b_Newsعیار تیم فرنگی در بازی های آسیایی مشخص می شود/سرمربی نوجوانان با چه معیاری انتخاب شد؟

جمشید خیرآبادی: برای اکبری تصمیم نگیرند، پشت خط یزدانی می ماند!

تاریخ: 1396/07/16
زمان: 11: 34
نوع: گفتگو
قهرمانی تیم ملی کشتی فرنگی در بازی های داخل سالن آسیا در ترکمنستان با کسب شش مدال طلا و دو نقره، موضوعی بود که باعث شد تا به سراغ جمشید خیرآبادی مربی سابق تیم ملی برویم

حامد جیرودی/ قهرمانی تیم ملی کشتی فرنگی در بازی های داخل سالن آسیا در ترکمنستان با کسب شش مدال طلا و دو نقره، موضوعی بود که باعث شد تا به سراغ جمشید خیرآبادی مربی سابق تیم ملی برویم و با او صحبت کنیم. خصوصا این که یکی از شاگردان او یعنی سامان عزیزی صاحب مدال طلای وزن 85 کیلوگرم این رقابت ها شد.

 

به دنیا آمدن فرزند جدیدتان مبارک باشد.

خیلی ممنون. به لطف خدا صاحب یک فرزند پسر شدیم و خدا را شکر می کنم.اسم اش را هم شاهان گذاشته ایم.

 

درباره قهرمانی تیم ملی کشتی فرنگی در بازی های داخل سالن آسیا در ترکمنستان صحبت کنید.

خدا را شکر می کنم که این نتیجه به دست آمده است.به طور کل هر نتیجه ای که قهرمانی تیم های ایران در مسابقات مختلف را در پی داشته باشد و باعث غرور و شادی مردم بشود، خوب است و من به علی اشکانی و کادرفنی خوبش تبریک می گویم اما از لحاظ فنی باید بگویم که عیار تیم ملی هنوز به دست نیامده و نمی توان گفت که تیم ملی به شرایط ایده آل خود رسیده است.

 

اتفاقا با خود اشکانی هم که صحبت می کردیم، به این موضوع اشاره داشت که نباید در باد این قهرمانی خوابید. چون تیم هایی مانند کره جنوبی و ژاپن هم به صورت جدی در این رقابت ها شرکت نکرده بودند.

شک نکنید که همین طور است. این قهرمانی اصلا بادی ندارد که ما در آن بخوابیم. درست است که شش کشتی گیر ما صاحب مدال طلا شده اند و دو نفر هم نقره گرفته اند اما اگر همین هشت کشتی گیر در مسابقات کشوری شرکت کنند، شاید اول نشوند و برای همین باید خیلی مواظب باشیم. اشکانی خیلی درست و فهیمانه حرف زده و نباید خیلی به این قهرمانی فکر کنیم.

 

یکی از شاگردان شما، سامان عزیزی هم صاحب مدال طلای وزن 85 کیلوگرم این رقابت ها شد.

بله سامان بچه سنندج است و مدت زیادی را زیر نظر من کار کرده است. درست است که درباره سطح کیفی بازی های ترکمنستان چندان نمی توان نظر داد و سامان هم مانند دیگر ملی پوشان بوده و عیار او هم در مسابقات جدی تر مشخص خواهد شد اما او روند رو به رشدی داشته و من از وضعیت اش راضی هستم. او در مسابقات انتخابی تیم ملی برای مسابقات جهانی هم کشتی های خوبی با حسین نوری گرفت و یک بار او را پنج بر یک شکست داد و در کل سه بر دو به او بازنده شد و دیدید که نوری هم توانست در مسابقات جهانی به مدال برنز دست پیدا کند.

