b_Newsمنصوريان يك سال به اندازه 20 سال پير شد

مايلي‌كهن: استقلال به شفر كمك كرد تا از خواب بيدار شود

b_News افتخاري چه مديري است كه همه در كارش دخالت مي‌كنند جز خودش
تاریخ: 1396/07/29
زمان: 14: 33
نوع: خبر
محمد مايلي‌كهن چهره سرشناس فوتبالي هميشه حرف‌هاي جالبي مي‌زند.

حسن بابازاده / محمد مايلي‌كهن چهره سرشناس فوتبالي هميشه حرف‌هاي جالبي مي‌زند. او كه مدت زيادي بود با رسانه‌ها كمتر مصاحبه مي‌كرد در يك گفت‌وگوي تفصيلي درخصوص حذف پرسپوليس از ليگ قهرمانان آسيا، شاهكار تيم ملي نوجوانان، بركناري منصوريان و حضور شفر در استقلال و همچنين كنار گذاشته شدن جباري و قائدي از اين تيم صحبت كرد كه در ذيل مي‌خوانيم.


نظرتان درمورد حذف پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا چیست؟
باید قبول کنیم در بازی رفت با توجه به شکست سنگینی که پرسپولیس خورده بود کار تمام شده بود البته داوری هم در چند صحنه مقصر بود و باعث شد تمرکز بازیکنان پرسپولیس بعد از اعلام پنالتی در ادامه به هم بخورد. البته این را هم بگویم در فوتبال هیچ چیزی غیرممکن نیست و می‌توان حتی شکست سنگین را هم جبران کرد. فکر می‌کنم پرسپولیس به دنبال معجزه بود.
 
تیم نوجوانان هم توانست به جمع هشت تیم پایانی راه پیدا کند.
به نظر شما در تاریخ فوتبال ما سابقه داشته که تیمی چنین نتایجی را کسب کند. حتی رفتن به این مرحله هم جزو سوابق فوتبال ما نبوده است. ما در مجموع تاکنون فقط دو گل خورده ایم و دوازده گل نیز زده‌ایم. اما متاسفانه آنقدری‌که باید به آن بها داده می‌شده این اتفاق نیفتاده است. آن‌هم دلیل عمده‌اش آن است که یک مربی ایرانی در راس کار قرار دارد.

در مصاحبه‌ای اعلام کرده بودید که قرار بوده در سال‌های گذشته چمنیان به کادر فنی پرسپولیس اضافه شود.
این موضوع مربوط به سال‌هایی است که من به عنوان مدیر فنی پرسپولیس در مقطع کوتاه مشغول فعالیت بودم. خود آقای کاشانی هم به عنوان شاهد این موضوع هستند. من به عنوان یک مربی ایرانی از چمنیان تشکر می‌کنم کاش همان‌قدر که به مربیان خارجی فرصت می‌دهیم به مربیان ایرانی هم فرصت بدهیم البته مربی خارجی خوب است مگر ما می‌توانیم منکر زحمات رایکوف و اوفائل باشیم. همه اینهایی که من اسم بردم تابع یکسری مقررات بودند نه اینکه یک مربی 9 ماه منزلش باشد و بقیه را ماهی پنج روز یک اردو بگذارد و تمام شود.

پس مخالف حضور مربیان خارجی از جمله شفر هم هستید. خیلی‌‌ها می‌گویند با آمدن شفر استقلال شرایط بهتری پیدا کرده است.
من این موضوع را قبول ندارم حتی اعتقاد دارم استقلال ضعیف‌تر از بازی‌های قبلی نیز ظاهر شده است. من این بازی را دیدم استقلال یک صحنه خطرناک روی دروازه حریف نداشت. خیلی‌ها هم به این موضوع پرداختند که استقلال نسبت به بازی‌های گذشته عملکرد بدتری داشت.

گویا دل پری دارید.
شما نگاه کنید زیرساخت‌های فوتبال ما ضعیف است. ما یک استادیوم خوب نداریم. ورزشگاه آزادی فقط زمین خوبی دارد. ورزشگاه‌های ما مخروبه و از رده خارج است. ما نمی‌توانیم نام ورزشگاه تختی انزلی را استادیوم بنامیم. هیچ امکاناتی ندارد. خنده‌دار است در شهری که معروف به باران است چمن ورزشگاه مصنوعی است. بعد می‌گویند شرایط آب و هوایی خوب نیست. شما در گیلان و مازندران در زمین آهن فرو کنید یک ماه بعد سبز می‌شود. من فیلم دارم که در سقف سالن ورزشی انزلی علف روییده است. شما نگاه کنید احسان حدادی قهرمان المپیکی ما در چه زمینی مشغول تمرین است. زمانی که مشغول گرم کردن بود من نگران بودم خدایی ناکرده پایش پیچ بخورد و مصدوم شود. حتی زمانی که وزنه را پرتاب می‌کرد من مانده بودم که چگونه جای فرود وزنه را تشخیص می‌دادند.

