b_Newsدسته معروف و موسوی وجود ندارد و همه در گروه تیم ملی هستیم

فرهاد نظری افشار: از بازی نکردن برای تیم ملی ناراحت نشدم!

تاریخ: 1396/07/01
زمان: 15: 12
نوع: گفتگو
نظری افشار ، به این موضوع اشاره کرد که برای بازی رسیدن به جوان ها تصمیم به خداحافظی گرفته است.

حامدجیرودی/ تیم ملی والیبال در حالی در مسابقات جام بزرگ قهرمانان قاره ها ۲۰۱۷ در ژاپن به مقام سوم رسید و مدال برنز این رقابت ها را از آن خود کرد که فرهاد نظری افشار در پایان این رقابت ها از تیم ملی خداحافظی کرد. وی در سال ۸۷ توسط زوران گاییچ به تیم ملی دعوت شد و تا ۱۳۹۱ حضور ثابتی در ترکیب تیم ملی داشت تا این که بعد از پنج سال و در سال ۹۶ دوباره توسط ایگور کولاکوویچ به اردو تیم ملی دعوت شد اما او که پیش از مسابقات جام بزرگ قهرمانان جهان اعلام کرده بود می خواهد خداحافظی کند، این کار را انجام داد. نظری افشار که حالا تمرکز خود را روی تیم باشگاهی اش پیکان گذاشته است، در گفت و گویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که برای بازی رسیدن به جوان ها تصمیم به خداحافظی گرفته است.

 

درباره موفقیت اخیر تیم ملی وکسب مقام سومی مسابقات جام بزرگ قهرمانان قاره ها صحبت می کنی؟
ما امسال در حالی در رقابت های لیگ جهانی شرکت کردیم که نتایجی که به دست آمد، در خور شان تیم ملی نبود و یکی از علت های اصلی آن هم ناآمادگی تعدادی از ملی پوشان به خاطر مصدومیت هایی که داشتند بود. نتایج لیگ جهانی فشار زیادی روی بچه ها وارد کرد و بعد از آن همه مصمم شدند که با انگیزه کار کنند و خوشبختانه در مسابقات اردبیل یک ست هم به حریفان آسیایی باج ندادیم. بعد از مدتی استراحت هم دوباره تمرینات مان را جدی از سر گرفتیم و در این مسابقات هم با وجود این که سطح تیم ها خیلی به هم نزدیک بود، توانستیم به موفقیت برسیم و اولین مدال جهانی مان را به دست آوریم.

 

چه شد که شرایط تیم ملی نسبت به مسابقات جهانی این قدر تغییر کرد؟
واقعا خود ما هم فکر نمی کردیم که در لیگ جهانی این قدر بد باشیم اما بازیکنان مان مصدوم بودند و از ترکیب اصلی فاصله داشتیم و کلا شرایط راضی کننده نبود اما همان طور که گفتم در اردبیل بچه ها خیلی با انگیزه کار کردند و همین موضوع باعث شد تا شرایط ما خیلی بهتر از لیگ جهانی شود.

 

پس انگیزه را عامل سومی تیم در ژاپن می دانی؟
بله به هر حال آسیب دیدگی ها به حداقل رسیده بود و تیم با تمام قوا توانست در این رقابت ها حاضر شود و مشکل خاصی هم وجود نداشت.

 

کولاکوویچ گفته این موفقیت تنها با چهار ماه تلاش به دست آمد. فکر می کنی در آینده تیم ملی بتواند نتایج بهتری بگیرد؟
در حال حاضر شرایط تیم ملی به گونه ای است که جوان ها در حال تزریق شدن به تیم هستند و در کنار آن ها باتجربه ها هم حضور دارند و من فکر می کنم که تا المپیک 2020 توکیو ما بتوانیم تیم بهتری را در اختیار داشته باشیم.

 

خود کولاکوویچ از شرایط تیم ملی راضی است؟
بله فکر می کنم ایگور از شرایط تیم و بچه هایی که کنار هم بودند راضی باشد. به هر حال بچه ها هم خط قرمزها را می شناسند و از آن ها فراتر نمی رفتند و به تمرین هایی که بود خودشان را با شرایط سرمربی تیم ملی وفق دادند!