 

باتوجه به این که شما آزادکار بوده اید، می خواهیم نظرتان را درباره قهرمانی عزت ا... اکبری در وزن 86 کیلوگرم مسابقات ترکمنستان بدانیم. در حالی که در این وزن حسن یزدانی یک قهرمان بلامنازع است. فکر نمی کنید بهتر است اکبری وزن خود را تغییر دهد؟

من کشتی انتخابی بین اکبری و یزدانی را دیدم و باید بگویم که اختلاف فاحشی با هم دارند. در این شرایط باید دکتر امیر ساسان وزن دقیق و درصد چربی، آب بدن و تغذیه کشتی گیری مثل اکبری را مشخص کند و با برنامه ریزی که با کادرفنی تیم ملی انجام می دهند، درباره او تصمیم بگیرند. من خودم وقتی سرمربی آذربایجان بودم، چنین وضعیتی برای تیمم به وجود آمد و رسول چونایف و حسن علی اف از کشتی گیران مطرح ما در یک وزن بودند که ما شرایط آن ها را بررسی کردیم و یکی را به یک وزن بالاتر فرستادیم که باعث شد هر دو صاحب مدال های جهانی شوند. حالا هم سرمربی تیم ملی باید آنالیز دقیقی داشته باشد و توانایی های اکبری را بسنجد وگرنه او پشت خط یزدانی خواهد ماند.

 

حالا که مسابقات جهانی را پشت سر گذاشته ایم، فکر می کنید این نفرات حاضر در ترکمنستان، باید با نفرات قبلی تیم های ملی آزاد و فرنگی تلفیق شوند؟

ما در حال حاضر مسابقات نزدیکی نداریم. بنابراین یکسری از کشتی گیران از آمادگی دور می شوند و تعدادی دیگر به اوج می رسند. اتفاق های دیگری مانند آسیب دیدگی و مسایل روحی و روانی را هم باید در نظر گرفت و برای همین بهترین زمان برای تعیین نفرات در آستانه مسابقات است تا سرمربی کشتی گیران مد نظر خود را انتخاب کند.

 

با شرایط فعلی می توان امیدوار بود که تیم ملی در بازی های آسیایی 2018 نتیجه بگیرد؟

به موضوع خوبی اشاره کردید. ملاک و معیار برای تعیین وضعیت تیم ملی کشتی فرنگی، بازی های آسیایی است که مانند المپیک کوچک است و کسب یک مدال طلا، رنکینگ تیم را مشخص خواهد کرد. اشکانی در ابتدای کار، تیم دگرگون شده ای را تحویل گرفت اما بیشه کشتی ایران نشان داده که خالی از شیر نیست و با برنامه ریزی دقیق تر و بهتر می توان نتایج بهتری گرفت.

 

حالا که تیم امید کشتی فرنگی هم تشکیل شده و به دست حمید باوفا سپرده شده است.

بله استخوانبندی این تیم از جوانان تشکیل شده که چندی پیش قهرمان جهان شدند و تلفیق آن ها با تیم بزرگسالان باعث می شود تیم خوبی برای امیدها تشکیل شود.در آن طرف هم که آقای علیرضا رضایی تیم را تحویل گرفته که از قهرمان های خوب ما بوده است و امیدوارم که هر دو تیم در مسابقات جهانی نتیجه بگیرند.

 

درباره وضعیت تیم نوجوانان چه نظری دارید؟

این تیم ما قهرمان جهان بود که در مسابقات اخیر به نایب قهرمانی رسید اما سوال من اینجاست که با چه متر و معیاری آقای علیرضا لرستانی را به عنوان سرمربی این تیم انتخاب کرده بودند.

 

او که به خاطر درگیری به وجود آمده قبل از مسابقات جهانی رفت.

بله می دانم. من به لحاظ شخصیت فردی و فنی انتقادی به لرستانی ندارم. اما او یک کشتی گیر قدبلند و سنگین وزن بوده که اصلا شرایط کار با نوجوانان را نداشت که بخواهد فنی را به آن ها آموزش دهد.مربی این رده سنی مانند غلامرضا محمدی در کشتی آزاد باید ریز نقش و سبک وزن باشد تا بتواند با شاگردان خود کار کند و من این ایراد را از انتخاب قبلی شورای فنی می دانم و امیدوارم فرد جدیدی که برای هدایت این تیم انتخاب می شود، شرایط لازم را داشته باشد.

 

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.