b_Newsمرادی در این دو سال نشان داده حتی به تصمیمات خودش هم اعتماد ندارد/

کوروش باقری: تصمیم های مرادی براساس منافع شخصی است یا کینه!/وقتی رضازاده رییس بود، مرادی در آسیا علیه ایران کار می کرد/باید ممنون فدراسیون رضازاده باشیم

b_News وقتی کیانوش اختیار تام دارد، حق دارد رکوردگیری نکند/ احتمالا بیرانوند از بیان تصمیماتش واهمه دارد
تاریخ: 1396/08/06
زمان: 10: 37
نوع: گفتگو
سه آبان روز مهمی برای وزنه برداران ایران بود.روزی که آنها دست به وزنه شدند تا با رکوردهایی که ثبت می کنند به میدان جهانی گام بگذارند...

نگار رشیدی/ سه آبان روز مهمی برای وزنه برداران ایران بود.روزی که آنها دست به وزنه شدند تا با رکوردهایی که ثبت می کنند به میدان جهانی گام بگذارند. البته این انتخابی چندان هم دور از حاشیه نبود. کیانوش رستمی رکوردگیری نداشت، کاظمی نژاد نقش پررنگی در انتخاب ترکیب داشت و محمدرضا براری از لیست خط خورد! وزنه برداری که گفته شد چون قرار است در جهانی وزنه بزند، به داخل سالن آسیا نرفت. او بلافاصله بعد از خط خوردنش همه مسوولان را از دم تیغ گذراند و علی مرادی رییس فدراسیون را مقصر اصلی این اتفاق دانست.

در نهایت کیانوش رستمی و علی میری در 85 کیلوگرم، سهراب مرادی و ایوب موسوی در 94 کیلوگرم، علیرضا سلیمانی و علی هاشمی در 105 کیلوگرم و سعید علی حسینی و بهداد سلیمی در 105+ کیلوگرم ترکیب تیم اعزامی به قهرمانی جهان را تشکیل دادند. مجید عسگری و همایون تیموری هم در لیست ذخیره قرار گرفتند.

در این رکوردگیری سهراب مرادی با ثبت رکورد 425 کیلوگرم به طور غیر رسمی رکورد جهان را شکست. سعید علی حسینی هم رکورد مجموع 463 کیلوگرم را زد تا دو کیلو بالاتر از بهداد سلیمی قرار بگیرد.

به دنبال این اتفاقات سراغ کوروش باقری سرمربی سابق وزنه برداری رفتیم. او ضمن پرداختن به مشکلات تیم، ایران را قهرمان مسابقات جهانی دانست.

 

سهراب در اوج رکوردگیری

صحبت با سرمربی سابق وزنه برداری با رکوردهای ثبت شده در انتخابی آغاز شد:«در رکوردگیری که انجام شد بیشتر بچه ها رکوردهای خوبی داشتند. اوجش هم سهراب مرادی بود که غیررسمی رکوردشکنی کرد. او در این چند وقت اخیر عالی کار کرده. علی هاشمی هم خیلی خوب بود. در فوق سنگین با اینکه به رکوردهای قبلی نرسیدند اما خوب بودند.»

 

شورایی که حاشیه می سازد

باقری در پاسخ به این سوال که آیا ترکیب تیم ترکیب برنده است چنین توضیح داد:«درباره ترکیب تیم باید بگویم کسانی که شب و روز با تیم زندگی می کنند بهتر از هرکسی می توانند متوجه بشوند که ترکیب خوب است یا نه. من قبل از المپیک ریو به این موضوع اشاره کردم و باز هم مجبورم آن را تکرار کنم. وقتی افرادی را در پروسه انتخاب قرار می دهیم که در ماه فقط چند بار به تیم سر می زنند، حتی اگر انتخاب شان درست باشد تبعات و حاشیه هایی را به وجود می آورند. من بحثی روی این ندارم که چه کسی انتخاب شده و چه کسی خط خورده. اگر شورای به اصطلاح فنی داریم، باید روی مسایل بزرگ تر کار کند و باید شرایط به گونه ای باشد که سرمربی بخواهد. ورود شورای فنی به مباحثی مثل انتخاب تیم، تمرینات تیم، مدت زمان اردو، چه کسی دعوت شود یا نشود و ... مشکل به وجود می آورد. انتخاب تیم خصوصا جزییات آن به سرمربی برمی گردد و حضور شورای فنی در این پروسه بی معنی است و چیزی جز حاشیه ندارد.»

