شکایت از بائرمن چه شد ؟ چالش بسکتبال

تاریخ: 1395/11/16
زمان: 10: 40
نوع: گزارش
این روزها بسکتبال با چند چالش در تیم ملی مواجه است.

هدیه خطیبی
تیم ملی بسکتبال ایران در شوک رفتن ناگهانی درک بائرمن مهران حاتمی را به عنوان سرمربی در راس کار فنی دید و خیلی فشرده برای غرب آسیا آماده شد.فلسطین، سوریه و عراق یا اردن حریفانی نبودند که حتی ذره ای بسکتبال ایران را تحت هر شرایطی به سختی بیاندازنند.اما لبنان با حضور فادی الخطیب ستاره کهنه کارش که البته خیلی زود تعداد خطاهایش بالا رفت سد عبور ممنوع آسمان خراش های ایران شد تا در نهایت تیم ایران با یک باخت و عنوان نایب قهرمانی به کشور برگردد.
احترام به مربی شجاع 
درباره چند روزی که بر تیم ملی گذشت چند نکته وجود دارد.اول اینکه با نوع برخورد فدراسیون لقب سرمربی موقت به مهران حاتمی اطلاق شد.کسی که آنقدر شجاع بود تا مسئولیت تیم ملی را در بدترین شرایط ممکن قبول کند و  مهم ترین حرف اش در واکنش به سوالی مبنی بر بازگردادن ستاره ها به تیم ملی این باشد که تیم ملی جای شایسته ها است !
از انصاف به دور است که کنار اسم کسی که در بحران دست یاری به تیم ملی بدهد عنوان موقت بگذاریم و مدت ها از درک بائرمن آلمانی با نام مربی حرفه ای یاد کنیم.مربی که دست تیم ملی را در پوست گردو گذاشت.مربیان ایرانی که همیشه درست یا غلط به دلیل فاصله با علم روز بسکتبال سرکوب شدند و از راس تیم ملی دور ماندند لایق احترامی بیش از این هستند !
قرار است به زودی درباره اینده سرمربی تیم ملی تصمیم گیری شود.
کی بود ؟ کی بود ؟ من نبودم !
اما در لیست تیم ملی برای مسابقات غرب آسیا ابتدا نام های اوشین ساهاکیان- ارسلان کاظمی- روزبه ارغوان- بهنام یخچالی- عرفان نساج پور- سجاد مشایخی- وحید دلیرذهان- اصغر کاردوست- محمد جمشیدی- محمد حسن زاده- امیرحسین خندان پور و احسان صمدی اعلام شد و سپس عرفان نساج‌پور و سعید داورپناه با نظر سرمربی تیم‌ ‌ملی به اردوی تیم‌ ‌ملی دعوت شده‌اند.
نساج پور بازیکن 32 ساله ای است که قطعا جایی در شعار جوانگرایی تیم ملی ( از دوره قبل سر داده شد و به واسطه آن چند ستاره تیم ملی کنار گذاشته شدند) ندارد.البته حاتمی رویکرد متفاوتی نسبت به بائرمن داشت و فدراسیون هم با رفتن سرمربی آلمانی خود را در صف منتقدان کنار گذاشتن چند ستاره تیم ملی جای داد و این تصمیم را تمام و کمال به گردن بائرمن انداخت. حتی فدراسیون ادعا خسارت نسبت به این تصمیم شخصی (!) سرمربی داشت.اینکه با اخلاقی که از رییس فدراسیون سراغ داریم تا چه حد بائرمن توانایی رفتار خود محورانه داشته هم سوال مهمی است !
باید دید در آینده این موضوع به چه سمتی می رود ؟ چرا که شنیده می شود در دوره قبل تیم ملی حتی با مهدی کامرانی تماس گرفته می شود که به تیم ملی بیاید اما وقتی حس می کند که پای استفاده ابرازی در میان است ترجیح می دهد مانند صمد نیکخواه بهرامی و حامد آفاق از دور تماشاگر بازی های تیم ملی باشد.در حقیقت کامرانی خودش را از بقیه ستاره ها جدا نکرد.
اما تلخ ترین قسمت ماجرا در رابطه با تصمیمی که کسی زیر بارش نمی رود، میزبانی فیبا چلنج بدون استقبال مردم بود. اما اگر تمام نفرات اصلی تیم ملی بودند هم همین تعداد به سالن می آمدند ؟ به نظر می رسد برای شعار جوانگرایی جای تورنمت بی اهمیت غرب آسیا و میزبانی با اهمیت در ایران با هم اشتباه گرفته شد.
 تیم های بزرگ دنیا وقتی ستاره هایشان آماده هم نباشند به عنوان ابزار تبلیغاتی از آنها حتی دقایقی استفاده می کنند اما ستاره های آماده ما از بازی در خانه با شعار پوچ جوانگرایی که دوامی نداشت محروم ماندند.حالا هم تیم ملی در دو راهی بازگشت به دوران ستاره ها یا ادامه با ترکیب کنونی گیر کرده است که البته اظهارات اخیر بیشتر به سمت حضور دوباره نسل طلایی بسکتبال رفته است.نسلی که احترامش حفظ نشد


