b_Newsیک رای بیشتر کیمیا از من، رای خودم به او بود !/ انتخابات باید اینترنتی برگزار می شد نه حضوری/حتما برای ووشو پارتی بازی می کنم/ به ورزشکاران خارج از لیست هم رای دادم

حمیدرضا قلی پور: ائتلاف در سیاست جواب می دهد نه ورزش !

تاریخ: 1396/08/20
زمان: 11: 50
نوع: گفتگو
حمیدرضا قلی پور یکی از 15 عضو کمیسیون ورزشکاران در حالی که هنوز استارت این کمیسیون زده نشده، با «گل» هم صحبت شد.

نگار رشیدی/ اولین انتخابات کمیسیون ورزشکاران کمیته ملی المپیک با هیجان و شور زیادی برگزار شد و در نهایت 15 عضو این کمیسیون توسط 125 ورزشکار (25 درصد رای دهندگان واجد شرایط) انتخاب شدند.

یکی از اعضای این کمیسیون حمیدرضا قلی پور است که با کسب 53 رای انتخاب شد. او که تجربه انتخابات شورای شهر کرج را هم در کارنامه دارد، امیدوار است این کمیسیون بتواند در تصمیمات اساسی که برای ورزشکاران گرفته می شود، به خوبی عمل کند و هرچه زودتر جایگاهش را بیابد.

 

انتخابات کمیسیون ورزشکاران با تمام ائتلاف ها و کش و قوس ها بالاخره برگزار شد. پیش بینی می کردید شما هم یکی از منتخبان باشید؟

درباره ائتلاف هایی که اشاره کردید باید بگویم شاید این لیست ها و ائتلاف ها در مسایل سیاسی جواب بدهد مثل مجلس و شورای شهر که لیستی شدن باعث موفقیت می شود اما این لیستی شدن شاید در جامعه ورزش حمایت نشود. این ائتلاف هایی که شکل گرفت بین خود بچه ها بود. چون ته ذهن این داستان رفاقت، مقبولیت و محبوبیت است که بچه ها در جامعه ورزش دارند. شاید هیچ کس هم نبود که فقط به یک لیست رای بدهد چون بچه ها سیاسی نیستند. رای ها بر اساس مقبولیت و رفاقت بود نه لیست ها.

 

شما در حالی با 53 رای انتخاب شدید که مشارکت ورزشکاران در این انتخابات ناامید کننده بود و فقط 25 درصد واجدین شرایط پای صندوق آمدند...

نوع برگزاری این انتخابات اشتباه کمیته ملی المپیک بود. از 430 نفری که می توانستند رای بدهند فقط یک سوم آمده بودند.حق هم دارند، کسی که در خوزستان یا اصفهان است نمی تواند این مسیر طولانی را بیاید که حضوری رای بدهد. همین تعدادی هم که آمدند ما با لیستی کردن انتخابات گرم شان کردیم. درست است که این اولین دوره انتخابات بود اما باید یا با پیامک یا اینترنتی رای گیری می کردند.

 

خیلی از ورزشکاران هم از همین موضوع دلخوری داشتند. مثلا برخی وزنه برداران گلایه داشتند که ما در اردو هستیم و چرا باید برای ثبت نام و رای دادن حضور فیزیکی داشته باشیم.

برای ثبت نام خیلی نمی توان ایراد گرفت چون تعداد معدودی می توانستند کاندیدا بشوند اما برای مشارکت در رای دادن حق با آنهاست.

 

شما به لیست خودتان رای دادید؟

از ائتلاف ما فکر می کنم 12،13 نفر انتخاب شدند اما راستش را بخواهید واقعیت این است که من به ورزشکارانی خارج از لیست هم رای دادم. چون همانطور که گفتم انتهای این ماجرا دوستی و رفاقت بین ورزشکاران است. حتی برای برخی ها که خارج از لیست بودند هم با ورزشکاران صحبت می کردم.

