b_Newsمثلث مدعی ریاست

چه کسانی برای ریاست والیبال ثبت‌نام می‌کنند؟

تاریخ: 1396/07/05
زمان: 13: 42
نوع: گزارش
با اعلام زمان ثبت نام کاندیداهای ریاست فدراسیون والیبال، بحث گزینه های نزدیک به نامزدی این فدراسیون مطرح شده است.

فرزاد کفیلی/هفته قبل اسپانسر فدراسیون والیبال مراسم مجللی ترتیب داد و از تمام ‌تیم‌های والیبال، چه آن‌هایی که چون نوجوانان قهرمان جهان شدند و چه امیدهای ناکام که هفتم جهان شدند، تجلیل کرد.کمی غیر عادی بود.تقدیر از همه حتی آن‌ها که مقامی نیاورده‌اند و انتظارها را هم برآورده نکرده بودند.مراسم چنین با شکوه ظن آن را می‌داد که محمدرضا داورزنی به رفتن از والیبال نزدیک‌تر شده است.ماه‌ها از سرپرستی او بر فدراسیون والیبال می‌گذرد و اکنون وزارت ورزش اعلامیه ثبت‌نام نامزدها را برای پست ریاست فدراسیون والیبال منتشر کرده است. ۱۶ مهر ثبت‌نام شروع می‌شود و ۱۰ روز کاری ادامه می‌یابد. چه کسانی نامزد ریاست فدراسیون والیبال می‌شوند؟

والیبال در سه دهه تنها دو مدیر داشته است. این یکی از بزرگ‌ترین استثناهای تاریخ ورزش ایران است. در کشوری که با هر دولت مدیران اتوبوسی عوض می‌شوند والیبال تنها محمدرضا یزدانی‌خرم ـ برای ۱۷ سال ـ ‌و محمدرضا داورزنی ـ برای ۱۱ سال ـ را بر صندلی ریاست دیده و عامل موفقیت هم همین است. اما تفاوت مهمی میان زمانی که یزدانی خرم بعد از ۱۷ سال والیبال را ترک کرد و اکنون که داورزنی از والیبال می‌رود وجود دارد. اول اینکه داورزنی صاحب کرسی‌های مهم بین‌المللی از جمله عضویت در هیات رییسه فدراسیون جهانی است. از طرفی سودای ریاست ممکن است یک سو نداشته باشد و از سه جانب برای تصاحب آن تلاش شود.

داورزنی بعد از رفتن به وزارت ورزش بیشتر امور را به احمد ضیایی معاون ارومیه‌ای سپرده است. در واقع در تمام‌ این ماه‌ها امور را ضیایی دنبال کرده و حتی دست به تغییرات در فدراسیون هم زده است. شواهد می‌گوید گزینه داورزنی و وزارت برای جایگزینی ‌او آقای ضیایی است که بیشتر در سمت‌های صنعتی حضور داشته و مدیر دولتی مرتبط با مسایل اقتصادی محسوب می‌شود.

اطراف او از تعصب ضیایی به ارومیه و والیبال این شهر صحبت می‌کنند. اگر نامزدی ضیایی را قطعی بدانیم، باید منتظر ثبت‌نام نماینده‌ای از بازیکنان دهه هفتاد و هشتاد تیم ملی در انتخابات بود. کسانی همچون بهنام محمودی، امیرحسین منظمی، پیمان اکبری، سعید رضایی و دیگر بازیکنان دهه هفتاد و هشتاد که البته ممکن است از نامزدی محمود افشاردوست دبیر کنونی فدراسیون در انتخابات آینده حمایت کنند.

ضلع سوم این مثلت به نظر به والیبالیست‌های دهه ۵۰ و ۶۰ اختصاص دارد. قدیمی‌هایی که بیرون نشسته‌اند و به تندی از فدراسیون کنونی انتقاد می‌کنند. چهره‌هایی چون اصغر نائینی ممکن است برای نامزدی تلاش کنند یا گزینه‌ دیگری وابسته به این جریان پا به میدان بگذارد.

ممکن است همچون انتخابات‌های اخیر یکی، دو نامزد مستقل هم پا به میدان بگذارند. اما آنچه مشخص است شانس با جریانی‌ است که با تایید وزارت ورزش و حمایت هیات‌های والیبال به میدان رقابت می‌آید اما پتانسیلی که در نسل دهه هفتاد و هشتاد تیم ملی با  توجه به تخصص و تجربه‌هایی که به دست آورده‌اند شکل گرفته، ممکن است انتخابات فدراسیون والیبال را رقابتی کند. رقابتی در اندازه لابی بهتر با وزارت ورزش.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.