b_Newsريیس فدراسیون کشتی، می خواهد دوباره سرمربی تیم ملی شود

خادم به دنبال طلای «طلایی»!

تاریخ: 1396/08/01
زمان: 13: 20
نوع: گزارش
ناکامی تیم ملی کشتی آزاد در مسابقات جهانی 2017 پاریس گوش شکسته ها را به تکاپو انداخته تغییراتی را در کادرفنی تیم ملی اعمال کنند.

حامد جیرودی/ کشتی ایران، در حال ورود به روزهای متفاوتی است! ورزشی سنتی و ریشه دار که علاقه مندان به این رشته، آن را ورزش اول ایران می نامند و به افتخاراتی که کشتی ایران در بیش از نیم قرن در میدان های مختلف المپیک، مسابقات جهانی، بازی های آسیایی، جام جهانی و مسابقات قهرمانی آسیا به دست آورده اند، اشاره دارند اما حالا و با ناکامی تیم ملی کشتی آزاد در مسابقات جهانی 2017 پاریس به دست آورد و تنها مدال آزادکاران، طلای حسن یزدانی در وزن 86 کیلوگرم بود، گوش شکسته ها را به تکاپو انداخته تا برای این که دیگر چنین شرایطی پیش نیاید، تغییراتی را در کادرفنی تیم ملی اعمال کنند!

 

انتخابی پر طمطرق

تیم ملی کشتی آزاد در حالی راهی فرانسه شد که با برگزاری مسابقات انتخابی تیم ملی در سالن ورزشگاه آزادی که توجه بسیاری را به خود جلب کرد، ملی پوشان حاضر در مسابقات جهانی مشخص شدند. در این مسابقات انتخابی، چهره های مطرحی مانند کمیل قاسمی، مسعود اسماعیل پور و مصطفی حسین خانی برابر حریفان خود شکست خوردند و حسن رحیمی هم به دلیل آسیب دیدگی که منجر به عمل جراحی اش شد. در این شرایط، تیم ملی با ترکیبی دگرگون شده به جز حسین خانی که کادرفنی تیم ملی ترجیح داد تا از او به جای سعید داداش پور که فرد پیروز وزن 70 کیلوگرم بود، استفاده کند. ترکیبی که رسول خادم رئیس فدراسیون کشتی هم پیش از اعزام تیم، پیش بینی کرده بود ممکن است در صورت شکست برای فدراسیون هزینه داشته باشد اما برای میدان دیدان نفرات آینده تیم ملی، این ریسک به جان خریده شد!

 

ناکامی در جهانی و انتقاد وزارت ورزش

ناکامی تیم ملی در فرانسه، با انتقاد وزارت ورزش و جوانان همراه بود که این موضوع پاسخ تند فدراسیون کشتی را نیز در پی داشت تا رابطه این دو نهاد ورزشی تا حدودی شکرآب شود. هر چند که چند وقت بعد، جلسه ای میان خادم و مسعود سلطانی فر وزیر ورزش برگزار شد تا اوضاع تا حدودی آرام شود اما این پایان ماجرا نبوده و ظاهرا قرار است اتفاق هایی بیفتد!

 

انتخابات ریاست فدراسیون

علاقه مندان به کشتی می دانند که انتخابات ریاست فدراسیون کشتی تا چند وقت دیگر برگزار می شود و رسول خادم در همان روز اول ثبت نام کاندیداها، اعلام حضور کرد تا به این ترتیب خود را به عنوان کاندیدای اصلی ریاست فدراسیون معرفی کند. در این بین، چهره های دیگری مانند عباس جدیدی نایب قهرمان المپیک 1996 آتلانتا و عضو سابق شورای شهر تهران و نیز عبدا... چمن گلی سرمربی پیشین تیم ملی کشتی فرنگی که کارمند وزارت ورزش و جوانان نیز هست، کاندیداتوری خود را اعلام کرده اند و به این ترتیب پیش بینی می شود که رقابت انتخاباتی داغی در فدراسیون کشتی در پیش خواهد بود!

 

حمایت روسای هیات ها از خادم

نکته جالبی که در این خصوص اتفاق افتاده این است که روسای هیئت های کشتی سراسر کشور در نامه ای به وزیر ورزش و جوانان با تمجید از خدمات چهار ساله خادم ، از ادامه فعالیت او در راس فدراسیون کشتی حمایت کرده اند تا شانس خادم برای ریاست بیش از سایرین باشد.

 

بازگشت خادم به تیم ملی

اما اتفاقی که در این بین به صورت موازی در حال رخ دادن است، این است که از حدود دو هفته پیش، خبرهایی مبنی بر احتمال انتخاب مجدد رسول خادم به عنوان سرمربی تیم ملی کشتی آزاد مطرح است! کسی که قبل از المپیک 2012 لندن و همزمان با ریاست فدارسیون، به جای غلامرضا محمدی به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شد و تا پایان المپیک 2016 ریو این سمت را بر عهده داشت اما به دلیل انتخاب به عنوان یکی از اعضای هیئت رییسه اتحادیه جهانی، از سمت خود کناره گرفت و جایش را به محمد طلایی سرمربی پیشین تیم ملی جوانان داد.

