b_Newsبه حضور خدابخشی در ترکیب تیم با وجود باخت در انتخابی نیاز داریم

مهدی بی باک: برخی حرف ها قبل از جهانی مسعود را دلگیر کرد

b_News خداحافظی حجی زواره قابل پیش بینی بود / بهنام چون آماده نبود تصمیم گرفت برود
تاریخ: 1396/08/22
زمان: 11: 01
نوع: گفتگو
تازه ترین اتفاقات در تکواندو مربوط می شود به دو خداحافظی که پشت سر هم اعلام شد. موضوعی که سرمربی تیم ملی پیش بینی آن را می کرد.

نگار رشیدی/ تازه ترین اتفاقات در تکواندو مربوط می شود به دو خداحافظی که پشت سر هم اعلام شد. اولین آن وداع مسعودحجی زواره با دنیای قهرمانی در روز انتخابی گرنداسلم بود، دومی هم خداحافظی احتمالی بهنام اسبقی که پس از مدت ها به تیم ملی برگشته بود.

حالا مهدی بی باک سرمربی تیم ملی است که در این بین شرایط را مدیریت کند اما او پاسخگوی دلیل اعزام مهدی خدابشی با وجود باخت در انتخابی تیم ملی هم بود.

 

این روزها تکواندو مانده و یک خداحافظی قطعی و یک خداحافظی احتمالی ...

ما پیش بینی می کردیم که این اتفاق بیفتد. مسعود بعد از جهانی تصمیم داشت که این کار را انجام بدهد اما با توجه به پتانسیلی که ما در او می دیدیم سعی کردیم متقاعدش کنیم که تا یکی، دو سال دیگر می تواند بازی کند ولی درنهایت تصمیم خداحافظی اش را گرفت. بهنام اسبقی هم به همین صورت.

 

حجی زواره یکی از دلایل خداحافظی اش را این اعلام کرد که به او می گفتند داداشی کادر فنی است!

این ها یک سری صحبت های غیرکارشناسی بود که قبل از مسابقات جهانی مطرح شد. آن هم به این دلیل بود که در وزن مسعود انتخابی برگزار نشد. اما مسعود نشان داد در آن زمان بهترین بازیکن وزن 5 بود و اگر آن اتفاق و بیهوش شدنش رخ نمی داد، حتی می توانست مدال طلای جهان را بگیرد. مسعود هم کمی از این حرف ها دلگیر بود ولی من همان موقع به او گفته بودم اگر به آمادگی لازم نرسد حتی به مسابقات جهانی اعزامش نمی کنم.برای من تک تک بچه ها هیچ فرقی با هم ندارند.بیش از هرچیز آبروی تیم ملی و سپس آمادگی بازیکنان برای من مهم است. من در بدو ورودم هم به مسعود و هم به بچه های دیگر گفته بودم اگر به آمادگی لازم نرسید در مسابقه شرکت نمی کنید.مسعود هم خیلی خوب تلاش می کرد اما آخر تصمیم گرفت خداحافظی کند.

 

به نظر شما به جز این دلخوری ها بحث آمادگی هم در تصمیم خداحافظی اش دخیل بود؟

وقتی یک نفر می خواهد خداحافظی کند همه چیز دست به دست هم می دهد. وقتی یک مقدار سن بالا می رود میزان تحمل تمرینات پرفشار کمتر می شود.از سوی دیگر بحث آمادگی روانی هم هست. یک بازیکن باید انگیزه لازم را برای حضور در مسابقه باید داشته باشد. این ها تمام چیزهایی است که دست به دست هم می دهد و بازیکن تصمیم به خداحافظی می گیرد. ما هم با وجود اینکه قلبا راضی به خداحافظی مسعود نبودیم، به تصمیم او احترام گذاشتیم.

 

چطور شد که نتوانستید حجی زواره را راضی به ماندن کنید؟

من همه تلاشم را کردم که او را منصرف کنم اما دیگر یک جاهایی کاری از دست ما برنمی آید. این تصمیمی بود که گرفته شده بود که خودش معتقد بود این کار به صلاح جوانان تکواندوکار است که بیایند و وارد کار شوند. هرچند نظر من این است که جوان ها باید کنار باتجربه ها و بزرگ ترها رشد کنند. درباره مسعود هم همین نظر را داشتم اما آخر ما را متقاعد کرد.

 

بهنام اسبقی چرا می خواهد خداحافظی کند؟

در آن مدتی که من مصاحبه های بهنام را می خواندم، او اصرار داشت که می تواند به تیم کمک کند و افتخارآفرین باشد. ما هم شانس حضور در اردو و انتخابی را به او دادیم اما خودش انصراف داد و دلیلش را آماده نبودن دانست. با توجه به مسابقاتی هم که پیش رو داریم تا پنج،شش ماه آینده رقابتی نیست که ایشان بتواند در آن شرکت کند، به همین دلیل تصمیم گرفته خداحافظی کند اما هنوز چیزی قطعی نیست.

 

قبول دارید این تصمیم کمی عجیب بود؟ چون بازگشت او به تیم ملی حسابی جنجالی شده بود.

ما همان موقع هم می گفتیم هرکس به درد تیم ملی بخورد از پتانسلیش استفاده می کنیم اما با توجه به اینکه من بهنام را خیلی دوست دارم و برایش بهترین ها را آرزو می کنم سعی کردم بهترین تصمیم را برایش بگیرم اما خودش می خواهد که خداحافظی کند.

 

مهدی خدابخشی در انتخابی باخت اما در ترکیب قرار گرفت؟چرا این اتفاق افتاد؟

ما قرار بود در هر وزن دو نفر را انتخاب کنیم. مهدی خیلی وقت بود که از زمین دور بود و مسابقه اش هم خیلی نزدیک بود، به همین خاطر تصمیم گرفتیم از او در ترکیب استفاده کنیم تا در وزن 80- کیلوگرم پتانسیل لازم را در مسابقه داشته باشیم. با توجه به برنامه ریزی ها امیدواریم در مسابقات آینده به آمادگی لازم برسد.

 

از شرایط اردویی رضایت دارید؟

خدا را شکر در اردو همه چیز دارد خوب و منظم پیش می رود. ان شاءا... شاهد این باشیم که جوان های جویای نام مان بتوانند در مسابقات پیش رو مثمر ثمر باشند.

 

از قبل المپیک ملی پوشان در لیگ حضور نداشتند، امسال هم تمرکزشان فقط روی تیم ملی است؟

لیگ تکواندو باید یک مقدار پویاتر و مثل سال های گذشته شود. باید شرایط طوری باشد که از دل لیگ جوان ها را معرفی کنیم. امیدوارم به جز بازیکنان سطح مربیان هم در لیگ بالاتر برود. برخی از مربیان نیاز دارند بیشتر با قوانین و علم روز دنیا آشنا شوند. اما بسیاری از مربیان هم نشان داده اند که مثمرثمر هستند.