b_Newsپرافتخارترین ووشوکار ایران در راه لیگ چین

محسن محمدسیفی: فکر نمی کردم قهرمان جهان شویم !

b_News سرمربی تیم ملی چین هر روز سراغم می آمد /فقط دو طلای من و مهسا می توانست سختی ها را جبران کند
تاریخ: 1396/07/16
زمان: 14: 32
نوع: گفتگو
مدال طلاي ووشوس قهرماني جهان براي محسن محمدسيفي اهميت دوچندان داشت. هم در قهرماني تيم و هم در كسب عنوان پرافتخارترين ووشوكار ايران.

نگار رشیدی/یکی از مدال آوران طلایی تیم ملی ووشو در مسابقات قهرمانی جهان، محسن محمدسیفی بود. ووشوکاری که از سال گذشته در تمریناتش نیم نگاهی به این میدان جهانی داشت و از چند ماه گذشته شبانه روز برای سکوی قهرمانی این مسابقات تمرین کرد.

البته مدال طلای او نه تنها در قهرمانی تیم ساندا بلکه برای خودش هم اهمیت زیادی داشت. سیفی با این مدال عنوان پرافتخارترین ووشوکار تاریخ ایران را با چهار مدال طلای قهرمانی جهان و دو طلای بازی های آسیایی به نام خود زد. حمیدرضا قلی پور با چهار طلا و یک نقره جهان و یک طلای بازی های آسیایی و حسین اوجاقی با سه طلای جهان و یک طلای بازی های آسیایی در رده های بعدی هستند.پیش از عنوان پرافتخارترین ووشوکار ایران در دست قلی پور بود.

 

قهرمانی جهان روسیه برای محسن محمدسیفی چطور گذشت؟

مسابقات که خدا را شکر با نتیجه خیلی خوبی برای تیم ایران تمام شد. 60 کشور در این دوره حضور داشتند که تمام شان با تیم کامل و بهترین نفراتی که داشتند آمده بودند. اهمیت این دوره از مسابقات به خاطر اینکه یک سال قبل از بازی های آسیایی برگزار شد دوچندان شده بود و تیم ها دنبال ترکیب نهایی شان در جاکارتا هم بودند. رقابت واقعا تنگاتنگ و سنگین بود و خدا را شکر بعد از چهار مسابقه توانستم مدال طلا را بگیرم.

 

با تمرینات سختی که داشتید این مدال قابل پیش بینی بود.

بله واقعا من خیلی تمرینات سخت و طاقت فرسایی داشتم. اما همین که انتهای داستان مدال می گیرم تمام آن روزهای سخت فراموش می شود. ان شاا... از فردا (امروز) هم دوباره تمرینات را استارت می زنم.

 

رسیدن به عنوان قهرمانی برای بعضی ها غیرقابل پیش بینی بود. برای شما چطور؟

راستش من خودم هم فکر نمی کردم به قهرمانی برسیم. اما با توجه به تمریناتی که داشتیم و شرایط مسابقه داشتن پنج فینالیست خیلی اتفاق خوبی بود. تمام فینالیست های ما استحقاق مدال طلا را داشتند. تمرینات ما طوری بود که اشک بچه ها درمی آمد. شاید باورتان نشود اما در هر تمرین چند تن وزنه جابجا می شد. مسابقات تدارکاتی هم که با تیم های داخلی داشتیم خیلی کمک کرد و همه عوامل دست به دست هم داد تا عنوان قهرمانی را به دست بیاوریم.

 

البته اگر مدال کاپیتان هم طلایی می شد این قهرمان دلچسب تر بود.

واقعا همین طور است. من به همان اندازه که برای چهار طلا خوشحال شدم برای حمید ناراحت شدم. حمید واقعا با درد و زجر تمرین را شروع کرد. بعد از عملی که داشت 20 کیلو وزن کم کرد و بیشتر از ما سختی کشید. اگر ما تمرین می کردیم سالم بودیم اما حمید با درد کار می کرد و زیر آن تمرینات پرفشار چند برابر ما فشار را تحمل می کرد. من خیلی دوست داشتم حمید طلا بگیرد چون استحقاقش را داشت. اما در فینال شرایطش از نظر بدنی چندان مساعد نبود و پایش یاری نکرد تا ضرباتش را خوب بزند. حریف چینی اش هم خیلی فشار می آورد و در نهایت حمید نقره گرفت.

 

از اینکه عنوان پرافتخارترین ووشوکار ایران را به دست آوردید باید خوشحال باشید.

راستش من هیچ وقت به این موضوع فکر نکرده ام و برایم مهم نبوده. ولی این لطف خدا بود که شامل حالم شد. گرچه من با دو طلای بازی های آسیایی رکورددار بودم اما در کل در ووشو همه اینها گذراست و این اخلاق و رفتار افراد است که می ماند.

 

بعد از این قهرمانی انتظار می رود در دوره بعدی از این عنوان دفاع کنید.

حفظ کردن عنوان قهرمانی کار بسیار سخت و طاقت فرسایی است. این کار نیازمند اردوهای طولانی و منظم و علمی تر شدن تمرینات است. ما امسال هم تمرینات بسیار خوبی داشتیم اما برای تکرار قهرمانی باید بهتر و بیشتر تمرین کنیم. کار، کار سختی است اما امیدوارم با روندی که فدراسیون در پیش گرفته محقق شود.

 

گویا چینی ها شما را هم به لیگ شان دعوت کرده اند؟

بله در مسابقات هر روز که سرمربی تیم ملی چین من را می دید می گفت حتما باید به لیگ ما بیایی. طی صحبتی هم که داشتیم گفتم دعوتنامه را به فدراسیون بفرستند تا از این طریق کارها انجام شود. سرمربی چین خیلی به حضور من در چین اصرار داشت و من هم با کمال میل پذیرفتم. حضور در لیگ چین خیلی می تواند کمک کند. وقتی در مسابقات شان باشی و با چینی ها بارها تنه به تنه شوی دیگر در مسابقات استرس نداری. این موضوع برای جوان ها خیلی تاثیرگذار است. از طرفی صرفه اقتصادی هم دارد و در کل حضور در لیگ شان سود همه جانبه دارد.

 

مشخص شده قرار است به کدام تیم بروید؟

هنوز نه اما سرمربی تیم ملی چین در باشگاه شیَن فعالیت می کند که کمپ تیم های ملی شان آنجا برگزار می شود. احتمالا من هم به عضویت این باشگاه دربیایم.

 

شما و همسرتان مهسا جاور به زوج طلایی این روزها تبدیل شده اید.

بله مهسا هم خیلی سخت تمرین کرد تا به طلای آسیا رسید. او بعد از آمدن مربی خارجی روزهای سختی را گذراند. فقط این دو مدال طلای من و مهسا بود که می توانست این روزهای سخت و دوری ها را جبران کند. من در کل دنیا هم نشنیده ام که یک زوج ورزشکار 20 روز هم در طول سال کنار هم نباشند اما ما به خاطر اینکه پرچم کشورمان را بالا ببریم تمام این سختی ها را تحمل می کنیم. جا دارد همین جا از فدراسیون و کادرفنی هم تشکر کنم که مرا در این زمینه کمک کردند. همچنین باید از مربی ام رامین موحدنیا هم تشکر کنم که تمام مدال هایم را مدیون او هستم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.