b_Newsخیلی از کشتی گیران مشکل بیمه و حقوق دارند

قاسم رضایی: می خواهیم عمر کشتی گرفتن بیشتر شود

تاریخ: 1396/07/20
زمان: 13: 07
نوع: گفتگو
پس از انتخاب کمیل قاسمی به عنوان عضو کمیته ورزشکاران اتحادیه جهانی کشتی، حالا رسول خادم هم بخشی مشابه را در داخل مجموعه تحت نظر خود تشکیل داده ...

حامد جیرودی / به نظر می رسد که کشتی گیران المپیکی و سابق ایران، کم کم در حال ورود به بخش های مدیریتی کشتی هستند. پس از انتخاب کمیل قاسمی به عنوان عضو کمیته ورزشکاران اتحادیه جهانی کشتی، حالا رسول خادم رییس فدراسیون کشتی هم بخشی مشابه را در داخل مجموعه تحت نظر خود تشکیل داده و قاسم رضایی دارنده دو مدال طلا و برنز المپیک را به عنوان رئیس کمیسیون ورزشکاران فدراسیون کشتی انتخاب کرده است. این موضوع باعث شد تا به سراغ این فرنگی کار برویم که البته به «گل» گفت هنوز به صورت رسمی با دنیای کشتی خداحافظی نکرده است.

 

درباره انتخاب ات به عنوان رئیس کمیسیون ورزشکاران فدراسیون کشتی توضیح می دهی؟

من فکر می کنم که فدراسیون کشتی، اولین فدراسیونی در ایران باشد که اقدام به تشکیل چنین کمیسیونی کرده است. قرار است این کمیسیون به عنوان پیشنهاد دهنده در برنامه ریزی و سیاست گذاری های کشتی کشور کمک کند و نظرات و پیشنهادات ورزشکاران که داخل اردو و بیرون اردو هستند را بگیرد تا فدراسیون موفق تر بتواند به کار خود ادامه دهد. کشتی هر چه در داخل قوی تر باشد، می تواند به تیم ملی کمک کند و تیم ملی ما در المپیک و مسابقات جهانی جزو تیم های برتر دنیا باشد. ما می توانیم به این ترتیب از تیم های روسیه و آمریکا جلوتر باشیم و کارهایی را انجام دهیم تا سطح رفاهی کشتی گیران را بالاتر ببریم تا ورزشکاران ما ساله ای بیشتری را در اوج باشند و با سرعت بیشتری به پیشرفت خود ادامه دهند. خود من 12 سال در اردوهای تیم ملی بودم و با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم کردم اما ما می خواهیم ورزشکاران ما به عنوان مثال بیمه داشته باشند.متاسفانه گاهی حقوق ورزشکاران قطع می شود و چیزی به عنوان پاداش در نظر گرفته نمی شود که باعث می شود کشتی گیران انگیزه خود را از دست بدهند اما ما می خواهیم آن ها همیشه در کورس قهرمانی باشند و تجربیات خود را در اختیار دیگران هم بگذارند.

 

الان شما با رای گیری انتخاب شده ای یا رسول خادم حکم داده ؟

اعضای کمیسیون ورزشکاران با رای گیری در سطح کشور انتخاب شده اند اما خود من با اختیاراتی که آقای خادم دارند، انتخاب شده ام.

 

در حال حاضر جلسه ای را هم تشکیل داده اید؟

فعلا هنوز نه.

 

حتما می دانی که کمیل قاسمی هم به عنوان یکی از اعضای کمیته ورزشکاران اتحادیه جهانی انتخاب شده است؟

بله.به کمیل بابت این انتخاب تبریک می گویم و امیدوارم که موفق باشد. این کمیته در بیشتر رشته های ورزشی دنیا تشکیل شده و اتحادیه جهانی کشتی هم با حضور چهره هایی مثل کمیل، جردن باروس و بقیه این کار را انجام داده است. ورزشکارانی که در کورس هستند و می توانند با پیشنهادهای خود برنامه ریزی خوبی داشته باشند تا علاقه مندان به کشتی در جهان بیشتر شوند. به نظرم با حضور این افراد، اشکالات برطرف می شود و کارهای کشتی قشنگ تر پیش می رود.

 

از این بحث که خارج شویم می خواهیم نظرت را درباره عملکرد تیم ملی کشتی فرنگی در بازی های داخل سالن آسیا که باکسب شش مدال طلا و دو نقره همراه بود، بدانیم؟

همان طور که می دانید آقای علی اشکانی مدت زیادی نیست که آمده اما در این یک سال عملکرد خوبی داشته است. تیم ملی در مسابقات جهانی پاریس که اخیرا برگزار شد به مقام نایب قهرمانی رسید و این نشان از درایت بالای آقای اشکانی دارد. البته کشتی فرنگی مسیر خودش را پیدا کرده و چند سال است که رو به جلو حرکت می کند. از محمد بنا گرفته تا رضا سیم خواه و احد پازاج، هر کدام از این مربیان که آمده اند، تاثیر خود را گذاشته اند. تیم ملی ما هم در حال حاضر نشان داده که رو به جلو حرکت می کند و پیش می رود و پتانسیل بالایی برای کسب موفقیت دارد و همین موفقیت اخیر در بازی های داخل سالن آسیا نشان از همین موضوع دارد. من فکر می کنم که ما حرف های بیشتری برای گفتن داشته باشیم و باز هم به موفقیت برسیم.

 

میزبانی جام جهانی 2018 کشتی فرنگی هم به اهواز داده شده، فکر می کنی با حضور تو در کمیسیون ورزشکاران و یا کمیل در کمیته ورزشکاران اتحادیه جهانی، بتوانیم میزبانی بهتری داشته باشیم؟

صد درصد. سال گذشته هم مسابقات جام جهانی کشتی فرنگی در آبادان برگزار شد که من از نزدیک شاهد آن بودم و مسابقات بسیار زیبا و خوبی بود. الان هم مطمئنا همین طور خواهد شد. خوزستان قطب کشتی فرنگی ایران است. همان طور که مازندران و شیراز هم فرنگی کاران خوبی دارد و من فکر می کنم که باز هم مسابقات خوبی را در اهواز شاهد باشیم. این مسابقات در داخل کشور برگزار می شود که این موضوع به نفع تیم ملی ما خواهد بود و ما هر چه برای کشتی فرنگی بیشتر هزینه کنیم، پیشرفت می کنیم و بهتر نتیجه می گیریم.

 

به نظر می رسد با پذیرش این مسوولیت های مدیریتی، در حال خداحافظی از کشتی هستی؟

من قبلا هم گفته بودم که در سال 2017 کشتی نمی گیرم و می خواهم استراحت کنم اما اگر شرایط مساعد باشد، شاید سال 2018 برگردم.

 

پس شاید دوباره کشتی بگیری؟

بله احتمالش هست.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.