b_Newsنبايد در باد اين مدال‌ها بخوابيم

علي اشكاني: كشتي آبروداري كرده و بايد به بچه‌ها رسيدگي شود

تاریخ: 1396/07/15
زمان: 11: 39
نوع: گفتگو
اشكاني، به اين موضوع اشاره كرد كه تيمش در ابتداي راه است و بايد براي موفقيت‌هاي بيشتر تلاش كند.

حامد جيرودي/ تيم‌ملي كشتي فرنگي در حالي در بازي‌هاي داخل سالن آسيا در تركمنستان شركت كرد كه توانست با كسب شش مدال طلا و دو نقره عملكرد بسيار خوبي در اين رقابت‌ها داشته باشد و به مقام قهرماني برسد.اين موضوع باعث شد تا به سراغ علي اشكاني، سرمربي تيم‌ملي كشتي فرنگي برويم و با وي صحبت كنيم. اشكاني در گفت‌وگويي كه با «گل» داشت، به اين موضوع اشاره كرد كه تيمش در ابتداي راه است و بايد براي موفقيت‌هاي بيشتر تلاش كند.

 

تيم‌ملي درخشش بسيار خوبي در تركمنستان داشت.
چند عامل باعث موفقيت تيم‌ملي شد اما ما نبايد در باد اين موفقيت بخوابيم چرا كه اول راه هستيم و بايد مسير سختي را طي كنيم تا به شرايط ايده‌آلي كه مدنظر همه علاقه‌مندان به كشتي است، دست پيدا كنيم.

 

اما كسب شش مدال طلا و دو نقره خيلي خوب بود. فكر مي‌كرديد كه همه ملي‌پوشان مدال بياورند؟
بله. فكر مي‌كرديم همه بچه‌ها مدال بياورند اما اينكه چه مدالي بگيرند مشخص نبود. در تيم ما به غير از دو نفر هيچ‌كدام ديگر در تيم بزرگسالان عنوان خاصي را به دست نياورده بودند اما انسجام و اتحاد چند وقت اخير باعث شد كه ما به اين موفقيت دست پيدا كنيم. جا دارد كه از دوستان تشكري داشته باشم. ما در حالي مسابقه مي‌دهيم كه هر هشت كشتي‌گيرمان در يك روز روي تشك رفته بودند و نياز به همت اساسي و كمك ديگران بود تا اين روز پرفشار را پشت‌سر بگذاريم. به همين خاطر آقاي عباس حاج‌كناري و آقاي حميد بني‌تميم به كمك به تيم ما آمدند. آقاي بني‌تميم يكي از مديران اجرايي مسابقات هم بود و در عين حال به تيم ما كمك هم مي‌كرد كه اين ممكن بود مقداري برايش خطرآفرين باشد اما به‌خاطر حس كمك به تيم‌ملي در كنار ما بود و من از همه دوستان تقدير و تشكر مي‌كنم.

 

حضور حاج‌كناري به عنوان تيم‌ ملي كشتي آزاد در كنار فرنگي‌كاران خيلي جالب توجه بود.
ما پيش‌بيني اين موضوع را كرده بودم كه ممكن است كمك احتياج داشته باشيم. براي همين از آقاي رسول خادم و بني‌تميم تقاضا كرده بوديم كه آقاي حاج‌كناري كنار ما باشند كه ايشان هم ما را شرمنده كردند و خيلي كمك‌مان بودند.

 

خود حاج‌كناري هم در مصاحبه‌اي كه با ما داشت مي‌گفت در زمان المپيك 1996 آتلانتا براي تمرين زيرگيري و خاك با احد پازاج كه آن موقع قهرمان كشتي فرنگي بوده كار مي‌كرده و كمي كشتي فرنگي را هم بلد است.
بله آقاي حاج‌كناري كه از قهرمان‌هاي بااخلاق ما بودند و از لحاظ فني هم بسيار موفق بودند و حضور اين افراد كه وزنه‌هاي بزرگي هستند، خيلي به ما كمك مي‌كنند و براي‌مان قابل احترام هستند.

 

اما اين قهرماني با اين تعداد مدال نشان داد كه فاصله ما حداقل با تيم‌هاي حاضر در اين رقابت‌ها زياد بوده است.
تيم‌هاي ژاپن و كره جنوبي به آن صورت كه مي‌بايست حضور نداشتند و در اتحاديه‌ جهاني هم براي وزن‌هاي قانوني جديد به اجماع نرسيدند.ما هنوز در اول مسير هستيم و با آن چيزي كه مدنظرمان است، فاصله داريم.اما تلاش مي‌كنيم و خدا را شاكر هستيم كه به اين موفقيت رسيديم و حالا انگيزه بيشتري پيدا كرده‌ايم كه براي رسيدن به قله‌هاي بعدي تلاش كنيم.

 

الان مي‌خواهيد اين تيم را با تيمي كه به مسابقات جهاني رفت، تلفيق كنيد؟
حدودا بله. ما در مسابقات جهاني تيم خوبي داشتيم و الان هم در هر وزن چند كشتي‌گير مدعي داريم كه به دنبال جايگاه بهتر هستند و قطعا نفرات بهتر را براي اردوهاي بعد انتخاب مي‌كنيم تا همه فعاليت كنند.

 

شما در حالي به اين شرايط رسيده‌ايد كه سال گذشته ملي‌پوشان المپيكي خداحافظي كرده بودند و دست‌تان خالي بود اما الان به قول خودتان در هر وزن چند ملي‌پوش مدعي داريد.
بله همين طور است.اين نشان مي‌دهد كه تيم‌ملي به انسجام خوبي دست پيدا كرده است و مي‌تواند به موفقيت‌هاي بيشتر هم برسد اما كافي نيست و ما بايد باز هم وقت بگذاريم و تلاش كنيم.

 

حتما در اين چند ماه حسابي خسته هم شده‌ايد؟
يقينا فشار روي همه بچه‌ها بوده است خصوصا كشتي‌گيران جوان كه از آنها انتظار مي‌رود بيشتر تلاش كنند.

 

البته اين كشتي‌گيران انتظارات مالي و گرفتن پاداش هم دارند اما گويا زياد به آنها رسيدگي نمي‌شود و بعضي مواقع گلايه دارند.
بله اين شرايط از قديم وجود و الان هم است.اما بايد به اين نكته توجه داشت كه كشتي رشته‌اي است كه هميشه آبروداري مي‌كند.در همين مسابقات ايندورگيم كشتي‌گيران ما به مدال‌هاي زيادي دست پيدا كرده‌اند اما آنها نياز به حمايت دارند تا نتايج خوبي در مسابقات آينده رقم بزنند و مديران ورزش بايد نيازهاي آنها را مرتفع كنند.