b_Newsمو لای درز مدیریت رسول خادم نمی رود

احسان لشگری: کشتی گیری که جنگجو نباشد را خط می زنم!

تاریخ: 1396/06/27
زمان: 13: 25
نوع: گفتگو
لشگری، به این موضوع اشاره کرد که دوست دارد شاگردانش همیشه برای موفقیت بجنگند.

حامد جیرودی/ احسان لشگری دارنده مدال برنز المپیک 2012 لندن، حالا دیگر مدت زیادی است که به جرگه مربیان کشتی آزاد ایران پیوسته و حضوری فعال در کادرفنی تیم ملی دارد. حضور او در کنار حمید سوریان ستاره بزرگ کشتی فرنگی ایران و جهان در مراسم افتتاح یک باشگاه بدنسازی در تهران، باعث شد تا به سراغ این مربی تیم ملی کشتی آزاد برویم و درباره شرایط خودش و حال و روز کشتی ایران با وی صحبتی داشته باشیم. لشگری گفت و گویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که دوست دارد شاگردانش همیشه برای موفقیت بجنگند.

 

عکس هایی از خودت در کنار حمید سوریان در استوری اینستاگرام ات گذاشته بودی؟
بله. حمید از دوستان بسیار خوب من است و افتخار کشتی ایران که با او در مراسم افتتاح باشگاه انرژی پلاس که با مدیریت یکی از دوستان مان به نام آقای کوهیان در سعادت آباد تشکیل شده، حضور پیدا کردیم. واقعا باشگاه بسیار خوبی است که فکر نمی کنم نظیرش در تهران وجود داشته باشد.

 

باشگاه بدنسازی است؟
بله. باشگاه بدنسازی است اما این دوستم آقای کوهیان که گفتم به گردن خیلی از کشتی گیران حق دارد و هر وقت بچه ها آسیب دیده می شوند، برای مسائل درمانی و فیزیوتراپی به آن ها کمک می کند.

 

از سوریان برای مان بگو.
حمید خوب است و دارد زندگی اش را می کند و به درس و دانشگاهش می رسد.

 

نمی خواهد به کشتی برگردد؟
نمی دانم. فعلا که دارد استراحت می کند. آمدن یا نیامدن اش هم بستگی به تصمیم خودش دارد.

 

به نظر می رسد حال کشتی زیاد خوب نیست. درست است؟
از چه نظر؟

 

از نظر روحی و این که زیاد به کشتی گیران رسیدگی نمی شود؟
ببینید این چیزی است که مدت هاست وجود دارد و من هم دیگر دوست ندارم راجع به آن صحبت کنم. به دوستان دیگر هم پیشنهاد می کنم که دیگر در این رابطه صحبت نکنند. بالاخره این فشارها همیشه روی کشتی گیران وجود داشته و وقتی هم حل نمی شود، دیگر صحبت کردن درباره آن فایده ای ندارد!

 

تو الان بیش از یک سال است که مربی شده ای. مربیگری چقدر با خود کشتی گرفتن تفاوت دارد.
خیلی فرق دارد. برای خود من که خیلی عشق کشتی گرفتن داشتم، مربیگری بسیار متفاوت است. زمان کشتی خودت هستی و خودت اما در مربیگری مسئولیت گردن ات است و باید خیلی جاها حواست به بچه ها و کسانی که با آن ها کار می کنی باشد.

 

خیلی هم پر انرژی هستی و دیده می شود گاهی با فریاد از بچه ها می خواهی که با انگیزه کار کنند!
آره دیگر. من معتقدم انسان باید یا کاری را انجام ندهد یا اگر انجام می دهد درست انجام بدهد. کلا ما در شغل پدری مان هم همین طور هستیم.

 

شغل پدری تان چیست؟
ما در کار فرش هستیم. خوشبختانه بچه ها هم تا حدودی ما را قبول دارند. بالاخره من خیلی از شرایط حال حاضر آن ها دور نبوده ام و دقیقا یک سال و سه ماه پیش در انتخابی تیم ملی شرکت کردم. من کلا در ورزش جنگجو بودن را دوست دارم. اگر روزی سرمربی تیم ملی هم بشوم، کشتی گیری که جنگجو نباشد را خط می زنم! اولین بار اگر تلاش نکند، یک سال محرومش می کنم و اگر باز هم تلاش نکرد، مادام العمر او را محروم می کنم! کشتی گیر در تشک باید هر چه در توان دارد بگذارد. برد و باخت اش هم فرقی نمی کند. در کشتی عبد الرشید سعدا... یف و اسماعیلوف این دو کشتی گیر آن قدر قشنگ کشتی می گرفتند که آدم کیف می کرد. شش دقیقه جنگ تمام عیار است. کشتی گیر بعد از باخت نباید افسوس بخورد که چرا این فن را نزدم و چرا آن کار را نکردم. همه این چیزها را مربیان قبل از شروع مسابقه به شاگردان شان می گویند اما بعضی ها روی تشک فراموش می کنند!

 

تو تازه مربی تیم ملی شده ای. وضعیت هم دوره ای هایت مثل کمیل قاسمی، حسن رحیمی و رضا یزدانی چطور است؟
رضا که هنوز به طور کامل بهبودی پیدا نکرده. کمیل هم از ناحیه گردن آسیب دیدگی داشت و الان بهتر شده و حسن هم که تازه پایش را جراحی کرده است.

 

فکر می کنی آن ها بتوانند به روزهای خوبشان در تیم ملی برگردند؟
نمی دانم. هر کسی بهتر از همه می تواند درباره وضعیت خودش نظر بدهد. این موضوع بستگی به شرایط روحی و جسمی خود ورزشکار دارد و باید پروسه ای طی شود تا بتوان درباره آن نظر داد.

 

نکته ای که درباره کشتی گیران تیم ملی وجود دارد، این است که خیلی از آن ها از رسول خادم تعریف می کنند و می گویند او به آن ها زنگ می زند و جویای احوال شان است. واقعا رابطه رئیس فدراسیون کشتی با ملی پوشان این طور است؟
واقعا آقا رسول همین طور است. او دید رئیس فدراسیونی ندارد و به ملی پوشان مانند بچه هایش نگاه می کند. بالاخره خادم خودش هم قهرمان المپیک و جهان بوده و شرایط این بچه ها را درک می کند و کلا مو لای درز مدیریت او نمی رود!

 

 

 

 

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.