b_Newsمی خواهم دوباره با قدرت به کشتی برگردم/ کورتانیدزه خیلی به کشتی ایران علاقه مند است

کمیل قاسمی: کشتی در خون خانواده یزدانی است

b_News چشم برهم بزنی، بازی های آسیایی و المپیک می رسد، به فکر کشتی باشید
تاریخ: 1396/07/03
زمان: 13: 29
نوع: گفتگو
کمیل قاسمی معتقد است باید شرایط را طوری فراهم کرد که پرافتخارترین رشته ورزشی ایران در آرامش و با امکانات بهتر بتواند کارش را دنبال کند

حامد جیرودی/ کمیل قاسمی نایب قهرمان المپیک 2016 ریو، اگرچه غایب بزرگ تیم ملی کشتی آزاد در مسابقات جهانی 2017 پاریس بود اما در این چند وقت هم اخبار مختلف دیگری درباره او منتشر شده است.در روزهای پایانی مسابقات جهانی، اتحادیه جهانی کشتی اسامی هفت عضو جدید کمیته ورزشکاران این اتحادیه را اعلام کرد که نام قاسمی هم در میان آن ها قرار داشت و قرار است این کمیته محافظت از حقوق و منافع کلیه ورزشکاران سبک های المپیکی اتحادیه جهانی کشتی را بر عهده داشته باشد.
پس از آن هم و همزمان با برگزاری جام بین المللی مدوید در مینسک بلاروس، جشن تولد هشتاد سالگی الکساندر مدوید قهرمان المپیک و جهان نیز برگزار شد و کمیل به نمایندگی از طرف فدراسیون کشتی یک بازوبند پهلوانی به هم دوره جهان پهلوان تختی اهدا و در حاشیه آن با الدار کورتانیدزه قهرمان المپیک و جهان از گرجستان، دیدار و گفت و گو کرد.
این اتفاق ها و همچنین شرایط فعلی کشتی ایران باعث شد تا به سراغ کمیل برویم و با وی صحبت کنیم.

 

درباره حضورت در کمیته ورزشکاران اتحادیه جهانی کشتی صحبت می کنی؟
اتحادیه جهانی کشتی اخیرا تصمیم گرفت کمیسیونی را با حضور ورزشکاران تشکیل دهد و برای همین در ابتدا 11 ورزشکار را در بخش زنان، مردان، آزاد و فرنگی دعوت کرد که این موضوع باعث شد به فرانسه برویم و روز آخر مسابقات جهانی را هم از نزدیک تماشا کنیم. بعد از آن هم که رای گیری شد و هفت نفر انتخاب شدند که من هم در بین آن ها بودم.

 

حالا شرح وظایف تان مشخص شده که قرار است چه کار کنید؟
هنوز که جلسه ای برگزار نشده و در آینده ای نزدیک برگزار می شود اما آن چه مشخص است این است که قرار است برای حفظ کشتی در المپیک و زیباتر شدن این رشته پیشنهاداتی را ارائه کنیم.

 

چطور شد که با کورتانیدزه دیدار کردی؟
من کورتانیدزه را در بلاروس دیدم. من برای مسابقات کشتی پهلوانی جام مدوید که پرافتخارترین کشتی گیر آزادکار دنیاست و همدوره جهان پهلوان تختی بوده و جشن تولدش هم بود به بلاروس رفته بودم. مدوید با رسول خادم و علیرضا حیدری دوستی صمیمانه ای دارد و من هم به نمایندگی از فدراسیون کشتی به آنجا رفته بودم تا بازوبند پهلوانی کشتی ایران را به مدوید هدیه بدهم که در آنجا کورتانیدزه را هم دیدم و با هم بودیم.

 

کورتانیدزه چیزی از کشتی ایران نمی گفت؟
چرا کورتانیدزه خیلی به کشتی ایران علاقه مند است. مخصوصا که با آقا رسول و حیدری هم همدوره بوده و آقا رسول را خیلی دوست دارد. من را هم که دید برخورد دوستانه ای داشت و با هم صحبت کردیم.

 

گفتی مدوید پرافتخارترین کشتی گیر آزادکار دنیاست اما چند وقت پیش که با امامعلی حبیبی صحبت می کردیم، می گفت که کشتی گیری مثل خودش ندیده است!
آقای حبیبی که ستاره بزرگ تاریخ کشتی ایران و دنیاست و به خاطر سرعتی که در کشتی داشت معروف بود و در 30 ثانیه همه حریفان خود را ضربه فنی می کرد اما مدوید 10 مدال طلای مسابقات جهانی و المپیک را در کارنامه اش دارد و از این نظر پرافتخارترین کشتی گیر آزادکار دنیاست. با این حال، آقای حبیبی بزرگ ما و ستاره کشتی ایران و جهان هستند که احترام شان واجب است.

