b_Newsتیم ملی فرنگی مربی کم داشت، کنار این تیم هم بودم/ ملی‌پوشان آزاد از امتحان سربلند بیرون آمدند

عباس حاج کناری: زمان المپیک آتلانتا با احد پازاج تمرین می‌کردم!

تاریخ: 1396/07/11
زمان: 13: 23
نوع: گفتگو
حاج کناری، به این موضوع اشاره کرد که با فنون کشتی فرنگی هم آشنایی دارد.

حامد جیرودی/ تیم ملی کشتی آزاد در حالی در بازی های داخل سالن آسیا شرکت کرد که با کسب سه مدال طلا، یک نقره و چهار برنز، عنوان قهرمانی این مسابقات را از آن خود کرد. مسابقاتی که در آن تیم ملی کشتی فرنگی هم با کسب شش مدال طلا و دو مدال نقره قهرمانی بلامنازعی داشت. به همین منظور به سراغ عباس حاج کناری مربی تیم ملی کشتی آزاد رفتیم که گویا علاوه بر حضور در کادرفنی این تیم، در کنار کادرفنی تیم ملی کشتی فرنگی هم حضور داشته و به مربیان این تیم هم کمک کرده است. حاج کناری که به همراه دیگر کشتی‌گیران عازم مشهد برای زیارت حرم حضرت امام رضا (ع) بود، در گفت‌وگویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که با فنون کشتی فرنگی هم آشنایی دارد.


مسابقات داخل سالن آسیا در ترکمنستان چطور بود؟
به نظرم این مسابقات، رقابت های با کیفیتی بود. تیم های قرقیزستان، قزاقستان، ترکمنستان، ازبکستان، چین و ژاپن با تمام قوا در این رقابت ها شرکت کرده بودند و آمده بودند تا مدال بگیرند. به نظرم سطح مسابقات، چیزی بین بازی های آسیایی و مسابقات قهرمانی آسیا بود. البته این را هم بگویم که من می‌دیدم که ترکمنستانی ها قرعه ها را طوری می‌چیدند که قرعه خوب و آسان به خودشان بیفتد و قرعه های سخت برای ما باشد اما در کل خوشحالم که بیشتر بچه های ما توانستند از این امتحان سربلند بیرون بیایند و ما به قهرمانی این دوره از رقابت ها برسیم.


پس در کل از نتایجی که به دست آمد، راضی بودید؟
بله، ما در حالی در این رقابت ها شرکت کردیم که چند نفر از ملی پوشان ما مثل فرزاد عموزاد خلیلی و نادر حاج آقا نیا برای اولین بار در ترکیب تیم ملی به میدان رفته بودند و به مدال برنز رسیدند. با این حال ملی پوشان ما کشتی های خوبی گرفتند. هر چند که در تعدادی از کشتی ها هم داوران به تیم ما کم‌لطفی کردند و امتیازاتی را به بچه های ما ندادند.


یدا... محبی در مسابقات جهانی به مدال نرسید اما در این مسابقات برنز گرفت.
یدا... برنزی را گرفت که صد درصد باید طلا می‌شد. او در کشتی با رقیب ازبک‌اش که او را در مسابقات جهانی هم برده بود، باید برنده می‌شد اما کشتی گیر ازبک در یک حرکت ناجوانمردانه به صورت یدا... کله زد و باعث شد تا ابروی او شکافته شود و در این شرایط از او یک امتیاز گرفت و بعد از آن هم یدا... به خاطر وضعیت‌اش، زانوهایش روی زمین بود، داور یک پوئن دیگر به ازبک داد و او دو بر یک بازنده شد.


اما عزت ا... اکبری به مدال طلا رسید.
عزت‌ا... بعد از چهار سال که افول داشت، خوشبختانه در این مسابقات به مدال طلا رسید که باعث شد همه ما خوشحال شویم. او به غیر از کسب مدال طلا، هدف دیگری در این مسابقات نداشت و امیدوارم که باز هم به موفقیت برسد. البته ما ایمان صادقی در 61 کیلو را هم داشتیم که کشتی های خیلی خوبی را گرفت و به مدال طلا رسید و همچنین مجتبی گلیج در 97 کیلوگرم که او هم خیلی خوب بود و طلا گرفت و این دو نفر در برنامه های بعدی تیم ملی بزرگسالان قرار خواهند داشت.


گویا در کنار تیم ملی کشتی فرنگی هم حضور داشته‌اید؟
بله. چون تیم فرنگی مربی کم داشت، با درخواست این تیم و با موافقت رسول خادم من در کنار کادرفنی این تیم هم بودم.البته من از نظر فنی دخالت نمی‌کردم.


پس چه کار می‌کردید؟
رقابت های کشتی آزاد به صورت چهار وزن، چهار وزن و در دو روز برگزار شد اما در کشتی فرنگی، هر هشت وزن در یک روز برگزار شد و چون آنها مربی کم داشتند، به کمک شان رفتم. البته خودشان مربیان خوبی داشتند. مثل آقای امین سوری و یا خود آقای اشکانی که در بعضی کشتی‌ها دیدم که به چه خوبی ملی پوشان را هدایت می‌کردند و با گرفتن وقت در کشتی، توضیحات لازم را به آنها می‌دادند. من هم بیشتر به این خاطر کنار تیم بودم که از لحاظ تاکتیکی به تیم کمک کنم و به بچه ها روحیه بدهم و در بخش نرمش و ریکاوری در کنار کادر فنی فرنگی بودم.


خودتان هم به فنون فرنگی آشنایی دارید؟
بله، با فنون فرنگی که تا حدودی آشنایی دارم. من زمانی که برای حضور در المپیک 1996 آتلانتا آماده می‌شدم، با احد پازاج تمرین می‌کردم تا خاکم قوی شود و زیرگیری‌ها و فنون دیگر را هم تمرین می‌کردیم.


اما شاگردان علی اشکانی که با کسب شش مدال طلا و دو نقره، عملکرد بسیار خوبی داشتند.
به نظر من، به غیر از مدال های خوبی که نصیب ملی پوشان این تیم شد، باید بگویم چون از نزدیک مسابقات آنها را دیدم، به نظرم بچه ها، کشتی هایی فراتر از حد خودشان گرفتند و عملکرد بسیار خوبی داشتند. کشتی‌گیرانی مثل پژمان پشتام، امیرحسین حسینی و بهنام مهدی زاده که مدال طلا گرفتند، کشتی های بسیار خوبی را برگزار کردند و به نظرم اشکانی و دوستان دیگر به خوبی این بچه ها را هدایت کردند و امیدوارم که باز هم شاهد موفقیت های این تیم باشیم.