b_Newsکاظمی نژاد گفت چه ایرادی دارد به جای تو یک جوان برود و تجربه کسب کند!/ بیرانوند نه تنها از من دفاع نکرد، بلکه ضربه هم زد/

براری: در انتخاب وزنه رکوردگیری من را گول زدند و از قبل نقشه حذفم را داشتند/در باکو پیشنهاد دادند برای آنها وزنه بزنم

b_News به جای هزینه 200 میلیونی اعزام کاظمی نژاد به آمریکا، حق و حقوق من را بدهند!/ مرادی طلای جهان را از من گرفت
تاریخ: 1396/08/07
زمان: 11: 00
نوع: گفتگو
محمدرضا براری وزنه بردار خط خورده از تیم اعزامی به قهرمانی جهان، معتقد است از مدت ها پیش نقشه حذف شدنش کشیده شده است.

نگار رشیدی/ حذف شدن محمدرضا براری از تیم اعزامی به مسابقات جهانی آمریکا، خبری بود که حتی بیشتر از دلیل شرکت نکردن کیانوش رستمی در رکوردگیری به آن پرداخته شد. اتفاقی که بازتاب ها و ناگفته های درباره آن همچنان ادامه دارد.براری در گفت و گو با «گل» اعلام کرد از همان زمان که به اردو رفت تصمیم حذف شدنش گرفته شده بود!

 

نحوه خط خوردن شما شکل عجیبی داشت !

بله از پیش تعیین شده بود.از همان ابتدا که در اردوی بازی های داخل سالن بودم من برای جهانی تمرین می کردم و از همان زمان این تصمیم گرفته شد. اگر می دانستم می خواهند این کار را بکنند به داخل سالن می رفتم. نه اینکه با هزار دردسر و هزینه کردن برای درمانم از جیب، خودم را برسانم. بدن من از همیشه آماده تر بود و برای همه سوال بود که چطور من را خط زدند. از قبل دست های پشت پرده کار را شروع کرده بودند... کاری که با من کردند خیلی بدتر از کاری بود که با بهادر مولایی کردند.

 

خبر حذف شدن شما بازتاب زیادی داشت. فکر می کنید این موضوع در تصمیمات آینده فدراسیون تاثیرگذار باشد؟

من امروز (دیروز) می خواهم با وزیر صحبت کنم. گاهی با خودم فکر می کنم شاید خواست خدا بود که من نروم و قسمت آنها بود که بروند و مدال بگیرند. از آن روز خیلی ها به من زنگ زدند. حتی پیشکسوتان نامه ای نوشتند و از من حمایت کردند. در نظرسنجی هایی هم که راه انداختند، حق را به من داده اند. این شورای فنی شورایی نیست که بخواهد تصمیم بگیرد.

 

با کوروش باقری که صحبت می کردیم با شما هم عقیده بود و می گفت این نوع ورود شورای فنی به جز حاشیه چیزی ندارد.

بله همینطور است. وقتی سرمربی نشسته ولی کاظمی نژاد و باقری تصمیم می گیرند، اتفاق خوبی نیست. بیرانوند در جلسه ای که داشتند گفته بود با محمدرضا مدال می گیرم اما تصمیم را اعضایی گرفتند که نباید ورود می کردند. در شش ماه گذشته من برای اولین بار بود که باقری را کنار تیم می دیدم. او به خاطر سفرهای زیادی که داشت، مشکلاتی با حراست پیدا کرد. سفر آمریکا را هم که به کاظمی نژاد سپردند و برای این سفر 200 میلیون هزینه می کنند. آن هم برای کسی که هیچ کارایی در مسابقه ندارد. با 100 میلیون تومان می توانند کلی به اوضاع هیات ها رسیدگی کنند. به خاطر هزینه خورد و خوراک اردو تعطیل می شود آن وقت برای سفر ایشان تا این حد هزینه می کنند. حراست وزارت ورزش و شخص وزیر باید وارد عمل شوند تا این حق خوری ها را از بین ببرند. باز هم تاکید می کنم با اینکه خیلی دوست داشتم بمانم اما خداحافظی می کنم.

 

اما کاظمی نژاد گفته بود شما در ناراحتی این حرف را زدید و می مانید؟

نه من دیگر بر نمی گردم. تا زمانی که کاظمی نژاد و باقری باشند تصمیمات به همین منوال است. من می توانم در آسیا باز هم مدال آور باشم و حتی تا المپیک بعدی هم وزنه بزنم اما به خاطر رفتار چند نفر از جمله مرادی که سر من را برید دیگر برنمی گردم. در این شرایط که هرچه رییس بگوید و بقیه انجام بدهند برگشتن فایده ای ندارد. مردم بدانند که در وزنه برداری چه خبر است و چطور حق خوری می کنند. حرف های من حرف دل خیلی از کسانی است که در وزنه برداری بودند و سکوت کردند.

