b_Newsحضور کمیل در کمیته ورزشکاران اتحادیه جهانی انگیزه حرفه ای کشتی گرفتن را می گیرد!

محمد طلایی: تیم ملی کشتی آزاد هیچ وقت ضعیف نبوده !

b_News آدمی هستم که جواب نمی دهم اما بعضی ها از روی قصد و قرض صحبت می کنند!
تاریخ: 1396/07/11
زمان: 15: 30
نوع: گفتگو
محمد طلایی معتقد است تیم ملی کشتی آزاد هیچ وقت ضعیف نبوده است.

حامد جیرودی/ تیم ملی کشتی آزاد که در مسابقات جهانی 2017 پاریس تنها یک مدال طلا توسط حسن یزدانی در وزن 86 کیلوگرم به دست آورده و به مقام نهم رسیده بود، پس از مدت کوتاهی در بازی های داخل سالن آسیا ترکمنستان شرکت کرد و با کسب سه مدال طلا، یک نقره و چهار برنز به مقام قهرمانی این رقابت ها دست پیدا کرد.
این موضوع باعث شد تا به سراغ محمد طلایی سرمربی این تیم برویم و با او صحبت کنیم.

 

از قهرمانی تیم ملی کشتی آزاد در بازی های داخل سالن آسیا برای مان بگویید.
این بچه ها همان هایی بودند که هم زمان با ملی پوشانی که خود را برای حضور در مسابقات جهانی آماده می کردند، در اردوها حضور داشتند. مثل عزت ا...اکبری که کشتی های بسیار خوبی گرفت. البته ایمان صادقی، نادر حاج آقا نیا و فرزاد عموزاد خلیلی هم کسانی بودند که برای این مسابقات آورده بودیم. ایمان دارد برمی گردد به شرایط خوب گذشته اش.حسین الیاسی هم  روز به جلو حرکت می کند. عزت هم که با تعصب خاصی کشتی می گیرد.محبی هم به غیر از آن کشتی که ابرویش شکاف برداشت و باخت، در بقیه مسابقات خود رو به جلو حرکت کرد. مجتبی گلیج مثل ایمان جزو نفراتی است که در آینده از او بیشتر در تیم ملی استفاده خواهد شد.

 

پس از شرایط تیم ملی راضی هستید.
بله تقریبا راضی کننده بود.

 

اکبری در مسابقات جهانی 2013 به مدال نقره رسید و کشتی گیر آینده داری نشان داد اما بعد دچار افت شدید شد اما حالا با مدال طلا بازگشت.
عزت تا مدت ها آسیب دیدگی شدیدی داشت و به نظر خود من سلامتی اش از همه چیز مهم تر بود اما بازهم غیرت و تعصب نشان داد و حالا شرایط فنی خوبی دارد و به شرایط قبلی خوب خود برگشته است.

 

با توجه به این که در 86 کیلوگرم حسن یزدانی حضور دارد، نمی خواهید اکبری را به یک وزن دیگر بفرستید؟
من می توانم پیشنهاد بدهم اما اصل این است که خود کشتی گیر اعتقاد داشته باشد که در یک وزن کشتی بگیرد یا به یک وزن دیگر برود.

 

به نظرتان حیف نیست که یزدانی و اکبری هر دو به صورت همزمان در 86 کیلوگرم باشند؟
همیشه در تیم ملی این طور بوده که یک وزن چند کشتی گیر مدعی و سرشناس داشته باشد اما مربیان پیشنهاد می دهند که یکی از آن ها به یک وزن دیگر برود.حالا هم باید اوزان جدید مشخص شوند و بعد به جمع بندی برسیم که چه کاری انجام شود. البته ما در 86 کیلوگرم به غیر از این دو نفر، علیرضا کریمی را هم داریم.

 

سعید داداش پور چطور بود؟
داداش پور عفونت شدیدی داشت و همین طور چرک خشک کن مصرف می کرد اما از لحاظ فنی کشتی گیر بدی نیست و کشتی گیر زیرگیری است. او در سال 2007 در جوانان بود اما حالا توانسته دوباره خودش را در سطح تیم ملی مطرح کند.

