b_Newsسه نکته از فصلی که فردا آغاز می شود

والیبال و لیگ بی علاج

تاریخ: 1396/07/15
زمان: 13: 56
نوع: گزارش
لیگ برتر والیبال در حالی از فردا آغاز می شود که سه نکته پشت این لیگ خودنمایی می کند.

فرزاد کفیلی/ اوضاع از همیشه بدتر است. انصراف‌ها و بی‌پولی‌ها نه از میانه‌های فصل که از پیش از لیگ آغاز شده و الان ۲۴ ساعت مانده به آغاز لیگ برتر والیبال مشخص نیست مهمترین رویداد والیبال ایران که کمتر از ۶ ماه به طول می‌انجامد، فردا (16 مهر) با چند تیم قرار است شروع شود.

۱. قرعه کشی لیگ با ۱۱ تیم هفته پیش انجام شد و فکر می‌کردیم مشکل تنها نماینده ورامین است که با کلی طلبکار و مشکل می‌خواهد امسال هم در لیگ تیمداری کند. متین تنها مشکل لیگ نبود.دو، سه روز مانده به آغاز لیگ عنوان شد که شهرداری ساری با حضور نماینده شهرداری در لیگ مخالفت کرده. اگر از این سوال بگذریم که چه دلیلی برای تیمداری شهرداری‌ها در لیگ وجود دارد، باید بنویسیم تیم چند هفته تمرین کرده، با بازیکنان قرارداد امضا کرده و آماده بازی شده و آیا قبل از این کسی نبود که بگوید پول تیمداری نداریم؟

۲. رعد پدافند تیم نظامی که امسال جواز حضور در لیگ را گرفت می‌گوید تمام بازیکنان سرباز فقط اجازه حضور در این تیم را دارند.درست است اما اینکه چطور نماینده ورامین با توجه به حضور فرهاد نفرزاده توانسته چندین بازیکن سرباز جذب کند و چند روز قبل از لیگ دعوای جدیدی ایجاد شود سوال بی‌جوابی‌ است که خیلی نمی توان به گرفتن پاسخ امیدوار بود.امسال دو تیم رعد پدافند و سپهر الکتریک قزوین جواز حضور در لیگ را گرفتند اما نماینده قزوین که از بخش خصوصی می‌آمد اعلام کرد توانایی پرداخت هزینه‌های بالای تیمداری در لیگ برتر والیبال را ندارد.

۳. تنها چند روز مانده به آغاز لیگ، تیم نوجوانان ایران با هدایت محمد وکیلی تحت اسپانسری نوشابه شمس به لیگ آمد. اکثر بازیکنان تیم نوجوانان که با همین مربی قهرمان جهان شدند امسال می‌توانند در لیگ بازی کنند و شاید تجربه خوب بازیکنانی مثل جواد کریمی و امیرحسین اسفندیار تکرار شود و تیم با تجربه‌ای در رده‌های جوانان و برگسالان شکل بگیرد. اما کجای دنیا فقط چند روز مانده به لیگ تیمی شکل می‌گیرد و به لیگ برتر والیبال می آید؟ و مهم تر اینکه نوشابه شمس زیر مجموعه شرکت کاله محسوب می‌شود که خود تیمی جوان و با انگیزه در آمل دارد و این دومین تیم ‌اش در لیگ محسوب می‌شود.

تجربه کاله به عنوان نماینده بخش خصوصی، تجربه‌ای یگانه و بی بدیل در والیبال معاصر ایران است.شهرداری‌ها و تیم‌های دولتی دست در جیب مردم در ورزش میلیاردها تومان هزینه می‌کنند، قیمت‌ها را بالا می‌برند و همزمان با میلیاردها تومان بدهی نظم مسابقات را بر هم می‌زنند، آن‌وقت مدیریت موفق بخش خصوصی با صرف هزینه‌ کم، بازیکنان جوان را پشتیبانی می‌کند و حدود یک دهه در والیبال حضور موفقی دارد.

امروز والیبال و ورزش ایران بیش از آنکه به تربیت بازیکن احتیاج داشته باشد، به تربیت مدیر و اصلاح شیوه برگزاری لیگ نیاز دارد. قیمت بازیکنان والیبال سر به فلک می‌گذارد و بعد از فوتبال بیشترین درآمد با والیبالیست‌هاست و این درحالی‌ است که اقتصاد ناقص ایران توانایی پرداخت دستمزدها را ندارد.سازمان لیگ به جای آنکه برای تیم‌های اول تا سوم لیگ پاداش نقدی در نظر بگیرد بهتر است از درصدهای بالایی که از قراردادها می‌گیرد، کم کند و ۹۰ میلیون تومان ورودی لیگ را کاهش دهد. لیگی با این دستمزد و هزینه‌ها با اقتصاد نحیف ایران همخوانی ندارد و رفته رفته اوضاع لیگ بدتر می‌شود.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.