b_Newsنگاهی به معمار نوین ‌خواندن سرپرست فدراسیون والیبال

داورزنی جانشین داورزنی

تاریخ: 1396/08/06
زمان: 12: 41
نوع: گزارش
هفته ‌پیش شماره جدید فصل‌نامه «دنیای والیبال» ارگان رسمی فدراسیون والیبال ایران منتشر شد با عنوان درشت روی جلد «گفت‌وگو‌ با معمار والیبال نوین ایران»...

فرزاد کفیلی/ هفته ‌پیش شماره جدید فصل‌نامه «دنیای والیبال» ارگان رسمی فدراسیون والیبال ایران منتشر شد با عنوان درشت روی جلد «گفت‌وگو‌ با معمار والیبال نوین ایران». منظور از معمار نوین محمدرضا داورزنی بود که بعد از ۱۱ سال ریاست بر فدراسیون والیبال را بدرود می‌گوید.

پیش از این هم در مقیاسی بزرگ‌تر مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی را معمار بسیاری از بخش‌های نسبتا مدرن ایران خواندند. معمار اقتصاد و صنعت مدرن و چیزهایی شبیه این. چنین عنوان‌هایی بیش از آنکه بخواهد به محمدرضا داورزنی در هنگام جدایی از این فدراسیون چیزی بیفزاید این سوال را ایجاد می‌کند که داورزنی اکنون چه چیزی را به یکی از ۹ نامزد انتخابات فدراسیون والیبال واگذار خواهد کرد؟

واقعیت این است که والیبال یک سالن استاندارد و خوابگاه و تشکیلاتی که در کنار آن است دارد که از ۱۱ سال پیش هم بعد رفتن یزدانی‌خرم از نظر سخت‌افزاری دستاورد بزرگی به آن اضافه نشده. بلکه این تفکر باز داورزنی بود که با بها دادن به جوان‌ها موتور والیبالی را به حرکت در آورد که ابتدا حتی یک نیروی خانم در فدراسیون‌اش حق فعالیت نداشت. روزی بهروز عطایی سرمربی تیم جوانان و کاله با شفافیت به نگارنده مطلب گفت که مربیانی چون او، سعید رضایی، حسین معدنی، پیمان اکبری، ایرج مظفری و مربیان جوان دیگر با تفکر مدرن و جوانگرای داورزنی زمینه رشد پیدا کردند.  کارنامه 11 ساله داورزنی کارنامه‌ای قابل دفاع، پربار و در عین حال قابل نقد است اما ما در ایران چرخ ـ بخوانید والیبال ـ را از ابتدا اختراع نکردیم که امروز بخواهیم از معماری جدید در والیبال سخن بگوییم بلکه با نگاه و روش مدیریتی جدید در والیبال روبه رو شدیم که به نیروی‌های جوان اعتماد کرد، در عین باز گذاشتن راه نظارت درست انجام داد و  تصمیماتی ارزشمند همچون سپردن تیم ملی به حسین معدنی و ولاسکو گرفت. 

قضاوت صحیح درباره آنچه داورزنی با والیبال و یا برای والیبال انجام داد زمانی دقیق‌ و به‌دور از احساس خواهد بود که حداقل چند صباحی از واگذاری فدراسیون به نفر بعد بگذرد. امروز و در حالی که احمد ضیایی نایب رییس و فرد مورد وثوق داورزنی برای جانشینی او ثبت‌نام کرده و در جبهه مقابل هم فقط دو چهره والیبالی قابل اعتماد یعنی علی پورعروجی و بهنام محمودی صف‌آرایی کرده‌اند، یکی از مهمترین‌ تصمیمات داورزنی شکل خواهد گرفت. او اکنون معاون قهرمانی وزارت ورزش است و شواهد حاکی از حمایت او از ضیایی است.

یزدانی خرم رییس اسبق فدراسیون والیبال دوبار در گفت‌وگو با نگارنده مطلب تاکید کرده که خود زمینه حضور داورزنی در والیبال را فراهم کرد. روایتی که داورزنی آن را تایید نمی‌کند و علاقه‌ای هم به صحب درباره‌اش ندارد. خواه ناخواه امروز داورزنی در زمینه‌ای از قدرت قرار دارد که به جز آنکه تلاش می‌کند با حفظ کرسی‌های جهانی‌اش از جمله عضویت در هیات رییسه فدراسیون جهانی والیبال، فدر اسیون را ترک کند، زمینه ‌ساز حضور جانشین‌اش هم خواهد بود.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.