 

به نظر می رسد که برای آماده سازی تیم ملی برای مسابقات جهانی و هم بازی های داخل سالن آسیا دو ماه سخت و پر فشار را پشت سر گذاشتید. درست است؟
بله خیلی سخت بود و خستگی زیادی داشت. خصوصا این که من آدمی هستم که نه جواب می دهم و به نظرات همه احترام می گذارم. هر چند که بعضی ها از روی قصد و قرض صحبت می کنند اما امیدوارم که سلامت باشند!

 

به نظر می آید که همیشه خیلی حرف ها را در دل خودتان نگه می دارید؟
بله یاد گرفته ایم که این طور باشیم!

 

حالا با این تفاسیر، فکر می کنید که تیم ملی بتواند به جایگاه خوب گذشته اش در جهان برگردد؟
تیم ملی ما هیچ وقت ضعیف نبوده است! همان طور که دیدید ما در ایندورگیم توانستیم قهرمان شویم اما در جهانی تصمیم گرفته شد که از لحاظ فنی سرمایه گذاری کنیم و نفراتی هم که به فرانسه رفتند، پس از طی کردن فرایند انتخابی در مسابقات شرکت کردند. هر چند که کادر فنی هم می توانست در خصوص انتخاب نفرات تصمیم گیری کند.

 

در حال حاضر مدال آوران المپیکی مانند حسن رحیمی و کمیل قاسمی تمرینات شان را از سر گرفته اند. امیدوار هستید که آن ها دوباره در ترکیب تیم ملی قرار بگیرند؟
ما برای جهانی فرانسه هم روی حسن و کمیل حساب کرده بودیم اما حسن مصدوم شد و کمیل هم در فرایند انتخابی به شیروان ( یدا... محبی) باخت. به هر حال، شیروان هم کشتی گیر قابل اعتمادی است و باید در چند تورنمنت شرکت کند تا آبدیده تر شود. البته کمیل هم کشتی گیر صاحب کلاس ماست که چندین سال روی او سرمایه گذاری شده و باید از او استفاده کرد.

 

البته کمیل الان به عضویت کمیته ورزشکاران اتحادیه جهانی کشتی هم درآمده است.
این چیزها خوب است اما آن انگیزه را برای کشتی گرفتن به صورت حرفه ای را می گیرد!

 

یعنی شما مخالف حضور کمیل در این کمیته هستید؟
نه این مساله موضوعی است که حتما فدراسیون کشتی درباره آن تصمیم گیری کرده و سرمایه گذاری انجام داده است.من خودم آدمی هستم که در زمان انجام دادن کاری فقط به همان کار فکر می کنم اما بعضی ها هم هستند همزمان دو سه کار را با هم می توانند انجام دهند!

 

حالا فکر می کنید کمیل می تواند همزمان هم در تیم ملی باشد و هم در کمیته ورزشکاران اتحادیه جهانی کشتی؟
کمیل یکی از کشتی گیران صاحب سبک ماست که همیشه یکی از شانس های جدی مدال در دنیا بوده است اما ما در وزن 125 کیلوگرم هم محبی را داریم و هم امین طاهری که آن ها هم مدعی هستند و اگر اراده کنند و تمرینات درست و به موقعی داشته باشند، می توانند به موفقیت برسند.

 

یکی از اتفاق های جالب بازی های داخل سالن، مدال آوری کشتی گیران بانوی ایرانی از جمله زهرا یزدانی دخترعمه رضا یزدانی بود که یک طلا و نقره گرفت و گریه هایش روی سکو بازتاب زیادی داشت و خانم های کشتی گیر نشان دادند که استعداد زیادی دارند.
بله همین طور است. با توجه به این که زمان کمی است کشتی بانوان فعالیت خود را آغاز کرده اما آن ها خیلی خوب بوده اند و من یک خسته نباشید برادرانه به خانم یزدانی و بقیه کشتی گیران و کادرفنی این تیم، سرکار خانم منظمی می گویم و امیدوارم باز هم شاهد موفقیت های آن ها باشیم.