 

کوروش باقری می گفت تصمیمات رییس فدراسیون یا سلیقه ای است یا بر اساس کینه؛ فکر می کنید کدامش گریبان شما را گرفته؟

من با مرادی هیچ مشکلی نداشتم. اما این تصمیمات سلیقه ای است. هاشمی که هم زبان مرادی است سال گذشته اوت کرد و حذف شد اما شورای فنی سلیقه ای عمل کرد و دوباره رکوردگیری گذاشتند. بعد از رکوردگیری وقتی کاظمی نژاد هیچ جوابی نداشت که به من بدهد گفت «حالا چه ایرادی دارد تو به جهانی نروی و یک جوان به جایت برود و تجربه کسب کند»!!! من چند سال است دارم تمرین می کنم و امسال می توانستم طلا بگیرم اما باید از الان اعلام کنم ایران این مدال را از دست داد و این اتفاق منافع ملی را زیر سوال می برد.

 

با علی مرادی صحبتی نداشتید؟

او زنگ نزد و من هم اصلا نمی خواهم با او صحبت کنم. من از چهار مسابقه امسال طلای دو رقابت را گرفتم. در بازی های آسیایی هم می توانم طلا بگیرم اما نگذاشتند. در مسابقات باکو به من می گفتند مدالت را بده کلی پول به تو می دهیم. یا می گفتند بیا برای کشور ما وزنه بزن اما من به خاطر مملکتم قبول نکردم.

 

در این اتفاقات انتظار می رفت بیرانوند از شما دفاع کند

او اصلا از من دفاع نکرد، بلکه یک جاهایی به من ضربه هم زد. زمانی که کوروش باقری سرمربی بود، اگر فدراسیون حقوق بچه ها را دیر می داد اردو را تعطیل می کرد اما بیرانوند چنین اختیاراتی ندارد. شورای فنی که نه، مرادی و کاظمی نژاد و باقری نقشه می چینند و به بیرانوند می دهند تا اجرایش کند. من گفتم اگر تیم نتیجه نگیرد مگر بیرانوند نیست که باید پاسخگو باشد؟ اما تصمیم گیری با شورای فنی بود. البته گفتم که این شورای فنی نیست... برای شورای فنی باید انتخابات برگزار شود و نفرات رای جمع کنند نه اینکه مرادی کارمندان فدراسیون را جمع کند و شورا تشکیل بدهد. تازه رای گیری ها هم روی کاغذ نیست... مرادی رای را بلند اعلام می کند و بقیه با بلند کردن دست با آن موافقت می کنند. با این طرز رای گیری کسی جرات می کند با مرادی مخالفت کند؟!

 

راستی چرا در رکوردگیری اعتراض نکردید که مربی برای شما وزنه انتخاب نکرد؟

قضیه این بود که بیرانوند شب مسابقه به اتاق من آمد و گفت وزنه هایت را روی 190 و 230 تنظیم کن تا رکورد خوبی ثبت کنی. در صورتی که اصغر ابراهیمی رییس هیات گیلان و مربی تیم ملی برای شاگردش علیرضا سلیمانی برنامه دیگری داشت.من به فکر وزنه های سنگین بودم اما ابراهیمی وزنه های سبک برای شاگردش انتخاب کرد که من را بگیرد. سلیمانی در حد و اندازه ای نبود که بخواهم با او رقابت کنم و اگر می دانستم برنامه چیست با هر وزنه ای که شروع می کرد من یک کیلو بیشتر انتخاب می کردم. هر دو رقیبم می دانستند نمی توانند با من رقابت کنند. من به سرمربی و مربی اعتماد کردم و گول خوردم. آنها به ناحق این کار را با من کردند.

 

تکلیف هزینه هایی که کردید چه می شود؟

من از علی مرادی می خواهم هزینه هایی که کردم را بدهد. من نه حقوق المپیک گرفتم و نه پاداش آسیایی و کشورهای اسلامی. طلای جهان را هم مرادی از من گرفت. تیموری که جایگاهی در تیم نداشت را آوردند و من را خط زدند و وقتی گفتم فرصت دوباره بدهید قبول نکردند. حالا به جای اعزام کاظمی نژاد حق من را بدهید.