 

چه شد که خودت تصمیم به خداحافظی از تیم ملی گرفتی؟
من قبل از این که به این مسابقات اعزام شویم، تصمیم خودم را گرفته بودم.به خاطر این که جوان تر ها دارند می آیند و باید فرصت بازی به آن ها هم برسد. من هم به کارم در رده باشگاهی ادامه می دهم تا به امید خدا در آینده دوباره در جایگاه دیگری به تیم ملی خدمت کنم.

 

با توجه به این که دوباره به تیم ملی برگشته بودی، فکر نمی کنی زود از تیم ملی کنار رفتی؟
نه من دوست داشتم در اوج تیم ملی را کنار بگذام. خصوصا این که در اولین مدال جهانی به دست آمده تیم ملی والیبال هم کنار بچه ها بودم و این برایم خوشحال کننده بود.

 

راستی چرا به تو در مسابقات جام بزرگ قهرمانان قاره ها بازی نرسید؟
کلا به رزروها کم بازی رسید. به هر حال این تصمیم کولاکوویچ به عنوان سکاندار تیم ملی بود و همه هم باید از نظرات او تبعیت کنند.

 

یعنی ناراحت نشدی که در آخرین دوره حضورت در تیم ملی بازی نکردی؟
نه اهمیتی نداشت که بازی کنم یا نه. من در اردبیل بازی کرده بودم. به هر حال، ما سرباز تیم ملی هستیم و ایگور هم رئیس و فرمانده ماست!

 

تو در حالی به این موضوع اشاره داشتی که ملی پوشان خط قرمزها را می شناسند که گاهی اخبار و شایعاتی مبنی بر دو دستگی بازیکنان تیم ملی شنیده می شود!
نه اصلا این چیزها در تیم ملی وجود ندارد و همان طور که خودتان می گویید شایعه است!

 

مثلا می گویند تعدادی بازیکن در دسته سعید معروف هستند و تعدادی در دسته سیدمحمد موسوی!
نه واقعا این طور نیست و دسته معروف و موسوی وجود ندارد همه بازیکنان در گروه و دسته تیم ملی هستند.

 

فکر نمی کنی تیم ملی در نبود بازیکنانی مثل تو، شهرام محمودی و عادل غلامی ضربه بخورد؟
ببینید جا به جایی بازیکنان و رفتن ستاره ها در تیم ملی بزریل هم اتفاق می افتد اما چون این تیم شخصیت تیمی دارد، ضربه نمی بیند. تیم ما هم حالا شخصیت خودش را پیدا کرده و فکر نمی کنم از نبود بازیکنان ضربه بخورد و همه ملی پوشان با انگیزه کار می کنند.

 

حالا که صحبت برزیل شد، ما می توانیم این تیم را هم در آینده شکست دهیم؟
کار نشد ندارد. همین برزیل که ما به آن باختیم، به ایتالیا که ما آن را بردیم، باخت. نوع بردن تیم ها با هم فرق می کند. به هر حال، شرایط فیزیکی و آمادگی بازیکنان هم با هم متفاوت است اما اگر ما اعتماد به نفس بیشتری داشته باشیم، می توانیم این تیم را هم شکست دهیم.

 

گفتی به کار در رده باشگاهی ادامه می دهی؟
بله ان شاء ا... به کارم در پیکان ادامه خواهم داد.

 

تو در حالی در پیکان هستی که پیمان اکبری سرمربی تان در این تیم، مربی تیم ملی هم بود. این حضور همزمان اکبری در دو تیم چطور است؟
مسائل ملی و باشگاهی کاملا از هم جداست و در تیم ملی صحبت از مسائل بلشگاهی نمی شود. به هر حال همه ما در باشگاهی عضویت داریم و از آن پول می گیریم اما در تیم ملی شخصی مانند آقای اکبری به عنوان یک بزرگ تر و کمک سرمربی تیم حضور دارند.

 

فکر می کنی پیکان امسال هم مدعی باشد؟
باید این اتفاق بیفتد. ما در فینال فصل گذشته هم اگر امیر غفور مصدوم نمی شد می توانستیم بانک سرمایه را شکست دهیم و حالا هم با نفراتی که داریم می توانیم به موفقیت برسیم.

 

این فصل که فرهاد ظریف هم به پیکان آمده است.
بله چند بازیکن جدید به تیم ما آمده اند. نفرات تیم ما نزدیک به هم هستند و در کل تیم خوبی داریم و اگر اتفاق خاصی نیفتد، می توانیم موفق باشیم.