 

فرار از مسوولیت در فدراسیون

محمدرضا براری به داخل سالن آسیا اعزام نشد تا در جهانی وزنه بزند. باقری در این خصوص گفت:«با احترام به براری باید بگویم هرکسی سرمربی می شود در نهایت تصمیم گیرنده است که چه کسی انتخاب می شود. اما اگر به براری قول داده اند که به جهانی می رود حق کاملا با اوست. متاسفانه در این فدراسیون شهامت، شجاعت و تعهد به کار وجود ندارد و تصمیمات را گردن هم می اندازند. در این دو سال برای هر مسابقه ای اختیارات کافی به سرمربی نداده اند. با احترام به بیرانوند باید بگویم  احتمالا او هم از اینکه به راحتی تصمیم بگیرد و حرفش را بزند واهمه دارد.»

 

رد پای تصمیم راس فدراسیون

او افزود:«در 105 کیلو واقعا نفرات به هم نزدیک بودند و هرکدام شان یک ویژگی داشت اما اگر کسی به جز سرمربی وارد پروسه انتخاب شود، اشتباه است. سرمربی بهتر از هرکس می تواند تصمیم بگیرد. اما متاسفانه در برخی جریانات پشت صحنه داخل سالن هم دیدیم افراد دیگری در تصمیم گیری ها حضور داشتند. البته در این چند وقت با تجربه و سطحی که داشتند خودشان را نشان داده اند. در این فدراسیون یک نفر آن بالا نشسته و این افراد را روی کار می آورد. خودش را هم در تمام تصمیمات دخالت می دهد. معلوم است در این فدراسیون هرکسی به خودش اجازه می دهد در کارها ورود کند.»

 

سر بریدن های وزنه برداری

باقری درباره این صحبت براری که گفته بود:«علی مرادی سر من را برید» عنوان داشت:«این رییس است که سیاست های کلی یک فدراسیون را مشخص می کند. مرادی به تنهایی در این دو سال سه سرمربی عوض کرد و این نشان می دهد او به تصمیمات خودش هم اعتماد ندارد. این یعنی یا دانش کافی ندارند که قطعا ندارند یا تصمیمات باری به هر جهت بوده که در هر لحظه یک جور متفاوت فکر می کنند. شورای فنی در این دو سال چه تغییراتی داشته؟ متاسفانه از روی تعقل و منطق تصمیم نمی گیرد و یا بحث منافع شخصی در میان است یا کینه. او اول مقامی را دبیر می کند اما بعد یا کنارش می گذارد یا مجبورش می کند برود، پورکیان و جلیل امیری هم که آنطوری رفتند، درباره مسوول روابط عمومی هم که مشخص شد مرادی می خواسته خواسته های خودش را به او تحمیل کند...»

 

دوراندیشی برای ریاست دوباره

سرمربی سابق وزنه برداری در ادامه از آینده نگری های مرادی برای انتخابات فدراسیون گفت:«مرادی از الان به فکر یک سال و نیم آینده است و به همین خاطر مجمع هیات هایی که نفرات مورد نظرش در آن حضور ندارند را برگزار نمی کند. در فدراسیون یک دیکتاتوری محض به وجود آمده و فقط فرافکنی و بازی با کلمات است. آقای مرادی 12 سال دبیر کل آسیا بود اما آنجا هم وجهه خودش را از دست داد و جرات ندارد ثبت نام کند. در این شرایط انتظار دارید در انتخاب تیم مشکلی به وجود نیاید؟»

 

