b_Newsستارگان غایب در دوره های گذشته جام جهانی

حسرت و دیگر هیچ

تاریخ: 1396/08/24
زمان: 12: 30
نوع: خبر
شاید بزرگ ترین درد ناکامی ایتالیا در راهیابی به جام جهانی، غیبت بوفون در این تورنمنت باشد.

مهدی قاسمی / ایتالیا موفق به شکست دادن سوئد نشد! این جمله معانی بسیاری دارد؛ ایتالیا به جام جهانی نرسید، یا ایتالیا پس از 59 سال از حضور در جام جهانی بازماند، اما قطعا دردناک ترین معنی آن غیبت جیان لوییجی بوفون در جام جهانی خواهد بود. در طول چند دوره اخیر جام جهانی ستارگان متعددی به دلایل مختلف در جام جهانی غایب بوده اند اما گویی حسرت هیچ یک از آنها در حد حسرت غیبت بوفون نیست به خصوص که این آخرین شانس او برای حضور در بزرگ ترین تورنمنت جهان فوتبال بود.
1998 فرانسه
مسلما بزرگ ترین چهره غایب در جام جهانی 1998 فرانسه را باید لوییس فیگو دانست. مرد پرتغالی در آن سال ها در دوران اوج خود قرار داشت و عدم راهیابی پرتغال به جام جهانی باعث شد که جهان فوتبال از تماشای بازی های او در جام جهانی، از این لذت محروم شود. پرتغال در مقدماتی جام جهانی 1998 فرانسه پس از آلمان و اوکراین در گروه خود سوم شد تا علاوه بر لوییس فیگو، ستاره های دیگری نظیر روی کاستا، پائولو سوسا، ژائو پینتو و ... نیز از غایبان جام جهانی 1998 باشند. البته فیگو چهار سال بعد در جام جهانی 2002 کره و ژاپن حضور داشت اما پرتغال در گروه خود سوم شد و از صعود به مرحله حذفق بازماند.
2002 کره و ژاپن
این دوره از جام جهانی غایبان بزرگ متعددی را به خود دید. رایان گیگز که در آن سال ها در اوج خود بود، به واسطه ناکامی ولز در راهیابی به جام جهانی، در این تورنمنت نیز غایب بود تا پس از آن نیز هرگز بازی در جام جهانی را تجربه نکند. از سوی دیگر، دنیس برگ کمپ، ستاره هلند نیز دیگر ستاره غایب این جام جهانی بود؛ تیم ملی هلند نیز به این دوره راه نیافت تا در کنار برگ کمپ بازیکنان مهم دیگری نظیر پاتریک کلایورت، کلارنس سیدورف، ادگار داویدز و ... نیز در این تورنمنت غایب باشند. اما مطمئنا بداقبال ترین غایب این دوره از جام جهانی سانتیاگو کانیزارس، دروازه بان والنسیا و تیم ملی اسپانیا بود که در فاصله اندکی تا جام جهانی در نتیجه شکستن شیشه عطر و مصدومیت در نتیجه بریدگی ناشی از آن، جام جهانی را از دست داد تا ایکر کاسیاس دروازه بان اول اسپانیا در آن دوره باشد.
2006 آلمان
ساموئل اتوئو بی شک مهم ترین غایب این دوره از جام جهانی بود. اتوئو در آن مقطع در بارسلونا می درخشید، اما تیم ملی او (کامرون) در مقدماتی جام جهانی 2006 در گروه سوم مقدماتی قاره آفریقا با 21 امتیاز و تنها با یک امتیاز کمتر از ساحل عاج در رده دوم گروه خود قرار گرفت تا از صعود به جام جهانی باز ماند و این جام جهانی نیز در فقدان یک ستاره بزرگ برگزار شود. اما در همین دوره از جام جهانی، دیگو فورلان نیز به واسطه عدم راهیابی تیم ملی اروگوئه به جام جهانی غایب بود. اروگوئه در آن سال به عنوان تیم پنجم آمریکای جنوبی به مصاف ترینیداد و توباگو به عنوان تیم چهارم آمریکای مرکزی رفت و در کمال تعجب حذف شد.
2010 آفریقای جنوبی
تعداد فوق ستاره های غایب در جام جهانی 2010 در چند دوره اخیر بی سابقه بوده است. تیم ملی برزیل در آن سال به عنوان تیم اول آمریکای جنوبی راهی جام جهانی شد، اما در کمال تعجب کارلوس دونگا، سرمربی وقت برزیل، از رونالدینیو برای حضور در تیم ملی برزیل در این تورنمنت دعوت نکرد تا هواداران فوتبال از تماشای حرکات شاعر فوتبال در جام جهانی محروم شوند. از سوی دیگر، دیوید بکام نیز در فاصله اندکی تا جام جهانی در یک دیدار باشگاهی با پیراهن میلان مصدوم شد تا جام جهانی را از دست دهد. این در حالی است که فابیو کاپلو، سرمربی وقت انگلیس از او برای تیم ملی دعوت نمی کرد و به محض متقاعد شدن برای دعوت از بکهام، ستاره انگلیسی مصدوم شد! اما این پایان ماجرا نیست؛ میشاییل بالاک، کاپیتان قدرتمند میانه میدان آلمان ها نیز در فاصله اندکی تا جام جهانی مصدوم شد تا ژرمن ها در غیاب او به نبرد رقبا روند.
2014 برزیل
بزرگ ترین غایب این دوره از جام جهانی قطعا کسی جز زلاتان ابراهیموویچ نبود. به خصوص با آن درخشش در مرحله پی آف برابر پرتغال. زلاتان البته در جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی نیز غایب بود، اما پیش از آن در جام جهانی 2006 آلمان برای تیم ملی سوئد به میدان رفته بود. اینک علیرغم صعود سوئد به جام جهانی، با توجه به آنکه زلاتان از تیم ملی خداحافظی کرده به نظر می رسد که جام جهانی 2006 آخرین حضور ایبرا در جام های جهانی خواهد بود، اگرچه اینک زمزمه هایی مبنی بر دعوت و بازگشت مجدد او به تیم ملی سوئد به گوش می رسد. دیگر غایب مهم جام جهانی 2014 مارکو رویس بود که به دلیل مصدومیت موفق نشد آلمان را در جام جهانی همراهی کند و از بخت بد او، آلمان در این دوره به قهرمانی جام جهانی نیز رسید.
2018 روسیه
اینک جام جهانی آتی نیز در غیاب ستاره های بزرگی برگزار خواهد شد؛ آرین روبن، گرت بیل، الکسیس سانچس و آرتورو ویدال به واسطه ناکامی تیم های ملی هلند، ولز و شیلی در راهیابی به جام جهانی، در این تورنمنت غایب خواهند بود اما مطمئنا غیبت هیچ یک از آنها مانند غیبت جیان لوییجی بوفون محسوس نخواهد بود. اگرچه به دنبال عدم راهیابی ایتالیا به جام جهانی ستاره هایی نظیر لئوناردو بونوچی، جیورجیو کیه لینی، دنیله ده روسی و ... نیز در این تورنمنت غایب خواهند بود اما باید به این موضوع اشاره کرد که به دنبال ناکامی ایتالیا در شکست دادن سوئد در دیدار برگشت، نام ایتالیا بار دیگر با بوفون پیوند خورد؛ غیبت بوفون در جام جهانی به اندازه غیبت تیم ملی ایتالیا دردناک خواهد بود و فارغ از طرفداری از هر تیمی اینک تمامی هواداران فوتبال از جام جهانی بدون بوفون دل شکسته اند.

 

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.