b_Newsاستقلال باید مربی‌ای در سطح کی‌روش بیاورد

فتح‌ا...زاده: افتخاری و کفاشیان شبیه به گوشت گرم و سرد هستند!

b_News سطح زمانی برکنار کردن مدیرعامل است نه در افتادن با سرمربی
تاریخ: 1396/06/22
زمان: 14: 18
نوع: خبر
استقلال به مخمصه‌ای که خودش برای خودش درست کرده گرفتار شده است.

احد علوی / استقلال به مخمصه‌ای که خودش برای خودش درست کرده گرفتار شده است. مدیران و کادر فنی این تیم صبح‌ها دعوا می‌کنند و شب‌ها آشتی و به جای اینکه مشکلات‌شان و بحران نتیجه‌گیری را چاره‌اندیشی کنند، تمرینات استقلال را پشت درب‌های بسته برگزار می‌کنند تا این تیم با میلیون‌ها هوادار به یک تیم محلی تبدیل شود. چاره کار استقلال دوری از رسانه‌ها و هوادارانش نیست بلکه حل تعارضات درونی این باشگاه است.
علی فتح‌ا...زاده که با هیات مدیره‌های قوی همواره در استقلال مدیریت می‌کرد و به قول خودش برخی از آنها استاندار، وزیر و عضو تشخیص مصلحت نظام شده‌اند، توانست جام‌های زیادی برای آبی‌پوشان بیاورد. علی فتح‌ا...زاده در گفت‌وگو با «گل» درباره زمانی، منصوریان و افتخاری حرف‌های جالبی زد، به خصوص آنجایی که افتخاری و کفاشیان را تشبیه به گوشت سرد و گرم کرد!


به نظر دیدار استقلال مقابل پارس جنوبی شما آخرین فرصت منصوریان است؟
درباره پارس جنوبی باید بگویم که این تیم تاکنون نتایج خوبی گرفته است. حتما پارس‌جنوبی یک چیزی دارد که بعد از پنج هفته چنین جایگاهی را به دست آورده. نمی‌توان گفت پارس جنوبی شانسی به اینجا رسیده چون یک بازی شانسی است نه پنج بازی.


فکر می‌کنید پارس جنوبی همین روند را ادامه دهد؟
تنها مشکل آنها این است که مغرور شوند. تیمی که فصل اول حضورش در لیگ برتر است، اگر مغرور شود افت می‌کند. بازی‌هایی که من از پارس جنوبی دیده‌ام نشان می‌دهد که آنها به خودشان اطمینان دارند. درست است که استقلال در پایین جدول قرار گرفته اما پارس جنوبی باید بداند که استقلال یک تیم معمولی نیست و نباید استقلال را دست‌کم بگیرند. برخی ندانم‌کاری‌ها باعث شده که استقلال در اینجای جدول قرار بگیرد. به نظر من بازی زیبایی را روز جمعه خواهیم دید.


خیلی‌ها می‌گویند مسوولان استقلال با پنهان کردن این تیم از دید هواداران و رسانه‌ها، استقلال را به یک تیم محلی تبدیل کرده‌اند.
وقتی تفکر حرفه‌ای نباشد، استقلال هم به این مسایل دچار می‌شود. در دنیا باشگاه‌ها کلی هزینه می‌کنند تا هوادار پیدا کنند و مطرح شوند. اما این آقایان الماس اینچنینی را در طاقچه خانه‌شان گذاشتند و مردم را از این تیم دور کرده‌اند. به خاطر ندانم‌کاری‌های‌شان و عدم پرداخت طلب 70، 80 میلیونی یک بازیکن مثل عادل شیحی کاری کردند تا تیم محروم شود. در صورتی که می‌توانستند همان زمان با پرداخت این مبلغ جلوی محرومیت را بگیرند. بحث من این است که بدهی در زمان ما و بعد از ما هم بود اما نگذاشتیم این بدهی باعث محرومیت شود تا اعتبار استقلال ضربه بخورد.


یعنی نتایجی که الان استقلال می‌گیرد به خاطر محرومیت از نقل و انتقالات فصل پیش است؟
نه، بحث من درباره ندانم‌کاری‌هایی بود که شما پرسیدید. اگر محرومیت شامل استقلال نبود، روحیه تیم حفظ می‌شد حالا هم با اولتیماتوم دادن به جای کمک به استقلال، دارند به روحیه و تمرکز تیم ضربه می‌زنند.


