b_Newsکورتانیدزه آنقدر کادوی یادگاری گرفته بود که نمی توانست با خودش ببرد!

علیرضا حیدری: پهلوان زندی یکی از معدود پهلوان های پایتخت بود که حق زنگ داشت

b_News رییس آینده فدراسیون کشتی باید منیت ها را کنار بگذارد
تاریخ: 1396/08/11
زمان: 17: 23
نوع: گفتگو
درگذشت پهلوان عباس زندی، باعث شد تا به سراغ علیرضا حیدری قهرمان سابق کشتی آزاد ایران و جهان برویم که در حال حاضر رییس فدراسیون جهانی کشتی پهلوانی است.

حامد جیرودی/ پهلوان عباس زندی ستاره بزرگ و پیشکسوت کشتی ایران و رفیق گرمابه و گلستان جهان پهلوان غلامرضا تختی در حالی دوشنبه گذشته در سن 87 سالگی چشم از جهان فرو بست که با کسب چهار عنوان پهلوانی در کشور یکی از پهلوانان بنام کشتی به شمار می رفت. درگذشت این پهلوان، باعث شد تا به سراغ علیرضا حیدری قهرمان سابق کشتی آزاد ایران و جهان برویم که در حال حاضر ریاست فدراسیون جهانی کشتی پهلوانی را بر عهده دارد. حیدری هم که یکی از ورزشکاران خوش صحبت به شمار می رود، به سوالات «گل» درباره زندی، کشتی پهلوانی و شرایط کشتی کشور پاسخ داد.

 

با توجه به این که عباس زندی یکی از پهلوان های بزرگ تاریخ کشتی ایران بوده، می خواستیم نظر شما را درباره او بدانیم؟

همه پهلوان ها و ورزشکاران کشور برای من قابل احترام هستند اما پهلوان زندی یکی از معدود پهلوان های پایتخت بود که حق زنگ داشت. در کل چند نفر بیشتر نبودند که حق زنگ داشتند که بیشتر آن ها به رحمت خدا رفته اند و به کسی که سه بار یا بیشتر از آن پهلوان می شد، حق زنگ داده می شد که یکی خدا بیامرز پهلوان علیرضا سلیمانی بود و دیگری هم جهان پهلوان غلامرضا تختی. مرحوم زندی هم خیلی از ما پیشکسوت تر بودند اما تعریف زیادی از زمان کشتی گرفتن ایشان شنیدم که بسیار فنی و تنومند بودند و خیلی سفت و محکم کشتی می گرفتند و ذاتا پهلوان بودند. واقعا باعث تاسف است که چهره هایی مانند ایشان از میان ما می روند. من چند روز قبل از فوت شان که به عیادت شان رفته بودم، دیدم که بسیار ضعیف شده اند و روی تخت بیمارستان هستند. آن ها آینه های پیش روی ما هستند که نشان می دهد ما هم روزی مثل آن ها می شویم و این کوه عضله برای ورزشکار نمی ماند و تنها کار کردن برای مردم و نام نیک است که می ماند.

 

خودتان خاطره خاصی هم از زنده یاد زندی دارید؟

من سنم خیلی کمتر از آن بود که بخواهم مخاطب ایشان باشم. (می خندد) البته ایشان از چند سال قبل از انقلاب دیگر در سالن های ورزشی کشتی نمی آمدند و بعد از آن هم نمی آمدند و اولین باری که پس از سالها به سالن آمدند، زمان کشتی گرفتن ما بود!

 

از چیزی ناراحت بودند که به سالن های کشتی نمی آمدند؟

نمی دانم چرا نمی آمدند اما در کل بعد از دوران قهرمانی و مربیگری شان دیگر کمتر در سالن های ورزشی حاضر شدند!

 

گویا با مرحوم تختی هم دوستی ویژه ای داشتند.

بله. اصلا یکی از دلایلی هم باعث شد آقا تختی سمت کشتی و تیم ملی بیایند، مرحوم آقای زندی بودند که به ایشان کمک می کردند.

 

الکساندر مدوید هم از فوت عباس زندی باخبر شده است؟

بله. قاعدتا باید خبردار شده باشد. بالاخره خبرها می رسد.

