b_Newsسرمربی تیم ملی چین پیشنهاد داد به تیم لیگ شان بروم/ به قولی که به سردار آزمون دادم، عمل کردم

الهه منصوریان: جنازه ام هم به جاکارتا برود طلا را می گیرم/ کشتی گیران می دانند فن شهربانو چقدر سخت است

b_News بعد از بازی های آسیایی به فکر سلامتی ام می افتم/ در بحث ورود بانوان به استادیوم ها خیلی عقب افتاده ایم
تاریخ: 1396/07/15
زمان: 09: 17
نوع: گفتگو
مسابقات قهرمانی جهانی ووشو در سال 2017 یکی از ماندگارترین رقابت ها برای تیم ملی کشورمان شد.میدانی که سانداکاران در آن توانستند چین را از قله قهرمانی به زیر بکشند و در صدر ووشوی جهان بایستند.

نگار رشیدی/ مسابقات قهرمانی جهانی ووشو در سال 2017 یکی از ماندگارترین رقابت ها برای تیم ملی کشورمان شد.میدانی که سانداکاران در آن توانستند چین را از قله قهرمانی به زیر بکشند و در صدر ووشوی جهان بایستند.

الهه منصوریان ووشوکار وزن 52 کیلوگرم اولین کسی بود که مدال طلای ساندا را به دست آورد. او در گفت و گو با «گل» از جو مسابقات و حرف هایی که چینی ها درباره ایرانی ها می زدند صحبت کرد. الهه ووشو از همین الان قول طلای بازی های آسیایی را داد حتی اگر جنازه اش روی زمین برود. او در حالی که خیلی زود به سمیرم رفته بود پاسخگوی سوالات «گل» شد که در ادامه می خوانید.

 

آخر کار خودت را کردی و بدون مچ پا طلا را گرفتی.

بله (خنده). همین الان هم پایم ورم کرده. دکتر گفته پایم را باید عمل کنم اما خودم فکر می کنم بهتر است با فیزیوتراپی خودم را تا بازی های آسیایی بکشانم.تا جاکارتا یک سال مانده و اگر بخواهم عمل کنم شش ماه دوره نقاهت دارم و با نصف سال تمرین نمی توانم طلا بگیرم. این یک سال را تحمل می کنم و بعد از بازی های آسیایی دیگر به فکر سلامتی ام می افتم (خنده).

 

در جهانی کار سختی داشتی؟

فکر نمی کردم جهانی تا این حد سخت باشد. قبلا شنیده بودم که سرمربی چین گفته بود که کار سختی در مبارزه با ایرانی ها دارند و به همین دلیل در 52 بازیکن شان را نفرستاده بودند. هرچند اگر بود هم فرقی نمی کرد چون در لیگ چین او را برده بودم. بعد از مسابقه من هم خیلی از من تعریف کرد و حتی پیشنهاد داد که به تیم شیَن در لیگ چین که خودش سرمربی اش است بروم. اگر این اتفاق بیفتد که خیلی خوب می شود.

 

شیَن همان تیم قهرمان لیگ چین است؟

بله. البته حضورم در این تیم هم مثبت است هم منفی. من می توانم پیشرفت زیادی داشته باشم اما از آن سو آنها هم من را زیر نظر می گیرند و دنبال این هستند که قلق من دست شان بیاید. در هر صورت فعلا منتظریم کادر فنی فدراسیون تصمیم بگیرند که در شیَن بازی کنم یا همان چانگ چونگ.

 

کمی از رقبایت بگو.

در جهانی واقعا همه حریف ها پیشرفت کرده بودند. چینی ها که خیلی از ما می ترسیدند اما به نظرم آمد جایزه خوبی به آنها در تیم ملی داده نمی شود و در ساندا خیلی افت کرده بودند. ولی جالب است که خیلی صریح می گفتند ایرانی ها خیلی قوی هستند و در زمین باورنکردنی حمله می کنند. این ها را مربی چینی خودمان از زبان شان شنیده بود. سبک بازی ما خیلی متفاوت بود. فکر نمی کردیم به این زودی به قهرمانی برسیم.

 

چه چیزی از این مسابقات برایت باارزش تر بود؟

تنها چیزی که از این مسابقات برایم ماند ثبت شدن اسمم در تقویم فدراسیون جهان و افتخاری که با بالا بردن پرچم کشورم کسب کردم، است.

 

خیلی زود هم مدالت را صرف کار خیر کردی.

