b_Newsواکاوی نقش یک آفت در افتضاحات اخیر

«طارمی»ها و نوچه‌پروری مدرن

تاریخ: 1396/07/10
زمان: 11: 44
نوع: خبر
محمد عنبرسوز

محرومیت مهدی طارمی و باشگاه پرسپولیس، مهم‌ترین اتفاق هفته گذشته فوتبال ایران بود؛ خبری که انتشارش آب سردی بر پیکر هواداران پرسپولیس شد و آن‌ها را به شدت مکدر کرد. از لحظه‌ای که این خبر اعلام شد، سیل عظیم اظهار نظرها در فضای مجازی و رسانه‌های ورزشی به راه افتاد که وجه مشترک اکثر آن‌ها، تقبیح و محکوم کردن رفتارهای نابخردانه بازیکن و مسوولان باشگاه پرسپولیس بود. با این حال، شاه‌بیت کل اتفاقات این پرونده، جمله اعجاب‌انگیز مهدی طارمی بود که در حاشیه تمرین این تیم، جمله معروف «حتما خیریتی توش بوده» را به زبان آورد تا خون هواداران پرسپولیس به جوش بیاید. راستی چرا کسی که مسبب چنین فضاحتی بوده، اشتباهش را با این مصاحبه اعصاب خردکن صد چندان می‌کند و به آتش خشم هواداران دامن می‌زند؟

هر کسی که مدتی فوتبال ایران و اتفاقاتش را دنبال کند، احتمالا متوجه حضور یک عده آدم عجیب و غریب می‌شود که در عرف رسانه‌ای، به این گروه «اطرافیان» گفته می‌شود. با کمال تاسف، همین اطرافیان محترم، یکی از مهم‌ترین مشکلات سال‌های اخیر فوتبال ایران بوده‌اند و بدون این که مردم آن‌ها را بشناسند،  مشکلات بزرگی را برای فوتبال ایران به وجود آورده‌اند. این عزیزان که به طور ساده نوچه‌های دنیای مدرن محسوب می‌شوند، مفیدترین کارشان این است که «خان» و «داش» و این قبیل پیشوندها و پسوندها را به اسم دوستان اضافه کنند. به نظر می‌رسد نقش کلیدی «همنشین» را در غائله اظهارات اخیر مهاجم بوشهری هم نباید نادیده گرفت. مهدی طارمی اگر امروز بدون توجه به شرایط حساس حاکم بر باشگاهش، دم از «خیریت» می‌زند و خون میلیون‌ها هوادار را به جوش می‌آورد، نه قصد این را دارد که نمک روی زخم پرسپولیسی‌ها بپاشد و نه نسبت به مفاهیمی مانند سه میلیارد تومان و 4 ماه محرومیت و دو پنجره نقل‌وانتقالاتی ناآگاه است. مشکل اصلی این است که احتمالا یک دوست نه‌چندان خردمند به استاد توصیه کرده که با این روش، طرفداران را آرام کند. گواه این ادعا هم همان مصاحبه کذایی است که در آن، فرد مصاحبه‌کننده با جمله «شاید یه حکمتی بوده» طارمی را به سمت این اظهار نظر محیرالعقول هدایت می‌کند.

به نظر می‌رسد که فوتبالیست‌های ایرانی برای موفقیت، چاره‌ای جز این ندارند که مشی خود را تغییر دهند و دوستان دیگری با جنسی متفاوت، برای خود برگزینند. مهدی طارمی اگر به جای این که دوستانی برای خودش انتخاب کند که هر کاری می‌کند تاییدش کنند و او را در حد بزرگترین بازیکنان جهان بالا ببرند، دوستانی داشت که رفتارهایش را نقد می‌کردند و سر بزنگاه به او در مورد روش زندگی‌اش تذکر می‌دادند، فوتبال ایران امروز آقای گل پخته‌تری داشت. امثال او می‌توانند به جای دوستانی از جنس نمایشگاه‌دار و صاحب رستوران و دلال و واردکننده لباس و بازیگر و خواننده، که همگی‌شان هم مشاغل محترمی هستند، رفقایی هم از جنس دانشجو و نویسنده و جامعه‌شناس داشته باشند؛ اطرافیانی که شاید زیاد از مدل ماشین‌های شاسی‌بلند و قیمت پنت‌هاوس‌های شمال شهر و برندهای گران قیمت لباس سر درنیاورند، ولی می‌توانند همنشینان خود را تحت تاثیر خردمندی و بصیرت خود قرار دهند.

 

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.