 

با مدوید همدوره بودند. درست است؟

مدوید چند سالی از آقا تختی و پهلوان زندی کوچک تر است. دوران اوج مدوید خورده بود به آخرهای کشتی آقا تختی که ایشان را شکست داد. من فکر کنم آقای زندی از همه بزرگ تر بود.

 

البته پهلوان زندی و آقا تختی هر دو متولد 1309 بودند.

بله. اما آقای زندی کشتی را زودتر شروع کرده بودند.

 

از این موضوع که بگذریم، گویا الدار کورتانیدزه هم چند وقت پیش به ایران آمده بود. درست است؟

بله کورتانیدزه در این چند وقت، هر بار فرصت پیدا کرده با تیم گرجستان به ایران آمده است.

 

ایران را دوست دارد؟

بله خیلی ایران را دوست دارد. دفعه اولی که با همسرش به ایران آمده بود، وقتی دید مردم در خیابان به سمت او می آیند ترسیده بود که یکی جیبش را بزند! اما بعد فهمید مردم می خواهند با او عکس بگیرند و صورت اش را ببوسند. آن قدر مردم به او احترام گذاشته بودند و کادوی یادگاری گرفته بود که نمی توانست آن ها را با خودش ببرد!

 

گویا از اکبر فلاح هم در برنامه های کشتی پهلوانی استفاده می کنید؟

ما آقای اکبر فلاح را دوست داریم. ایشان خودشان پهلوان هستند و در وزن خودشان به مقام قهرمانی و پهلوانی رسیده اند. اخلاق و رفتار آقای فلاح هم طوری است که با پهلوانی مچ است. ایشان خیلی قابل احترام هستند و ما هم دوست داریم که در این فضا باشند. البته من بیشتر در فدراسیون جهانی هستم و فدراسیون پهلوانی ایران باید از آقای فلاح استفاده کنند. البته اگر خودشان بخواهند.

 

شما که به فدراسیون کشتی پهلوانی ایران، پیشنهاد که می توانید بدهید.

بله ما با هم نزدیکیم و خودمان هم رغبت داریم که آقای فلاح هم پیش ما باشند. من چند وقت پیش به باشگاه شان رفته بودم و دیدم که خودشان بچه ها را تمرین می دهند. بعضی از مربیان کار را به دیگران می سپارند اما آقای فلاح خودش تمرین می دهد و پای کشتی است. این افراد برای من قابل احترام هستند.

 

به انتخابات ریاست فدراسیون کشتی هم نزدیک می شویم. رسول خادم، عباس جدیدی و چند نفر دیگر ثبت نام کرده اند. این انتخابات را چطور می بینید؟

ما که دخالتی نداریم و نمی توانیم نظر خاصی هم بدهیم اما در کل کسی که می خواهد رئیس شود باید منیت ها را کنار بگذارد و به فکر خود کشتی و پیشرفت آن باشد.

 

در حال حاضر بحث مجدد حضور رسول خادم به عنوان سرمربی تیم ملی کشتی آزاد به جای محمد طلایی هم مطرح شده. در این باره چه نظری دارید؟

من در این باره هم زیاد نمی توانم نظر بدهم اما به عنوان یک ملی پوش سابق نظرم این است که فدراسیون باید مربی تربیت کند. علیرضا حیدری، رسول خادم و منصور برزگر که همیشه نیستند. باید یکی باشد که وظایف سرمربیگری را به درستی انجام دهد.

 

آخر گفته بودند می خواهیم در مسابقات جهانی جوانگرایی کنیم اما بعد که تیم ناکام شد، گفتند خادم جای طلایی بیاید، چون مردم از کشتی طلا می خواهند.

من نمی گویم که چه کسی بیاید یا برود اما از وظایف فدراسیون این بوده و هست که مربی تربیت کنیم.ما اگر می خواهیم کشت و زرع کنیم، باید برنامه ریزی داشته باشیم و اگر می خواهیم مربی را هم برداریم و به عنوان مثل آقای خادم را بگذاریم، کاری نکنیم که مربی قبلی سرخورده شود.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.