات خادم الشریعه است. هرچند اصغر رحیمی سرپرست کاروان اعلام کرده نام خادم الشریعه ثبت شده و مشکلی در پرچمداری اش نیست.

از سوی دیگر خادم الشریعه هم در گفت و گو با «گل» ابراز امیدواری کرد که تا پیش از مسابقه این مشکل حل شود تا او و هم تیمی هایش بتوانند با مدال این مسابقات اتفاقات اخیر را جبران کنند.

 

بالاخره اتفاقی که نباید می افتاد، افتاد...

بله متاسفانه این اتفاق افتاد اما امیدواریم که هرچه زود این مشکل حل شود. البته فکر نمی کنم به آن صورت مشکلی باشد. طبق اخباری هم که خواندم منعی برای حضور شطرنج بازان در مسابقات وجود ندارد. همه می دانیم وزارت ورزش در این موضوع خیلی به ما کمک کرده اما اگر باز هم حمایت کند و تا قبل از مسابقه این مشکل حل شود خیلی خوب می شود.

 

وقتی خبر تعلیق را شنیدی چه حسی داشتی؟

در این مدت چند بار پیش آمده بود که ریتینگ ها را یک روزه برداشتند. همه نگران این موضوع بودیم و اتفاقی نبود که غیرقابل پیش بینی باشد. امیدوارم با حل مشکل دیگر این دغدغه را نداشته باشیم که زحمات این همه سال مان از بین برود.

 

در این بحبوبه تمرینات چطور پیش می رود؟

تمرینات خوب است. قرار بود مربی خارجی داشته باشیم که به خاطر کمبود بودجه لغو شد. البته من چون از نتایج چند مسابقه آخرم راصی نبودم مدتی از مسابقه دور بودم. هرچند توانستم رنکینگم را حفظ کنم اما انتظارم از خودم این بود که صعود داشته باشم. با تمام این ها تمام تلاشم را به کار می گیریم که در مسابقات آینده جبران کنم.

 

اما ریتینگ شطرنج بازهای ایران را حذف کرده اند.

نگرانی از این بابت وجود ندارد چون زمانی که بدهی پرداخت شود ریتینگ ها برمی گردد. امیدوارم زودتر این تعلیق برداشته شود. الان هم مشکل خاصی نیست اما نباید می گذاشتیم کار به اینجا برسد.

 

جدا از این ها بحث وجهه جهانی هم در میان است.

درست است اما این موضوع مستقیما روی شطرنج بازان تاثیر ندارد. متاسفانه خیلی از شرکت های خصوصی به قول اسپانسری شان عمل نکردند و در نتیجه فدراسیون شطرنج بدنام شد.

 

با این حساب خیلی هم نمی توان روی اسپانسرها حساب باز کرد...

داشتن اسپانسر قطعا می تواند کمک کند اما به شرطی که عمل کنند. ما قبل از مسابقه مطمئن نبودیم که این هزینه ها پرداخت می شود. باید از چند ماه قبل این هزینه ها تامین می شد. اسپانسرها چون شطرنج زیاد دیده نمی شود سراغ این ورزش نمی آیند اما در این مسابقات شطرنج با وجود اینکه در سطح جهان دیده شد باز هم متاسفانه در ایران به آن توجه نشد. امیدوارم بیشتر از این به ورزش به خصوص ورزش بانوان توجه کنند.

 

خیلی ها معتقدند وقتی فدراسیون در چندماه بدهی را پرداخت نکرده، در چند روز هم نمی تواند این کار را انجام بدهد.

واقعا این مبلغ نسبت به خیلی از ورزش ها که هزینه می کنند چیزی نیست. این مقدار بدهی مبلغی نیست که به خاطرش فدراسیون تعلیق شود. نمی دانم چطور اما خبر دارم که قرار است ظرف چند روز بدهی پرداخت شود.

 

انتقاد دیگر به فدراسیون این است که چرا با وجود این اتفاقات باز هم یک میزبانی دیگر گرفتند.

آن میزبانی هم خیلی برای ما هزینه نداشت. در قهرمانی جهان جوایز برعهده میزبان است اما آن میزبانی برای ما سود هم داشت چون جوایز را فدراسیون آسیا پرداخت کرد. اگر قهرمانی جهان در کشوری دیگر برگزار شده بود خیلی بیشتر از این حمایت می شد. اینجا هم اسپانسرها قول داده بودند که حمایت می کنند اما متاسفانه بیشتر هزینه ها بر عهده وزارت ورزش افتاد.این اولین مسابقه جهانی در بخش بانوان بود که در ایران برگزار می شد و خیلی اهمیت داشت.

 

راستی، شما پرچمدار کاروان در ترکمنستان هستی.

بله، من فکر نمی کردم که به عنوان پرچمدار این مسابقات انتخاب شوم. وقتی این خبر را شنیدم حس خیلی خوبی داشتم. امیدوارم با نتایجی که در این مسابقات می گیریم هم لطف وزارت ورزش را جبران کنیم و هم تمام این اتفاقات اخیر را. به هر حال شطرنج در این مسابقات شانس زیادی برای کسب مدال دارد چون رقابت ها در بخش های مختلفی برگراز می شود. هر مدالی هم کسب شود برای کشورمان و وزارت ورزش است. البته جا دارد از کمیته ملی المپیک هم برای انتخاب من تشکر کنم.

 

پرچمداری شما اتفاق خوب دیگری در ورزش بانوان بود.

خوشبختانه در این سال ها ورزش بانوان پیشرفت خوبی داشته و توجه به آن هم زیادتر شده. امیدوارم این پیشرفت و توجه ادامه داشته باشد. پرچمداری باعث افتخار من است هرچند مسوولیتم را بیشتر می کند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.