b_Newsپرسپوليس در خطري بالاتر از محروميت از نقل و انتقالات؟

جريمه متخلفان فدراسيون چيست؟

تاریخ: 1395/11/17
زمان: 01: 14
نوع: یادداشت
شاهين تهراني

يك) محروميت پشت سرهم استقلال و تراكتورسازي از نقل و انتقالات، نگراني‌های موجود درباره اوضاع پرسپوليس و محروميت احتمالي‌اش را افزايش داد. مخصوصا كه همه مي‌دانيم آنچه باعث ايجاد اين محروميت شده، رويه‌اي است كه از جانب همه باشگاه‌هاي ايراني در پيش گرفته مي‌شود. اما واكنش سرخ‌ها به اين احتمال دردناك تاكيدي بود كه روي باز بودن پنجره نقل و انتقالاتي‌شان داشتند و ابراز تكيه‌شان به اقداماتي كه از جانب وكلاي بين‌المللي‌شان در حال انجام است. هرچند كه همه مي‌دانند تمام اين اقدامات فقط و فقط براي خريدن وقت و كشته شدن زماني است كه ممكن است باعث ايجاد محروميت آنها در نقل و انتقالات از سوي فيفا شود اما مگر اين اقدامات و حركاتي از اين دست تا كي مي‌توانند صدور احكامي از اين دست را به تعويق بيندازند؟ مخصوصا كه خمارلو مديرروابط عمومي پرسپوليس هم گفته بود كه اگر حكم پرونده ژوزه عليه ما صادر شود، بايد منتظر صدور احكام شديدتري مثل كسر امتياز باشيم. در اينكه همين حالا پرونده‌هايي عليه پرسپوليس در جريان هستند ترديدي نيست اما اينكه اين پرونده‌ها كي پرسپوليس را به سرنوشتي مشابه استقلال و تراكتورسازي دچار كنند، فقط خدا ميداند و بس!
دو) احمد براتي يكي از كارشناسان قابل اعتماد حقوق بين‌الملل فيفا محسوب مي‌شود كه چندي است در فدراسيون فوتبال كشورمان صاحب سمت شده، ايشان در تازه ترين مصاحبه شان ضمن اعلام خبر تلخ محروميت عاليشاه و نوراللهي از ادامه حضور در ليگ شانزدهم فوتبال ايران گفته‌اند كه به‌زودي درباره پرسپوليس هم صحبت خواهند كرد اما آيا در چنين شرايطي كه همه تيم‌ها و بازيكنان و هواداران فوتبال ايران در هيجان و نگراني محروميت احتمالي پرسپوليس به سر می‌برند وعده شفاف سازي در آينده می‌تواند پاسخ مناسبي محسوب شود؟ چرا در آينده؟ چرا جناب براتي همين حالا اقدام به اين كار نمي‌كنند؟ طبق قاعده رونوشت تمام مكاتباتي كه فيفا با باشگاه‌های حرفه‌ای دارد، به فدراسيون متبوع آنها هم ارسال مي‌شود. بنابراين فدراسيون از تذكرات احتمالي فيفا به سرخپوشان تهراني اطلاع دارد. اگر موردي وجود دارد و قرمزها از جانب فيفا در خطر هستند، چرا امروز از آن مطلع نشوند و موضوع به فردا انتقال پيدا كند. اگر هم موردي در كار نيست كه چرا با گفتن يك جمله كوتاه شفاف ساز، همه نگراني‌ها را برطرف نمي‌كنند؟
سه) تراكتورسازي در حالي محروم مي‌شود كه مجبور است دو بازيكن تازه واردش را كنار بگذارد و بدون آنها مقابل ارتش سرخ صف آرايي كند. اما اين دو بازيكن محروم در سه بازي قبلي براي تيم محبوب تبريز به ميدان رفته‌اند و حالا سرنوشت هفت امتيازي كه تراكتور در اين سه بازي به دست آورده در پرده ابهام است. براتي اعتقاد دارد كه رقيبان تراكتورسازي طبق قانون فقط تا دو ساعت بعد از بازي فرصت داشته‌اند كه شكايت خود را ثبت كنند و حالا كه زمان مورد نظر از دست رفته، طبعا اين شانس هم از آنان گرفته شده است اما مگر تيم‌هاي رقيب تراكتورسازي می‌دانستند كه تبريزي‌ها مرتكب خلاف شده‌اند كه شكايتي در اين رابطه تنظيم كنند؟ از آن سو، اين حق براي تراكتورسازي هم وجود دارد. اگر تراكتورسازان می‌دانستند كه نمي‌توانند از اين دو بازيكن استفاده كنند آيا دست به اين كار مي‌زدند و خود را وارد چالشي چنين خطرناك می‌كردند؟
چهار) تراكتورسازي و استقلال مرتكب تخلف نقل و انتقالاتي شده‌اند و خواه ناخواه بايد جريمه‌اش را متقبل شوند. شايد پرسپوليس هم در آينده‌ای نزديك دچار سرنوشتي مشابه شود و بالاجبار جريمه‌ای سنگين گريبان‌شان را بگيرد اما تكليف آنهايي كه  در فدراسيون و سازمان ليگ مرتكب خلاف و سهل‌انگاري شده‌اند، چيست؟ چگونه است كه فدراسيون و هيات تابعه آن در تبريز با وجود محروميتي (كه طبق گفته براتي از پنج آبان اعلام شده) قرارداد تراكتورسازان با عاليشاه و نوراللهي را ثبت كردند و به آن رنگ و بوي قانوني دادند؟ آيا اين افراد كه خواسته يا ناخواسته به سرنوشت تيم پرهواداري مثل تراكتورسازي، رقيبان آنها در اين چند هفته و البته سرنوشت قهرماني ليگ شانزدهم خيانت كرده‌اند، با جرایمي هم سنگ و در خور جرم شان مواجه خواهند شد يا اين افتضاح هم مثل تمام نمونه‌های ورزشي و غيرورزشي‌اش، ماست مالي شده و به حافظه تاريخ سپرده خواهد شد تا نمونه بعدي و سهل‌انگاري بعدي!

 بر چسب خبر :


توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.