داستان یک شکایت 
اما بحث شکایت از درک بائرمن به کجا رسید؟ برای طرح شکایت در سازمان مربوطه فیبا باید هر طرف دعوا 3500 یورو ( حدود 14 میلیون تومان)  واریز کند و چون در اینجا بائرمن قصد شکایت ندارد، فدراسیون ایران باید حدود 7 هزار یورو ( 28 میلیون تومان) برای به جریان افتادن پرونده واریز کند.
با جریان افتادن پرونده روند آن به صورت آنلاین قابل پیگیری است و هر کسی با مراجعه به سایت بین المللی می تواند موضوع را دنبال کند.
نکته جالب این است که وقتی بائرمن به فدراسیون ایمیل زده و سوال پرسیده فدراسیون چه کار می خواهد انجام بدهد یعنی فدراسیون هنوز طرح شکایت نکرده است.البته محمود مشحون رییس فدراسیون بسکتبال جواب ایمیل بائرمن را شکایت 13 صفحه ای به عنوان بهترین پاسخ بیان کرد !
اما ضعف قرارداد بائرمن باعث شد که او به یک باره ایران را ترک کند و در آلمان با یک تیم باشگاهی قرارداد ببندد.نکته جالب این است که بائرمن خیلی کم تر از تیم ملی از تیم وورزبورگ دستمزد می گیرد پس علت رفتنش حتما این بوده که آینده موفقی برای همکاری اش در ایران متصور نبوده ! و دلیل اینکه حالا چرا او به نتیجه رسیده باید جالب باشد !
ضمن اینکه بائرمن قطعا از بندی که مربيان تضمين می‌دهند با تيم ديگری قرارداد ندارند خبر دارد و بعید است که بدون توجه به این بند قرارداد دیگری بسته و ریسک کرده باشد.بنابراین شاید این بند در قرارداد او نبوده و فدراسیون ایران حق اعتراض ندارد !
 


دعوت به منفی 16 درجه !


فدراسیون بسکتبال ژاپن مدتی پیش از تیم ملی ایران برای برگزاری دو دیدار دوستانه با تیم ملی این کشور دعوت کرد.دعوتی که به روزهای 22 و 23 بهمن در شهر هوکایدو واقع در شمال ژاپن برمی گردد.
لیگ برتر ایران به دلیل حضور تیم ملی بسکتبال ایران در رقابت های غرب آسیا با تعطیلی مقطعی مواجه شد و در این میان تعطیلات برای چند بازیکن آمریکایی و پرداخت حقوق بازیکنان خارجی برای استراحت کار دست چند تیم داد.فدراسیون هم برای بیشتر تعطیل نشدن لیگ تصمیم گرفت، تیم ملی جوانان را به ژاپن بفرست تا بازیکنان بزرگسال زودتر به تیم هایشان برای پیگیری بازی ها برگردند.البته خبری هم مبنی بر اعزام بایدی تیم ملی بزرگسالان منتشر شده است..
در این میان رضا نوری سرمربی تیم ملی جوانان ابتدا این مسابقات را نامناسب و سخت برای تیم جوانش دانست اما در چرخشی عجیب پس از چند روز آن را مفید ارزیابی کرد حالا مشخص نیست تیم او یا مهران حاتمی به این رقابت می رود. !
اما نکته جالب این است که دعوت ژاپنی ها و پرداخت تمام هزینه های تیم ایران چندان هم نباید به مذاق ما خوش بیاید.چرا که گویا قرار است دو بازی دوستانه در شهر شمالی هوکایدو برگزار شود.جایی که درجه هوا در یخبندان آن در گرم ترین حالت منفی چهار و در سردترین حالت منفی شانزده درجه است.بنابراین کم پیدا می شود که تیمی راغب به حضور در این سرما و کولاک دوستانه باشد !
 

.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.