 

شما هم روز انتخابات جزو کسانی بودید که تبلیغ می کردید؟

نه تبلیغ در روز انتخابات ممنوع است (خنده). البته در این انتخابات ممنوع نبود اما در کل اینکه روز انتخابات دنبال تبلیغ و رای جمع کردن باشی کار قشنگی نیست و من مخالف آن هستم.

 

از روز تشکیل کمیسیون تا الان چه کارهایی انجام شده؟

هنوز هیچی. تا الان جلسه ای تشکیل نشده و پس از برگزاری نخستین جلسه کارها را شروع می کنیم که اول از هرچیز انتخاب آن شش نفر است. اگر اشتباه نکنم آقای ساعی که سال ها ریاست کمیسیون را برعهده داشت باید جلسه را تشکیل بدهد.

 

الان قهرمانان بزرگی در کمیسیون داریم مثل حمید سوریان. فکر می کنید انتخاب رییس چطور پیش برود؟

خب ما 15 نفر هستیم و هرکس نظر متفاوتی دارد. آقایان ساعی و سوریان بزرگ تر ما هستند و باید دید مجموع نظر این 15 نفر چه می شود.

 

حتما از دخالت برخی فدراسیون ها در انتخابات خبر دارید. از ووشو کسی در این پروسه نبود؟

اصلا دخالتی وجود نداشت. این خود بچه ها بودند که استارت کار را زدند و دست به تشکیل لیست و ائتلاف زدند. حتی خیلی ها در دو لیست مشارکت داشتند. دخالت که اصلا نبود، اگر هم وجود داشت تاثیری نداشت چون کار دست خود بچه ها بود.

 

به نظر شما به جز خودتان چه کسانی از ووشو شایسته حضور در کمیسیون بودند؟

اگر محدودیت ثبت نام برای کمیسیون را فاکتور بگیریم، یکسری از بچه های ووشو واقعا تحصیلکرده هستند، به خصوص در مدیریت ورزشی و سازمانی. اگر قانون اجازه می داد ووشو می توانست نماینده بیشتری در انتخابات داشته باشد اما اینه چقدر مقبولیت داشتند تا رای بیاورند را نمی دانم. در همین انتخابات هم برخی که مدال المپیک داشتند کمتر از من رای آوردند در حالی که ووشو اصلا المپیکی نیست و این نشان می دهد مدال ها در رای دادن ها تاثیرگذار نبود. مثلا من فکر می کردم کیمیا علیزاده اختلافش با من بیشتر باشد اما فقط یک رای بیشتر داشت که آن هم رای خودم بود که به او دادم (خنده). همسرم هم به کیمیا رای داد اما اگر من رای نمی دادم برابر می شدیم.

 

در کل شما موافق این نوع فیلتر شدن نامزدها بودید؟

تا جایی که من می دانم ابتدا فقط المپین ها و مدال آوران المپیک می توانستند ثبت نام کنند که با فشار فدراسیون ها طلایی های بازی های آسیایی هم اضافه شدند که این خودش یک اتفاق خوب است. با این حال امیدوارم هرچه زودتر کمیسیون ورزشکاران جایگاه خودش را پیدا کند و حالا که از شکل انتصابی بودن خارج شده در تصمیماتی که برای ورزشکاران گرفته می شود تاثیر بسزایی داشته باشد. این کمیسیون شخصیت بزرگ تری به ورزشکاران می دهد.

 

از ووشو چه خبر؟

تنها خبر مسابقات لیگ است که از سه شنبه شروع می شود. من امسال هم با تیم پارس جنوبی هستم و فکر می کنم باز هم بتوانیم عنوان قهرمانی را کسب کنیم. از سوی دیگر قرار است یکی، دو مسابقه ساندا هم در چین برگزار شود که برایم دعوتنامه فرستاده اند و شورای برون مرزی موافقت کند، در آنها شرکت می کنم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.