b_Newsباید در المپیک بود تا عظمت آن را درک کرد

فرزان عاشورزاده: نه با کسی اختلاف دارم و نه می خواهم از ایران بروم

تاریخ: 1395/11/18
زمان: 01: 20
نوع: گفتگو
عاشورزاده پس از مدت ها سکوت خود را شکست.

حامد جیرودی/ فرزان عاشورزاده با کسب مدال طلای مسابقات جهانی 2015 روسیه و قبل از آن دو مدال طلای مسابقات قهرمانی آسیا و بازی های آسیایی 2014 اینچئون، یکی از امیدهای اصلی کسب مدال طلا در المپیک 2016 ریو به شمار می رفت اما نه او و نه دیگر تکواندوکاران مرد ایران در برزیل به مدال نرسیدند تا تکواندو ایران در آن رقابت ها ناکام مطلق باشد. پس از بازگشت از ریو این تکواندوکار تنکابنی و دیگر هم تیمی های او، موضع سکوت در پیش گرفتند و هیچ صحبتی نداشتند تا شایعات زیادی در خصوص آن ها و اختلافات شان به گوش برسد. با این حال، عاشورزاده پس از مدت ها سکوت خود را شکست و حرف های خود را با «گل» مطرح کرد. وی در این گفت و گو به این موضوع اشاره کرد که دیگر به گذشته فکر نمی کند و حالا به دنبال این است تا موفقیت های قبل از المپیک خود را دوباره تکرار کند.

خیلی وقت است که از تو هیچ خبری نداریم. این روزها برنامه هایت چطور پیش می رود؟
من نزدیک به دو ماه است که تمرینات آماده سازی ام را در حضور مربی اختصاصی ام از سر گرفته ام و آماده هستم تا اردوهای تیم ملی هم آغاز شود و ببینیم چه برنامه ای وجود دارد تا وظیفه مان را انجام دهیم.

پس می خواهی دوباره مدال های خوشرنگ را در تکواندو تصاحب کنی؟
قطعا همین طور است. ما با قدرت بیشتری به کارمان ادامه می دهیم و تلاش می کنیم که ناکامی های گذشته را جبران کنیم. خود من به شخصه سن و سال کمی دارم و امیدوارم که باز هم بتوانم به مدال دست پیدا کنم. البته قبل از المپیک ما مسابقات دیگری را هم در پیش داریم که باید در آن ها هم پیروز شویم.

فکر می کنی تیم ملی تکواندو که در سال 2015 در مسابقات جهانی قهرمان شد اما در المپیک 2016 و جام جهانی ناکام بود، بتواند جایگاه گذشته خود را دوباره به دست آورد؟
همان طور که گفتید تیم ملی در گذشته مدال آور بود و قهرمان شد اما ما در مسابقات المپیک نتوانستیم موفق باشیم و حالا هم فکر می کنم که کار سختی در پیش داشته باشیم. باید سرمربی جدید تیم انتخاب شود و برنامه ها به درستی پیش برود. البته ما پتانسیل خیلی خوبی داریم و می توانیم دوباره به قهرمانی برسیم که این دور از دسترس نیست.

همه از تو که در مسابقات جهانی 2015 به مدال طلا رسیده بودی، به عنوان یکی از شانس های اصلی کسب مدال طلا یاد می کردند اما خودت فکر می کردی اوضاع در ریو آن طور پیش برود؟
همیشه قبل از این که در المپیک شرکت کنم، فکر می کردم که این رقابت ها تورنمنت سختی باشد اما یک ورزشکار واقعا خودش باید در چنین آوردگاه بزرگی حضور داشته باشد تا بداند که المپیک چقدر با عظمت است. به هر حال، شرایطی به وجود آمد که من در المپیک آماده نبودم. من در آن مسابقات 18 ساله بودم اما در المپیک بعدی 23 ساله هستم و قطعا با تجربه بیشتری می توانم در المپیک 2020 حضور پیدا کنم.

پس به دنبال طلا در المپیک بعدی هستی؟
بله. من همیشه سعی می کنم که سیر صعودی خوبی داشته باشم. در ریو هم هدفم کسب نتایج خوبی بود اما نشد و حالا می خواهم آن نتایج را جبران کنم. البته این موضوع نیاز به برنامه ریزی و حمایت مسوولان دارد تا ما هم بتوانیم دل مردم را شاد کنیم.

مثل این که در این مدت که سکوت کرده بودی، قصد داشتی بیانیه ای صادر کنی و گلایه هایت را مطرح کنی. درست است؟
نه اشتباه نکنید. اصلا بحث گلایه و این حرف ها نبوده است! من می خواستم متنی را منتشر کنم تا در آن از زحمات مربیان و کسانی که در این مدت برایم زحمت کشیده بودند، تشکر کنم.

چه جالب! چون بعد از المپیک این شایعه مطرح شد که تو، سجاد مردانی و مهدی خدابخشی با بیژن مقانلو سرمربی سابق تیم ملی تکواندو دچار مشکل شده اید و خواستار رفتن او هستید!
من بعد از المپیک و بازگشت به ایران، تلفن همراهم را خاموش کرده بودم و از یک ماه پیش آن روشن کرده ام و در این مدت با کسی هم صحبت نکرده ام و نمی دانم چرا این شایعات مطرح شده است. آقای مقانلو مربی زحمتکشی بودند و تلاش کردند که ما به موفقیت برسیم. حالا بنا به دلایلی نشد. البته من از سجاد و مهدی خبری ندارم اما مطمئنم که آن ها هم می گویند این خبرها شایعه ای بیش نبوده است.

حتی این شایعه هم مطرح شد که تو هم می خواهی به آذربایجان بروی تا در کنار رضا مهماندوست و بقیه تکواندوکاران ایرانی آن جا، کارت را دنبال کنی؟
من هیچ وقت در ذهنم نبوده که بخواهم برای کشوری غیر از ایران مسابقه بدهم. من هنوز جوان هستم و آینده دارم و می خواهم در تیم ملی تکواندو فعالیت کنم و شایستگی هایم را نشان دهم. گذشته ها هم دیگر گذشته است و باید رو به جلو حرکت کرد.

پیوستن محمد باقری معتمد به تیم ملی آذربایجان را چگونه ارزیابی می کنی؟
من در این خصوص هیچ نظری ندارم! محمد از دوستان خوب من است که خیلی از او یاد گرفته ام اما نمی توانم درباره تصمیمی که گرفته نظر بدهم.

در این چند وقت از مربیان مختلفی مانند سیدنعمت خلیفه، فریبرز عسگری و مرتضی کریمی به عنوان گزینه های سرمربیگری تیم ملی نام برده شده. خودت در این باره چه نظری داری؟
من یک بازیکن هستم و نمی توانم درباره این که چه کسی سرمربی شود نظر بدهم و می دانم که خود فدراسیون به دنبال این است تا بهترین گزینه را برای هدایت تیم ملی انتخاب کند و امیدوارم با برنامه ریزی خوب به اهدافی که داریم برسیم.

 

 

 

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.