باید ممنون فدراسیون گذشته باشید

او در ادامه انتقادات خود سراغ قهرمانان سابق رفت:«سعید علی حسینی متولد 66 است، او کی پرورش پیدا کرده؟ آقایانه گفته اند اینها کسانی بودند که به دلیل کم کاری بقیه کنار ماندند و ما آنها را آوردیم. درخواست من این است از آقای مرادی بپرسید شما که سنگ وزنه برداری را به سینه می زنی مگر بار اول که 2006 تست دوپینگ درآمد دو ماه خودت را پنهان نکردی؟ دوپینگ سهراب مرادی سال 2013 که درآمد مگر دبیر کل کنفدراسیون آسیا نبودید؟ چطور وقتی لابراتوار بعد از دو هفته نتیجه را اعلام می کند، 24 ساعت از تست نگذشته بود شما توسط آدم هایت اعلام کردی تست سهراب مثبت درآمده؟ آن زمان رضازاده ای رییس فدراسیون بود که شما دوستش نداشتی و علیه فدراسیون قدم منفی برمی داشتی. مدیر فنی تیم های ملی می گوید با محرومیت 9 کشور قهرمانی ایران محتمل است. آن 9 کشور به خاطر دوپینگ محروم شدند و تست شان دیروز که در نیامده. اگر ایران هم از این غائله سربلند بیرون آمده به خاطر کار گذشتگان است. شما در المپیک 2012 که بچه ها در تست دوپینگ پاک بودند کجا بودید؟ شما باید ممنون فدراسیون گذشته باشید. اگر آن زمان هم کار درست انجام نمی شد الان تعداد تیم های محروم 10 تا بود.»

 

کیانوش حق داشت رکوردگیری نکند

باقری درباره اعتراضاتی که به رکوردگیری نکردن کیانوش شد، حق را کاملا به قهرمان المپیک داد:«من در این باره حق را کاملا به کیانوش می دهم. وقتی رییس اجازه می دهد تمام تصمیمات با کیانوش باشد و این را در فدراسیون مصوب کرده و به قانون تبدیل شده، او حق دارد در هر زمینه ای خودش تصمیم بگیرد. درواقع این تصمیم معلول حرکت رییس است. کسانی که امروز به این اتفاقات خرده می گیرند باید سراغ کسی بروند که این قانون را ایجاد کرده. کیانوش حتی اگر بخواهد 20 روز بعد از تیم از آمریکا برگردد، مختار است.»

 

رقابت اصلی فوق سنگین با تالاخادزه

رقابت نزدیک سعید علی حسینی با بهداد سلیمی در فوق سنگین از نظر باقری یک فرصت است تا رقیب اصلی در جهانی را کنار بزنند:«درواقع رقیب اصلی این وزن تالاخادزه گرجستانی است. جدا از او طبیعی است بین بهداد و سعید هم رقابت باشد. امیدوارم کادر فنی وزنه ها را به نحوی انتخاب کند که صدای اعتراض کسی بلند نشود. من هم سابقه این را داشتم که در یک وزن دو وزنه بردار داشته باشم. اگر کوچک ترین بی توجهی صورت بگیرد ممکن است هزار تا حرف دربیاید. بهداد سال 2012 قوی ترین مرد جهان شد، سعید هم باتجربه است و آنطور که شنیدم رکوردهای خیلی خوبی زده. آنها هنوز به رکوردهای واقعی شان نرسیده اند و در روز مسابقه مشخص می شود کدام شان بهتر است. اما اگر کادر فنی زرنگ باشد با این دو نفر تالاخادزه را کنار می زند.»

 

ایران در راه اولین قهرمانی جهان

باقری در پایان ایران را قهرمان این میدان جهانی معرفی کرد:«با محرومیت آن 9 کشور که از رقیبان اصلی ما بودند، و با وجود اینکه می دانم برخی ها در فدراسیون از این حرف ناراحت می شوند، ایران قریب به یقین برای اولین بار در جهان قهرمان می شود. بعد از این مسابقه باید به دو شکل تیم را ارزیابی کرد؛ اول بر اساس نتایج و مدال و دوم ارزیابی بر اساس رکورد که راه گشاتر است. انتخاب چهار وزن دوم برای این مسابقات اگر ناآگاهانه بود که شانسی خوب شد و اگر آگاهانه بود که جای امیدواری دارد.»

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.