b_Newsپایان مرحله گروهی مقدماتی جام جهانی

به روسیه خوش آمدید!

تاریخ: 1396/07/20
زمان: 10: 50
نوع: خبر
مهدی قاسمی

دیدارهای پایانی مرحله گروهی مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه نیز برگزار شد؛ در روز آخر، معجزه مسی برای صعود آرژانتین رخ داد اما در طول این مرحله، اتفاقات دیگری نیز رخ داد که هر یک از آنها بار دراماتیک خود را به همراه داشت؛ از صعود مصر و ایسلند تا حذف شیلی و هلند.
آلبی سلسته و معجزه
شاید از ابتدا قرار بود که کار به روز پایانی کشیده شود تا لیونل مسی یک بار دیگر در قامت یک منجی ظاهر شود. هفته پایانی مرحله مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه با دلهره روزافزون مردم آرژانتین و هواداران تیم ملی این کشور همراه بود، بسیاری از شواهد بر افزایش احتمال حذف آرژانتین و یک جام جهانی بدون لیونل مسی دلالت می کرد؛ از پیروزی اکوادور در دیدار رفت در خاک آرژانتین تا شرایط دشوار بازی کردن در ورزشگاهی با ارتفاع بسیار بالا و البته اینکه آخرین پیروزی آرژانتین در برابر این تیم به سال 2001 بازمی گشت. اما هیچ یک از این ها مانع لئو مسی نشد، پسر آرژانتین با وجود تمام انتقاداتی که در مورد عملکرد او در تیم ملی وجود دارد، این بار نیز در نقش یک منجی ظاهر شد تا بار دیگر منتقدان خود را تسلیم کرده و آنها را به سکوت دعوت کند.
پدیده ها
مرحله مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه فارغ از تمام مسائل دراماتیک، چندین پدیده را نیز به خود دید. مهم ترین این پدیده ها قطعا تیم ملی ایسلند بود که پس از درخشش در یورو 2016، در مقدماتی جام جهانی در حضور کرواسی، اوکراین و ترکیه به عنوان تیم اول مستقیما راهی این تورنمنت شد. اما مطمئنا دراماتیک ترین این پدیده ها تیم ملی مصر بود که پس از 28 سال بار دیگر و با درخشش محمد صلاح و هدایت هکتور کوپر راهی جام جهانی شد. مطمئنا فریادهای گزارشگر مصری هرگز از یاد مردم این کشور نخواهد رفت و عملکرد فراعنه به عنوان یک حماسه جاودان خواهد شد. اما لهستانی ها را نیز می توان به عنوان یک پدیده در نظر گرفت، که البته بخش اعظم فرآیند صعود خود پس از 12 سال را مدیون روبرت لواندوفسکی هستند که در این مرحله 16 گل به ثمر رساند. در این میان، تیم ملی سوریه را هم می توان در زمره پدیده ها قرار داد، پدیده ای که البته کتاب حماسی آنها در مقدماتی این جام جهانی هرگز تا پایان نگاشته نشد.
ناکامان
ناکام بزرگ مرحله مقدماتی این جام جهانی مطمئنا هلند است؛ لاله های نارنجی با یک قرعه بد با فرانسه و سوئد هم گروه شدند اما این هم گروهی نمی تواند توجیهی برای عملکرد ضعیف آنها باشد. هلندی ها البته در بازی پایانی خود صعود را شکست دادند تا تنها بواسطه تفاضل گل حذف شوند. اما این تنها روبن نیست که جام جهانی آتی را از دست داده؛ الکسیس سانچس و آرتورو ویدال نیز اینک شرایطی به مراتب بدتر از او دارند؛ شیلی تا روز آخر تقریبا از صعود خود مطمئن بود، اما اتفاقات روز آخر به گونه ای رقم خورد که آنها را در شوکی ابدی فرو برد، هرچند که اینک احتمال تبانی پرو و کلمبیا مطرح شده. در صورت به دست آمدن هر نتیجه ای غیر از تساوی در این دیدار و البته صحبت های درگوشی رادامل فالکائو با بازیکنان پرو، یکی از این دو تیم حذف می شد. از سوی دیگر، بولیوی نیز در این مرحله یک بازیکن غیرقانونی داشت که در برابر پرو و شیلی به میدان رفت؛ بولیوی پرو را شکست داد و با شیلی مساوی کرد اما و پس از آن نتیجه هر دو بازی سه بر صفر اعلام شد. در صورتی که این اتفاق نیز رخ نمی داد، اینک پرو صعود نمی کرد و شیلی حذف نمی شد.البته اگر داستان تبانی احتمالی کلمبیا و پرو در بازی همزمان و صحبت های درگوشی رادامل فالکائو با مدافعان پرو را نادیده بگیریم. در کنار این نام های بزرگ، در تابستان آینده گرت بیل و آرون رمزی نیز جام جهانی را از خانه تماشا خواهند کرد تا ولز به عنوان دیگر شگفتی ساز یورو 2016، بر خلاف ایسلند موفق نشود بار دیگر شگفتی ساز شود. آمریکایی ها نیز شرایطی مشابه شیلی دارند؛ آنها برخلاف انتظار در روز آخر به ترینیداد و توباگو باختند تا این اشتباه، آخرین اشتباه کریستین پولیشیچ و یارانش باشد.
پلی آف های سرنوشت ساز
مرحله مقدماتی جام جهانی در قاره اروپا هنوز به پایان نرسیده و چندین تیم مهم در کنار سایر تیم های راه یافته به مرحله پلی آف، باید در قالب هشت تیم پس از قرعه کشی به مصاف هم روند تا تکلیف چهار تیم دیگر سهمیه اروپا نیز مشخص شود. قطعا مهم ترین تیم مرحله پلی آف ایتالیا است، اما از دیگر تیم های مهم دیگر این مرحله باید به سوئد، کرواسی، ایرلند، سوییس و دانمارک اشاره کرد و شاید حساس ترین گزینه محتمل، تقابل ایتالیا و سوئد باشد. این در حالی است که پرتغال نیز تا روز آخر، در خطر ورود به مرحله پلی آف قرار داشت و تنها یک پیروزی در برابر سوییس موجب هم امتیاز شدن این دو تیم شد که در نهایت پرتغال تنها با تفاضل بهتر، مستقیما عازم روسیه شد. از سوی دیگر، هلند نیز تنها با تفاضل گل کمتر از راهیابی به پلی آف بازماند و ولز نیز بخاطر شکست در برابر ایرلند در دیدار اخیر از پلی آف بازماند. در صورت حضور این 3 تیم در پلی آف، قطعا احتمال تقابل های حساس بیشتر می شد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.