b_Newsدر صورت حذف ایتالیا و جا ماندن بوفون

متهم ردیف اول؛ ونتورا

تاریخ: 1396/08/21
زمان: 11: 47
نوع: خبر
در صورت جا ماندن ایتالیا و بوفون از جام جهانی، هیچ کس جز سرمربی آتزوری مقصر اصلی نخواهد بود.

مهدی قاسمی / هنگامی که در جام جهانی گذشته تیم ملی ایتالیا در مرحله گروهی حذف شد، تنها یک خبر خوشحال کننده وجود داشت؛ جیان لوییجی بوفون اعلام کرد که در جام جهانی 2018 نیز پیراهن لاجوردی ها را بر تن خواهد کرد و تا آن زمان از تیم ملی خداحافظی نخواهد کرد! اما اینک با شکست ایتالیا در برابر سوئد در دیدار رفت مرحله پلی آف، معادلات کاملا به هم ریخته است. چنانچه آتزوری در دیدار برگشت در دوشنبه شب از صعود به جام جهانی باز ماند، تنها یک نفر را باید بابت محروم شدن جام جهانی از بوفون مقصر دانست؛ جیان پیرو ونتورا؛ سرمربی 69 ساله ای که به نظر می رسد بدترین انتخاب فدراسیون فوتبال ایتالیا از بین تمام گزینه های موجود بوده است.
ونتورا و عدم درک صحیح از تیم
سرمربی تیم ملی ایتالیا اگرچه تیمی مرکب از بازیکنان جوان و باتجربه در اختیار دارد، اما گویا هرگز شناخت و درک درستی از بازیکنان و مهره های خود نداشته و ندارد. بزرگ ترین اشتباه ونتورا پیش از هرچیز عدم تشخیص صحیح در به کارگیری از مهره های خود است، به عنوان مثال، او در دیدار اخیر برابر تیم ملی سوئد، در حالی از وینگرهای سرعتی خود استفاده نکرد که کاملا مشخص بود برای مقابله با تیم قدرتی سوئد، حضور دو وینگر سرعتی در جناحین و البته هافبک های دفاعی قدرتی می تواند گره گشا باشد. این گونه است که ونتورا در دیدار برابر سوئد علاوه بر 3 مدافع خود، از 2 وینگ بک استفاده کرد، اما غافل از اینکه کاندروا و دارمیان توان تدارک حرکات هجومی و نفوذ از جناحین را ندارند و بازیکنانی مثل اینسینیه و زاپاکاستا می توانستند کارگشا باشند.
استفاده از تاکتیک های منسوخ
ونتورا در دیدار برابر تیم ملی سوئد از ساختار 3 هافبک میانی و 2 مهاجم هدف استفاده کرد، غافل از اینکه با در نظر گرفتن عدم نفوذ دو وینگ بک، 3 مرد میانی او نیز بازیکنان پرتحرکی نیستند و توان هجوم و توپ رسانی به دو مهاجم هدف را ندارند. از بین این 3 هافبک، مارکو وراتی بیش از همه توان تهاجمی دارد، اما ونتورا او را در پست هافبک تهاجمی به خدمت نگرفت بلکه ستاره پاری سن ژرمن را به حضور در میانه میدان محدود کرد. از سوی دیگر، دنیله ده روسی با وجود تمام توانایی های خود بیش از انکه تمایل به نفوذ داشته باشد، در نقش یک هافبک دفاعی ظاهر می شود و همان موضوع بر راکد بودن خط میانی آتزوری دامن می زند. استفاده از 2 مهاجم هدف را اما می توان بزرگ ترین اشتباه ونتورا دانست؛ حضور دو بازیکن در این پست پیش از هر چیز سبب آن شده بود که این دو بازیکن بدون انجام هیچ مسوولیت خاصی از جریان بازی خارج شوند، حال آنکه در صورت بازی با تک مهاجم و استفاده از دو وینگر هجومی، ونتورا می توانست علاوه بر حفظ میانه میدان، از جناحین نیز تدارک حمله کند بدون آنکه میانه زمین را از دست دهد.
متهم ردیف اول؛ ونتورا
اینک اگر در دیدار برگشت ونتورا اشتباهات خود را جبران نکرده و ایتالیا از راهیابی به جام جهانی 2018 روسیه باز بماند، قطعا مقصر اصلی شخص سرمربی تیم ملی ایتالیا خواهد بود. ونتورا می تواند با اشتباهات خود یک فاجعه را رقم زده و جهانی را از تماشای بازی های جیان لوییجی بوفون اسطوره ای در آخرین جام جهانی احتمالی او محروم کند، اما حتی با وجود صعود به جام جهانی نیز به نظر می رسد آتزوری باید هرچه سریع تر در صدد انتخاب جایگزینی برای ونتورا باشد. 

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.