بله من مدالم را به موسسه خیریه کامرانیه تقدیم کردم و برای حمایت از آنها به فروش گذاشتم. در زندگی یک ورزشکار هیچ چیز باارزش تر از مدالش نیست و انگار فرزند را از مادر جدا می کنی. من گذشته ام را هیچ وقت فراموش نکردم و به همین خاطر تصمیم گرفتم با این کار از آنها حمایت کنم. من تمام مدال هایی که می گیرم را در یک کمد می گذارم و تا زمانی که مدال دیگری اضافه کنم در کمد را باز نمی کنم و هیچ وقت نگاه شان نمی کنم.به همین خاطر احساس کردم اگر این مدال به کمد نرود اتفاق خاصی نمی افتد و وقتی توسط آن بتوانم به افرادی کمک کنم ارزشش خیلی بیشتر می شود و ماندگارتر است. من خودم در شرایط سخت مالی بودم.هرچند اهدای مدال به موزه هم کار قشنگی است.

 

سحر مصیبی کارگردان صفر تا سکو هم بدرقه تان کرد و هم به استقبال تان آمد. خبر داشتی که به فرودگاه می آید؟

نه اصلا نمی دانستم. از دیدنش خیلی خوشحال شدم. ما 2 بامداد به ایران رسیدیم و وقتی به سالن آمدیم دیدیم همه آمده اند. از عوامل صفر تا سکو تا هم تیمی ها و دوستان همه بودند. کلی هم پیام تبریک از مقامات کشور داشتیم که بسیار برای مان خوشحال کننده بود. این پیام ها نشان می دهد که ووشو چقدر پیشرفت کرده و ما ورزشکاران کم فروشی نکردیم و فدراسیون هم در مسیرش خوب حرکت می کند. این پیام ها باعث شد خستگی ام دربیاید. واقعا سنگ تمام گذاشتند. از طرفی 24 آبان هم صر تا سکو اکران سراسری می شود و همه دارند تلاش می کنند تا به نوعی از ما قدردانی شود.

 

از سردار آزمون چه خبر؟ بعد از عمل کردن به قولی که به او داده بودی با هم صحبت نکردید؟

بعد از این که طلا را گرفتم در اینستاگرام نوشتم که به قولم عمل کردم. سردار هم تبریک گفت. او واقعا یکی از ورزشکاران خیلی خوب ماست. من فکر می کردم علی دایی، علی کریمی و مهدوی کیا خیلی خوب بودند. من فوتبال را در دوره عابدزاده خیلی دوست داشت. اما الان هم می بینم ورزشکاران این دوره هم خیلی خوب هستند.

 

البته سردار که خودش را چند وقتی است درگیر سوارکاری کرده.

من چون شهربانو عاشق اسب است این حرف را می زنم. سردار اسبی دارد که عاشق اسبش است. اسب هم حیوان نجیبی است که ارتباط قوی با انسان برقرار می کند. سردار هم دارد تلاشش را می کند تا به چیزی که می خواهد برسد اما امیدوارم هرچه زودتر از این موضوع خارج شود.

 

این همه طرفدار فوتبال هستی، به این فکر نمی کنی که هنوز درب های استادیوم به روی بانوان بسته است !؟

این دیگر شده آرزوی مان. تنها آرزوی ما این است که در ورزشگاه باشیم و از نزدیک فوتبال ببینیم. من می خواست در مسابقه شنبه سردار به ورزشگاه بروم اما به خاطر رقابت خودمان نمی شد. این موضوع دیگر باید حل شود. مردم ما آنقدر فرهنگ بالایی دارند که تصمیمات جدید را بپذیرند. مثلا در والیبال که ما خیلی راحت به سالن رفتیم چه اتفاقی افتاد؟ کم کم با آمدن خانواده ورزشکارها به استادیوم شروع کنند تا راه مناسب پیدا شود. روی این موضوع دیگر خیلی سخت گیری می کنند و خیلی عقب افتادیم.

 

به جهانی برگردیم. عکسی که از شهربانو منتشر شد بازتاب زیادی داشت.

در گزارش فدراسیون جهانی هم به قدرت خاص شهربانو اشاره شد. این فن که حریف را بلند کنی و به زمین بزنی را کشتی گیران می دانند چقدر سخت است. به نظر من آن حرکت، بهترین فن و تصویر کل مسابقات قهرمانی جهان بود. شهربانو شرایط بدنی خیلی خوبی دارد و همه از او می ترسند. شهربانو در زمین به این فکر نمی کند که چه کار کند. او فقط می رود و می جنگد. این در حالی است که شهربانو روحیه خیلی لطیفی دارد.

 

راستی تماشاگران ایرانی زیادی هم به سالن آمده بودند.

بله ماشاءا... تعداد تماشاچی های ایرانی خیلی زیاد بود. روس ها هم به سالن می آمدند اما فقط برای مسابقات خودشان. بعضی از ایرانی ها که آمده بودند دانشجو بودند و با اینکه صبح باید به دانشگاه می رفتند برای حمایت از ما آمدند.

 

از الان برای بازی های آسیایی قول طلا می دهی؟

بله حتما.من در همین لحظه قول می دهم مدال طلا را بگیرم. من برنز و نقره این مسابقات را دارم و این بار جنازه ام هم به زمین برود طلا را می گیرم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.