b_Newsاگر کسی در انتخابات دخالت نکند، باندبازی نمی شود/ تمرینات علی اکبری طوری است که نمی خواهد به کمپ برود

استکی: در فدراسیون داوری، به جای خرد جمعی، شاهد تک محوری هستیم

تاریخ: 1396/08/16
زمان: 13: 48
نوع: گفتگو
علیرضا استکی مربی تیم ملی که در مسابقات قهرمانی کشور حضور نداشت، در گفت و گو با «گل» راجع به این مسابقات و عملکرد فدراسیون در چند وقت اخیر صحبت کرد.

نگار رشیدی/ با پایان یافتن مسابقات قهرمانی کشور بوکس، انتظار می رفت فدراسیون هرچه سریع تر طبق وعده ای که داده بود، تکلیف سرمربی و اردوها را روشن کند که البته سر قولش ماند. باربارو خیمنز که تا پایان قراردادش دی ماه بود، توسط افشین داوری مدتی پیش کنار گذاشته شد و اکبر احدی دوباره سکان هدایت بوکس را به دست گرفت.

اما از سوی دیگر فدراسیون در تصمیمی عجیب در مسابقات قهرمانی کشور از علیرضا استکی مربی تیم ملی استفاده نکرد تا علامت سوال جدیدی مقابل تصمیمات فدراسیون قرار بگیرد.

استکی که این روزها حواسش به امیر علی اکبری هم هست تا کمربند قهرمانی MMA را از دست ندهد، درباره شرایط بوکس و انتخابات ریاست فدراسیون با «گل» هم صحبت شد.

 

قهرمانی کشور برگزار شد اما بدون شما! چرا شما در این مسابقات حضور نداشتید؟

حتما علاقه ای به حضور من در این مسابقات نداشتند. کمیته فنی قهرمانی کشور با تایید رییس فدراسیون یا در حال حاضر سرپرست انتخاب می شوند و حتما نخواستند که من باشم. با این حال خیلی خوشحالم که این مسابقات برگزار شد و بعد از چند ماه بچه ها بالاخره مسابقه دادند. یکسری چهره جدید هم که همیشه روی آنها نظر داشتیم خودشان را نشان دادند.

 

چطور می شود نخواهند شما که 12 سال مربی تیم ملی بودید را در قهرمانی کشور داشته باشند؟

به هر حال این تصمیمات سلیقه ای است. بوکس ایران سال ها با یک رییس اداره می شد و با اینکه یک مقدار تمرکز لازم روی مسایل نبود اما تمام این اتفاقات خوب و سروصداها در دوره ناطق نوری افتاد. ایستادن روی سکوهای آسیا، نزدیک شدن به مدال المپیک و ... برای ریاست ناطق نوری بود و سلیقه او را نشان می داد. نمی دانم الان هم شاید با وجود اینکه من در جوانی پخته شدم، می خواهند از جوان تر از من استفاده کنند.

 

افشین داوری برای انتخابات بوکس کاندیدا شده، پس اگر او انتخاب شود باید منتظر یک فدراسیون سلیقه ای باشیم؟

در هر صورت انتخابات یک جنگ است. به نظر من وقتی کسی به عنوان سرپرست انتخاب می شود باید بی طرف باشد چون سرپرست می آید که اتفاقات را جمع و جور کند و مجمع را برگزار کند. وقتی سرپرست وارد کارزار انتخابات می شود بی انصافی است. این موضوع هم بدیهی است که وقتی یک نفر روی کار می آید، می خواهد با تیم خودش کار کند. یعنی کسانی که از او حرف شنوی داشته باشند.هر رییسی که بیاید سرمربی، دبیر و ... خودش انتخاب می کند.

 

در این مدت عملکرد داوری را چطور دیدید؟

با کمی حلاجی می توان پاسخ این سوال را دارد. شرایط بوکس نشان می دهد که تا الان خرد جمعی در تصمیم گیری ها وجود نداشته و همه چیز تک محور بود. داوری تا الان این تک محوری و فدرت طلبی را نشان داده و اینکه از کسی نظر نمی گیرد.