 

کمی هم از خودت بگو و این که مصدومیت گردن ات چطور است؟
من در این چند ماه از کشتی دور بودم و به نوعی استراحت مطلق بودم اما حالا بهتر شده ام و تمریناتم را آرام آرام از سر گرفته ام.

 

یعنی ما آن کمیل آماده و سرحال را دوباره می بینیم؟
من همه سعی و تلاشم را می کنم که به فرم مطلوب قبلی ام برگردم.

 

پس می توان از تو دوباره انتظار یک مدال خوشرنگ را در المپیک داشت؟
انشاء ا...، من می خواهم دوباره با قدرت به کشتی برگردم و بار دیگر اگر خدا خواست، برای کشورم افتخار آفرینی کنم.

 

تو غایب بزرگ مسابقات جهانی بودی و تیم ملی هم به غیر از طلایی که حسن یزدانی گرفت، در این دوره نتایج خوبی نگرفت. خودت عملکرد تیم ملی را در پاریس چطور ارزیابی می کنی؟
جدا از این که من در این مسابقات نبودم باید بگویم که تیم ملی در حالی در این مسابقات شرکت داشت که ترکیب تیم جوان شده بود. به نظر من یک سری از نفرات بهتر از این می توانستند کار کنند و یک سری هم کشتی های بدی نگرفتند و حتی می توانستند اول شوند اما شانس با آن ها یار نبود. در کل تیم پوست اندازی کرده بود و تعدادی از بچه ها هم به دلیل مصدومیت نتوانستند شرکت کنند اما این ملی پوشان، نفراتی بودند که از دل مسابقات انتخابی برگزیده شده بودند.

 

تو با وجود مصدومیت در مسابقات انتخابی شرکت کردی و همه از این کار تو تقدیر کردند. عملکرد رقیبت یدا... محبی را در مسابقات جهانی چطور دیدی؟
من فکر می کنم که این وظیفه ام بود که در مسابقات انتخابی شرکت کنم اما درباره یدا... هم باید بگویم که او کشتی گیر خوبی است اما در مسابقات جهانی اسیر کم تجربگی اش شد. او در دو مسابقه اولش کشتی های خوبی گرفت اما در کشتی سوم کم تجربه عمل کرد و امیدوارم با سعی و تلاش بیشتر بتواند به موفقیت برسد.

 

یکی از اتفاق های جالبی که افتاده مدال طلا و نقره ای بوده که زهرا یزدانی در مسابقات داخل سالن آسیا در ترکمنستان بود.به عنوان یک جویباری درباره افتخار آفرینی همشهری ات چه نظری داری؟
اولا این موفقیت را به خانم یزدانی تبریک می گویم و بعد هم همه می دانند که مردم جویبار چه عشق و علاقه ای به کشتی دارند. خانم یزدانی هم با این افتخار آفرینی نشان داد که خانم های جویباری هم می توانند در کشتی بدرخشند و اگر شرایط بهتری داشته باشند، می توانند به موفقیت های بهتر دست پیدا کنند.

 

حتی گفته شد که اگر زهرا یزدانی در المپیک شرکت کند، می تواند مدال بگیرد.
بله به هر حال، خانم یزدانی در یک خانواده کشتی دوست بزرگ شده و خانواده یزدانی از رضا و حسن گرفته تا بقیه کشتی در خون شان است و خانم یزدانی هم مثل بقیه آن ها استعداد بسیار خوبی دارد.

 

در این چند وقت بحث های زیادی درباره شرایط کشتی صورت گرفت و حتی مسعود سلطانی فر وزیر ورزش هم به نتیجه تیم ملی واکنش نشان داد و خادم هم با او دیدار کرد. خود تو هم که قبلا با رئیس جمهور صحبت کردی. با تمام این تفاسیر امیدوار هستی که شرایط کشتی بهتر شود؟
امیدوار که باید بود. شرایط اما خیلی سخت است و باید نگاه ویژه تری به کشتی شود. تا چشم بر هم بزنی، بازی های آسیایی و المپیک 2020 توکیو از راه می رسند و باید شرایط را طوری فراهم کرد که پرافتخارترین رشته ورزشی ایران در آرامش و با امکانات بهتر بتواند کارش را دنبال کند تا باز هم شاهد موفقیت ها و مدال آوری کشتی گیران ایرانی در میادین جهانی باشیم.