b_Newsاشتباهات مکرر مدیریتی در فوتبال ما و فرار گناهکاران

طاهری مثل رویانیان، هردو مثل درخشان!

تاریخ: 1396/07/02
زمان: 13: 15
نوع: خبر
شاهین تهرانی

ماجرای طارمی درست وقتی اتفاق افتاد که هواداران پرسپولیس با شنیدن خبر جور شدن پول درخواستی ژوزه و حل شدن مشکل بزرگ او، تازه می‌خواستند نفس راحتی بکشند و با خیال راحت به صعود به فینال آسیا فکر کنند. اما این تیم حالا نه تنها یکی از مهم‌ترین ستاره‌هاي خود را از دست رفته می‌بیند که با بسته شدن دو پنجره آتی نقل و انتقالاتی‌اش به آینده هم نگاهی توام با تردید و ترس خواهد داشت.
فاجعه‌اي که برای سرخ‌ها اتفاق افتاد متاسفانه اولین رویداد از این دست نبود. پرهوادارترین تیم ایران در سال‌های گذشته نیز اسیر چنین سوءمدیریت‌های عجیب و غریبی شده و بابت آنها جرایم کلانی هم پرداخت کرده بود که اتفاقا شباهت زیادی بین آنها وجود دارد. در گذشته‌اي نه چندان دور این سردار محمد رویانیان بود که بعد از به راه افتادن ماجرای پرونده ژوزه لکه سیاه بسیار بزرگی را در کارنامه اش برجای گذاشت و حالا چیزی شبیه همان لکه در کارنامه مردی نقش بسته که تا قبل از این یکی از موفق‌ترین مدیران پرسپولیس در سال‌های اخیر لقب گرفته و شهره شده بود به این که بدون حاشیه و در آرامش تمام، کار مدیریت باشگاه پرتنشی مثل پرسپولیس را انجام می‌دهد و شرایط را به شکل غیرقابل باوری بهینه کرده است.
طاهری که با جور کردن پول درخواستی ژوزه توانسته بود افتخار حل پرونده بزرگ دوران رویانیان را هم به نام خودش سند بزند و محبوب‌تر شود، حالا روی پیشانی‌اش داغ بزرگی به همان شکل و قیافه دارد که هرگز نمی‌تواند آن را پاک کرده یا از تیررس دید فوتبالی‌ها دور نگه دارد. البته بین ماجرای طارمی و ژوزه تفاوتی هم وجود دارد و آن مهلتی است که فیفا در اختیار سرخ‌ها گذاشته تا مبلغ جریمه‌شان را پرداخت کنند و نحوه استفاده مدیران وقت از این فرصت قانونی. اگر رویانیان به قانون فیفا احترام می‌گذاشت و به‌جای رفتن به سراغ دبه، در پی آن بود  که مبلغ جریمه را جور کند، پرونده ژوزه هم خیلی زودتر از اینها حل و فصل می‌شد و کار به پرداخت مبالغ کلان بهره‌اي نمی‌کشید اما آیا طاهری از تجربه سردار استفاده خواهد کرد؟
رخ دادن اشتباهات کلان مدیریتی در فوتبال ایران آنقدر مکرر شده که گویی اشتباه کردن و به نابودی کشاندن باشگاه و تیم، در دستور کار مدیران فوتبالی قرار گرفته است. استقلال، تراکتورسازی، تیم ملی امید و امروز هم پرسپولیس به همان راهی می‌روند که سال‌های قبل تیم ملی نوجوانان رفته بود و این یعنی در آینده هم می‌توانیم در انتظار رخ دادن اشتباهاتی از این دست باشیم که شوک‌آور و نابودکننده باشند! وقوع مکرر این اتفاقات ثابت می‌کند که مدیریت فوتبال حرفه‌اي در ایران با مشکلات جدی و پایه‌اي روبه‌روست. روزگاری که طرح استخدام مدیرباشگاه‌هاي خارجی در فوتبال ایران مطرح و تبدیل به لطیفه شد، خیلی زود گذشت و حالا با توجه به عملکرد مدیران وطنی در حیطه فوتبال اگر این اتفاق هم رخ بدهد هیچ کس تعجب نخواهد کرد.
امروز اشتباه مدیریتی طاهری، رویانیان را از صدر اشتباهات فوتبالی خارج کرد و فردا خود طاهری هم جایش را در صدر جدول خطاکاران به دیگری خواهد داد و جو فوتبال ایران با خبر شوک‌آور دیگری متشنج خواهد شد، بدون اینکه هیچ برخوردی با مسببان امر صورت بگیرد تا حداقل برای نفرات بعدی حالت بازدارنده داشته باشد. بیایید فقط امیدوار باشیم که یک مدعی‌العموم شجاع و کاربلد، به این حوزه ورود جدی کرده و یکبار هم که شده مدیرانی که عادت کرده‌اند با پول بیت‌المال سعی و خطا کنند را پای میز محاکمه بکشاند و تادیب کند تا بفهمیم در این مُلک هم می‌شود مرتکب اشتباه مدیریتی شد و فرار نکرد!