این ماجرای اولتیماتوم به سوژه‌ای برای مصاحبه کردن اعضای هیات مدیره و مدیرعامل علیه هم شده است.
به نظر من اولتیماتوم دادن خوب نیست چرا که منصوریان به اندازه کافی برای اداره تیمش استرس دارد. بعد هم این بحث‌ها کار هیات‌مدیره نیست که درباره بودن یا نبودن منصوریان ورود کنند. مدیرعامل باید با سرمربی جلسه بگذارد و مثلا بگوید شش بازی به تو کاری نداریم و اگر در آن شش بازی نتیجه نگرفت، آن وقت چند کارشناس و پیشکسوت را دعوت کنند و عملکرد فنی تیم را بررسی کنند. اگر سرمربی نتوانست از خودش دفاع کند، آن وقت یا او را برکنار کنند یا باز هم به او فرصت جبران بدهند نه اینکه دو بازی به او اولتیماتوم بدهند. استقلال در این دو بازی که باشگاه اولتیماتوم داده با استرس قطعا کار خواهد کرد.


اینکه زمانی و افتخاری علیه هم مصاحبه می‌کنند و یکی به دنبال ماندن منصوریان است و دیگری به دنبال حذف او، چقدر در نتیجه‌گیری استقلال تاثیرگذار است؟
متاسفانه این هیات مدیره سطح کار را پایین آورده است. کسانی که در هیات مدیره استقلال در زمان من بودند، حالا یا استاندار شده‌اند یا وزیر و برخی از آنها هم عضو تشخیص مصلحت نظام شده‌اند. انتظار من از وزیر ورزش این است افرادی را برای هیات‌مدیره این دو باشگاه انتخاب کند که شأن استقلال و پرسپولیس حفظ شود.


به نظر شما حضور نمایندگان مجلس در هیات‌مدیره پرسپولیس و استقلال بیشتر کمک‌کننده است یا جنبه سیاسی و تبلیغاتی دارد؟
قبلا هم در هیات مدیره استقلال نماینده مجلس داشتیم که کمک می‌کرد. اگر منظور شما آقای زمانی است، باید بگویم او از یکسری چیزها ناراحت است. وقتی می‌بیند برای برخی مسایل ارزش قائل نیستند، او هم ناراحت می‌شود. در زمان ما امیدوار رضایی هم نماینده مجلس بود اما نه مصاحبه می‌کرد و نه حرف و حدیثی داشت. آقای امیدوار رضایی پای کار بود و برای استقلال به تمام وزارتخانه‌ها سر می‌زد. باید کسانی در هیات‌مدیره باشگاه‌ها به کار گرفته شوند که انسان‌های خوشفکر و بزرگ باشند. از نظر تشکیلاتی، آقای زمانی باید بداند که کار عضو هیات مدیره جروبحث با سرمربی در رسانه‌ها نیست. او نباید با منصوریان رودررو شود چرا که کار مدیرعامل است. زمانی می‌تواند مدیرعامل عوض کند و نباید سطح‌اش را تا برکناری یا انتقاد از سرمربی در رسانه‌ها پایین بیاورد.


استقلال با این همه ستاره، به نظر می‌رسد بتواند از بحران خارج شود. به نظر شما می‌تواند؟
استقلال بازیکنان گران‌قیمت و خوبی را جذب کرده است. دوستان باید یک مقدار از موضع بالاتر کار کنند. نمی‌توانند بگویند این تیم بدهی دارد و کنار بکشند. اگر نمی‌توانند کار کنند، خیلی راحت از استقلال کنار بروند. همان‌طور که دیدید قریب وقتی دید نمی‌تواند کار کند، بهترین کار را کرد و کنار کشید. حالا هم آقایانی که اصرار به ماندن دارید و نمی‌توانید استقلال را اداره کنید، کنار بکشید.


به نظر شما کفاشیان و افتخاری چه وجه تشابهی نسبت به یکدیگر دارند؟
(مکثی می‌کند و می‌خندد) خیلی با هم تفاوت دارند؛ یکی‌شان شبیه به گوشت سرد است و دیگری شبیه به گوشت گرم؛ حالا خودتان پیدا کنید پرتغال‌فروش را که کدام‌شان شبیه گوشت سرد است و کدام‌شان شبیه گوشت گرم!


منصوریان برکنار شود، به نظر شما شرایط بهتر می‌شود و مربی بعدی می‌تواند این تیم را جمع کند یا نه؟
به نظر من به منصوریان باید تا نیم فصل فرصت بدهند آن وقت اگر نتیجه نگرفت، باید مربی‌ای در سطح کی‌روش بیاورند وگرنه هیچ فایده‌ای ندارد.


پیش‌بینی از بازی روز جمعه استقلال مقابل پارس جنوبی جم دارید؟
منصوریان اگر بنا را بر ترس بگذارد، نتیجه نمی‌گیرد. او نباید از باخت بترسد و باید برای برد به میدان برود.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.