 

از حالا نگرانی ها برای اینکه چه کسی رییس می شود و آیا دوباره شاهد باندبازی در بوکس خواهیم بود یا نه شکل گرفته.

این یک واقعیت است که هرکسی انتخاب شود تیم خودش را دارد. حتی رییس جمهور هم تیم خودش را دارد، بنابراین نمی توان اسمش را مافیا گذاشت. اما اگر کسی در این پروسه دخالت نکند و هیات ها واقعا به بهترین شخص رای بدهند و کسی به فکر منافع شخصی خودش نباشد هیچ وقت این اتفاق نمی افتد. به نظر من در این مسیر کسی نباید از کسی حمایت کنند و خود هیات ها برنامه ها را بخوانند و تصمیم بگیرند.

 

اکبر احدی هم دوباره به عنوان سرمربیگری تیم ملی رسید؟

من به ایشان تبریک می گویم و برایش آرزوی موفقیت دارم.

 

به نظر می رسد چندان رابطه خوبی ندارید؟

من به عنوان مربی به او تبریک می گویم. ایشان همیشه حرف از جوانگرایی می زند اما پای مسابقه یادش می رود.  

 

راستی در قهرمانی کشور، آن 9 بوکسوری که از آنها یاد کردید گویا دلخوری هایی به دنبال داشت؟

آن 9 نفر، بوکسورهایی بودند که به فینال قهرمانی کشور رسیدند که ما خودمان کاشف آنها بودیم. اما به این معنی نیست که مربی های پایه آنها هیچ زحمتی نکشیدند و ما هم ادعای صفر تا صد نداریم. اما به هر حال مربی تیم ملی هم در موفقیت آنها تاثیر زیادی دارد. رسیدن شان به شرایط ایده آل، آمادگی روحی بوکسورها و آمادگی فنی مواردی هستند که مربیان تیم ملی هم در آن نقش دارند. باید همیشه از مربی های پایه هم تشکر کرد. اما در کل در موفقیت یک بوکسور 40 درصد خودش سهم دارد، 30 درصد مربی پایه و 30 درصد مربی ملی.

 

تمرینات امیرعلی اکبری چطور پیش می رود؟

بعد از آخرین مسابقه امیر، ما سه ماه کامل است که داریم تمرین می کنیم. تمرینات در ایران جوری شده که امیر دیگر دلش نمی خواهد به کمپ برود. او دیگر خودش صاحب سبک است و با برنامه ریزی و همفکری یکدیگر کار را جلو می بریم. با این حال او به ناچار باید به کمپ AK برود چون به اسم این باشگاه باید مسابقه بدهد. این کمپ شش هفته است و اگر لازم باشد من در دو هفته پایانی به او ملحق می شوم.

 

مشکل حریف تمرینی را در ایران چطور حل کردید؟

سعی کردیم با کمک بچه ها این خلاء را پر کنیم. بچه ها در تهران بدون هیچ چمشداشتی کمک می کنند. جا دارد همین جا از سیدحمیدرضا حجازی هم تشکر کنم که همیشه سعی کرد شرایط را برای ما فراهم کند. هرچه باشد این یک کار ملی است.

 

سرانجام با رایزین به توافق می رسد؟

هنوز قرارداد قطعی نشده اما به احتمال زیاد با هم به توافق می رسند. مسابقه امیر اوایل دی برگزار می شود که بر سر کمربند است. سال گذشته هم کمربند در دستش بود که با بدشانسی از دستش داد اما امسال دیگر کمربند را می گیرد.

 

شما و علی اکبری در اکران خصوصی فیلم من یک ایرانی ام حضور داشتید. این فیلم چطور بود؟

فیلم خیلی خوبی بود. علیرضا حیدری نقش خودش را بازی کرد و سختی های دوره خودش در کشتی را نشان داد.

 

بازی علیرضا حیدری را چطور دیدید؟

به نظر من خوب بازی کرد و به او تبریک می گویم.

 

به نظرتان در بازیگری می تواند موفق باشد؟

نمی دانم، خودش بهتر می داند. این بار که نقش خودش بود، شاید اگر در نقش های دیگر هم بازیگر خوبی باشد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.