نظرتان درمورد استعفای منصوریان از استقلال چیست؟
من به نظرم ایشان استعفا نداد بلکه برکنار شد. پیش از این با او ارتباط داشتم اما الان نزدیک به دو ماه است تماسی با یکدیگر نداشتیم. اعتقاد دارم فضایی برای منصوریان ایجاد شد که نمی‌توانست فعالیت کند. این بچه چقدر می‌خواست تحمل کند شما می‌توانید چنین کاری انجام دهید؟ فکر می‌کنم طفلک در همین یک سال به اندازه 20 سال پیر شد. به چه حقی تماشاگر به مربی توهین‌های وحشتناک مي‌كند که البته خیلی از آنها خطی است. بدتر از این در دنیا اتفاق می‌افتد که مربی رئال را نخواستند که آنها در اعتراض دستمال سفید به دست گرفتند. منصوریان بچه استقلال است و باید احترام او را نگه می‌داشتند. او پارسال نائب قهرمان شد و از کجا معلوم امسال هم چنین نتایجی را کسب نمی‌کرد. البته منصوریان در فلسفه یارگیری هم خوب عمل نکرد. رفتن کاوه رضایی که دست منصوریان نبود خیلی به تیم لطمه زد. درست است او فصل گذشته زیاد گل نزد اما در جلو و در خط حمله خیلی به تیم مقابل فشار می‌آورد.

نظرتان در مورد آمدن شفر به استقلال چیست؟
فکر می‌کنم شفر به استقلال کمک کند درواقع ما به او کمک می‌کنیم. ما پول بی‌زبان را به شفر می‌دهیم. او در منزلش خوابیده بود. به او تیم دادیم تا پولدار شود. جالب است او دستیاران ایرانی را قبول ندارد و با خودش مربی خارجی می‌آورد. مگر شفر علم غیب دارد که بازیکنان ایرانی را در بدو ورود بشناسد. چه اشکالی دارد طاهری و دین محمدی، سهراب بختياري‌زاده و خود همین بهتاش فریبا کنار او حضور داشته باشند. نمي‌دانم بهتاش خودش رفت يا عذرش را خواستند.

شما سابقه همکاری با مجتبی جباری را دارید او از استقلال کنار گذاشته شده است.  
زمانی که سرمربی امید بودم در آن مقطع مربیان به او کم‌لطفی کردند دو سه جلسه همراه خسرو حيدري آمد با هم کار کردیم اما به دلیل آسیب‌دیدگی از تیم خط خورد. به نظر من مجتبی ضرورتی نداشت که به استقلال بیاید خودش نباید به این تیم می‌آمد چون شرایط جسمانی و سنی‌اش اجازه هم نمي‌داد.

شما با مهدي رحمتي هم كار كرديد او هم در مقطعي از تيم كنار گذاشته شد.
مهدي رحمتي جزو عزيزان من است. به نظر شما مشكل فقط بازيكن است يا مديرعامل هم مقصر است؟ افتخاري چه مديري است كه همه در كارش دخالت مي‌كنند به جز خودش. به نظر شما نام او مدير است؟!

حتي مهدي قائدي هم توسط شفر از تيم كنار گذاشته شده است.
به نظرم شفركار خوبي انجام داد اما چه فايده بعد از دو روز شنيدم به تمرينات بازگشته. حتي يك بازي هم او كنار گذاشته نشد. پيراهن استقلال، پرسپوليس و حتي تيم‌هاي ديگر هم حرمت دارد. فرستادن او هم به تيم‌هاي پايه‌اي كار بسيار خوبي بود. در كل بايد بگويم يا اعتراف كنم ما در فوتبال ايران چيزي به نام باشگاه نداريم. باشگاه‌ها بايد چيزي داشته باشند كه ما نداريم. باشگاه‌ها با اين گونه اتفاقات فقط زيان‌ده هستند. چرا مشخص نمي‌كنند حقوق مدير باشگاه چقدر است. همه مديران فوتبال ما مي‌گويند ما در راه رضاي خدا كار مي‌كنيم. ما به چه كسي در اين مملكت بگوييم كه در راه رضاي خدا كار نكند. آقا تو رو به خدا در راه رضاي خدا كار نكنيد. خداوند نيازي ندارد.  مديران باشگاه‌هاي ما يك حقوق حقيقي دارند و يك حقوق مجازي. لااقل حقيقي‌ها را بگويند تا ما بفهميم چقدر درآمد دارند. خيلي از مواقع ميلياردي هزينه رفت و آمد آقايان در سال براي سفرهاي خارجي مي‌شود.