b_Newsبرای 2 اسطوره که بالاخره یک جا هم‌عقیده شدند

بایرن‌مونیخ فقط «دود» داشت؟

تاریخ: 1396/08/02
زمان: 10: 11
نوع: خبر
بردیا احمدی

در اینکه حکم کمیته اخلاق در مورد محسن مسلمان و وریا غفوری بسیار عجیب، غیرحرفه‌ای و نامتعارف بوده شکی نیست و درست به همین دلیل همه آن موجی که علیه قلیان‌کشی بازیکنان فوتبال راه افتاده بود، ناگهان علیه کمیته اخلاق و فدراسیون فوتبال تغییر جهت داد. لابد به همین دلیل هم هست که دوستان امروز برای دو بازیکن پرسپولیس و استقلال جلسه بررسی پرونده گذاشته‌اند تا به احتمال زیاد محرومیت کذایی را رفع کنند و حساسیت‌ها را از بین ببرند. با این وجود اما لابلای نقدهایی که علیه حکم کمیته اخلاق خواندیم، نکته‌ای وجود داشت که زیاد دلچسب نبود؛ آن هم مربوط به فکت آوردن از باشگاه‌های بزرگ و نیز تبرئه مسلمان و غفوری با استناد به عمومی بودن استعمال دخانیات بین ورزشکاران می‌شد؛ یعنی عذر بدتر از گناه!
علی کریمی و علی دایی دیروز در مصاحبه‌های جداگانه مدعی شده‌اند در تیمی به بزرگی بایرن‌مونیخ هم ستاره‌هایی وجود داشته‌اند که در خفا سیگار می‌کشیده‌اند. این دو بازیکن پیشین بایرن با استناد به همین مثال، خواهان مدارا با بازیکنان قلیانی شده‌اند و از فدراسیون فوتبال خواسته‌اند این موارد را جزو حریم خصوصی و مسایل شخصی بازیکنان به شمار بیاورد. با این وجود دو اسطوره بزرگ فوتبال ایران مدعی هستند، بازیکنان مورد اشاره به صورت مخفیانه مواد دخانی استعمال می‌کردند و ابدا اینطور نبوده که در ملأعام نمایش دود و دم راه بیندازند. بین این دو فقره تفاوت‌های مهمی وجود دارد که اگر هم به کمیته اخلاق مربوط نشود، برای روح فوتبال مهم است. به هر حال بازیکن حرفه‌ای با دستمزد بالا باید برای خودش شأن و جایگاهی ممتاز قائل باشد، بسیاری از مسایل را رعایت کند و اگر هم خطایی مرتکب می‌شود با انجام آن در انظار عمومی قبح ناهنجاری مزبور را از بین نبرد.
نکته مهمتر اما این است که اگر بین برخی بازیکنان بایرن‌مونیخ چنین اخلاق بدی وجود داشته، در عوض همان سیگاری‌ها هم ده‌ها ویژگی مثبت دیگر داشته‌اند و سعی می‌کرده‌اند موازینی مثل خواب به‌موقع، خوراک سالم، تمرین مناسب و تمرکز کافی را رعایت کنند. اینکه نمی‌شود بازیکنان ما در ایران همه این اصول را زیر پا بگذارند و در کنارش قلیان هم بکشند؛ پس اصلا کجای این فوتبال «حرفه‌ای» است که بابتش هر فصل به دوستان یکی، دو میلیارد تومان پول داده می‌شود؟ ای کاش این دو «علی» بزرگوار و محبوب، که از نوادر فوتبال ایران در تجربه کردن عملی محیط یک باشگاه ممتاز و استثنایی هستند، برخی مثال‌های حرفه‌ای و درست را هم از بایرن برای نسل جوان تکرار می‌کردند تا اگر شده حداقل یک نفر را تحت تاثیر قرار بدهند. حکایت حرف‌های خداداد عزیزی دوست‌داشتنی هم با این محوریت که 90درصد بازیکنان ایرانی قلیان مصرف می‌کنند، در جای خودش قابل نقد است. برادر عزیز؛ کار بد، بد است، حتی اگر بایرنی‌ها انجامش بدهند و حتی اگر از 90درصد آدم‌های دنیا سر بزند. کمیته اخلاق را نقد کنید، اما مبادا کار به تبرئه متخلفان بکشد. بین این دو مورد، مرز باریک و مهمی وجود دارد.

 

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.