 

مردم طلا می خواهند!

با این حال، هفته پیش بود که رضا لایق دبیر فدراسیون کشتی در گفت و گویی که داشت اعلام کرد:«حضور توامان خادم در هیئت رییسه اتحادیه جهانی و سرمربیگری تیم ملی هیچ منافاتی با یکدیگر ندارند. در وضعیت فعلی باید بهترین تصمیم ممکن که به نفع کشتی ایران باشد را اتخاذ کنیم. درست است که جایگاه مهمی توسط خادم در اتحادیه جهانی به دست آمده اما نتایج کشتی آزاد نیز برای مردم ایران اهمیت بسیار زیادی دارد و آن ها همیشه از کشتی طلا می خواهند.» تا به این ترتیب به صورت رسمی، احتمال بازگشت خادم به کنار تشک کلید بخورد!

 

چراغ سبز به شورای فنی

بعد از لایق، ابراهیم جوادی عضو شورای فنی کشتی آزاد نیز با بیان این که رسول خادم برای سرمربیگری تیم ملی چراغ سبز نشان داده است گفت: «او مانند بسیاری دیگر اهل کت و شلوار پوشیدن و پشت میز نشستن نیست و دلش برای موفقیت کشتی ایران می‌تپد.» تا بحث سرمربیگری خادم جدی تر شود.

 

همراهی طلایی

در این بین طلایی که ذاتا فردی ماخوذ به حیا و آرام است، در گفت و گویی که با «گل» داشت، اعلام کرد که مشکلی با آمدن خادم به تیم ملی ندارد و کنار او خواهد ماند. این موضوع و همراهی شورای فنی تیم ملی کشتی آزاد، برای سرمربی شدن در تیم ملی نشان می دهد که خادم کاری راحت تر از آب خوردن در پیش دارد و البته خودش هم تمایل دارد که به عرصه مربیگری بازگردد!

 

موفقیت های خادم

موضوعی که باید به آن اشاره کرد این است که خادم دوران موفقی را به عنوان سرمربی تیم ملی پشت سر گذاشت. قهرمانی تیم ملی کشتی آزاد در مسابقات جهانی 2013 بوداپست بعد از 48 سال در خارج از خانه و کسب مدال طلا در المپیک 2016 ریو توسط حسن یزدانی در وزن 74 کیلوگرم پس از 16 سال که از مدال طلای علیرضا دبیر در المپیک 2000 سیدنی می گذشت، از جمله موفقیت های بسیارمهمی بود که تیم ملی با هدایت خادم به دست آورد.

 

مخالفت با دو پست داشتن

موفقیت های خادم در مربیگری به صورت همزمان با ریاست فدراسیون، موضوعی است که بسیاری از اهالی کشتی به آن اشاره داشتند و توانایی های بالا و بالقوه خادم را یادآور می شدند اما تعدادی از چهره ها و قدیمی های کشتی با وجود اشاره به موفقیت خادم، مخالف حضور همزمان او در عرصه مربیگری و مدیریت هستند و معتقدند او باید مدیریت کلان کشتی را بر عهده داشته باشد. حالا در این بین، تعدادی از آن ها نظرات خود را به صورت خصوصی بیان می کنند و برخی هم مانند اکبر فلاح به صورت رک و صریح مخالفت خود را با حضور همزمان خادم در دو جبهه ابراز می کنند.

 

حمایت ها چه شد؟

طلایی در شرایطی سرمربی شد که در مسابقات جام جهانی 2016 کرمانشاه، مسابقات 2017 قهرمانی آسیا، بازی های کشورهای اسلامی و مسابقات داخل سالن قهرمانی آسیا توانست تیم ملی را به قهرمانی برساند اما در مهم ترین تورنمنت یعنی مسابقات جهانی ناکام بود اما خادم به خوبی می دانست که طلایی با شخصیت آرامی که دارد، نظرات خادم را می پذیرد و هر وقت بخواهد، جای خود را به او می دهد. هر چند که این کار، با حمایت از طلایی که پیش از این حرفش زده می شد، کاملا منافات دارد!

 

پیشگیری قبل از انتقاد

به نظر می رسد فدراسیون کشتی برای جلوگیری از به وجود آمدن انتقادهای دوباره از سوی وزارت ورزش و رسانه ها، می خواهد عنان کار را دوباره به دست خادم بسپارد تا او تیمی خوب را برای بازی های آسیایی 2018 جاکارتا و المپیک 2020 توکیو  آماده کند.

 

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.