b_Newsمدال المپیکم را برای زلزله زده ها به مزایده می گذارم

صباح شریعتی: در ایران نسبت به آذربایجان شرایط بهتری دارم !

تاریخ: 1396/09/05
زمان: 17: 20
نوع: گفتگو
صباح شریعتی با این که در تیم ملی کشتی فرنگی آذربایجان کشتی می گیرد اما قلب اش برای ایران می تپد.

حامد جیرودی / صباح شریعتی با این که در تیم ملی کشتی فرنگی آذربایجان کشتی می گیرد اما قلب اش برای ایران می تپد.او که اصالتا کرد سنندج است، در این چند وقت ایران بوده و پس از زلزله هم به مناطق زلزله زده سر زده و کمک های را با دوستان خود به دست مردم رسانده است. صباح در گفت و گویی هم که با گل داشت، اعلام کرد می خواهد مدال برنز خود در المپیک ریو را به مزایده بگذارد.

 

زلزله ای که در استان کرمانشاه رخ داد، دل مردم ایران را به درد آورد. به عنوان یک کرد، در این رابطه صحبت می کنی؟

بله، من بیشتر از ۲۰ روز است که در ایران هستم و اینجا تمرین می کنم. این زلزله ای هم که رخ داد، باعث شد تا شرایط سخت و نامناسبی برای مردم این مناطق به وجود بیاید. این چند روز هم که باران آمد و این بندگان خدا هم که زیر چادر هستند و همه وسایل شان خیس آب شده است.

 

در این مدت توانستی به مناطق زلزله زده بروی؟

بله ما یک کمپی تشکیل دادیم و با دوستان مقداری وسایل جمع آوری کردیم و به اتفاق دوستان دو روز به سر پل ذهاب و روستاهای اطراف رفتیم. واقعا خیلی وضع وخیم بود و همه خانه ها از بین رفته بود. در یک جایی ۲۰ نفر جان شان را از دست داده بودند و یک جای دیگر حدود صد نفر. ما تا آنجایی که می توانستیم کمک کردیم ولی بی مدیریتی زیاد است و مردم خودشان کارها را انجام می دادند. بعضی جاها کمک ها زیاد توزیع شده و بعضی جاها هم، مخصوصا در روستاهای دور دست کمک نرسیده بود.

 

شما چه وسایلی آنجا بردید و خودت فکر می کنی، چه چیزهایی بیشتر نیاز است؟

ما حدود ۱۰ ماشین وسایل بردیم که کمک های مردمی بود. مثل چادر، خوراکی، آب معدنی و... همه چیز بود. آن موقع که ما رفتیم، روزهای اول زلزله بود و چادر نداشتند و پتو و وسایل گرمایشی خیلی لازم بود ولی الان باید به فکر ساختن خانه برای زلزله زدگان باشند. دیگر چادر جوابگو نیست. چون بحث چند روز اسکان نیست و یا باید خانه های مردم ساخته شود و یا بهترین چیز همان کانکس و وسایل گرمایشی است.

 

اما با وجود زلزله سختی که رخ داد، مردم نشان دادند که خیلی با روحیه هستند و امیدوار به زندگی.

بله. تعریف از خودمان نباشد اما کردها به دلیل این که همیشه با مشکلات زیادی مواجه بوده اند، در یک چنین مواقعی خیلی مقاوم هستند. به غیر از این، کردهای شهرهای دیگر و همه مردم ایران، این قدر در این مدت، کمک رسانی کرده اند که حد ندارد. مردم ایران واقعا نشان داده اند که در سختی ها کنار هم هستند و به هم دلگرمی می دهند. خود مردم آن مناطق هم با بنر و یا حتی روی کاغذ از مردم تشکر کرده اند و نوشته اند که ممنونیم، خدا قوت و خسته نباشید و به هر طریقی، قدر دان محبت مردم هستند.

 

حتما خبر داری که کیانوش رستمی که او هم کرد است، مدال طلای خود را برای کمک به مردم زلزله زده به مزایده گذاشته.

بله، آقا کیانوش که بچه کرمانشاه است. یک پهلوان با اخلاق که اتفاقا آنجا همدیگر را دیدیم. می دانم مدال اش را به حراج گذاشته. من هم تصمیم گرفتم مدالم در المپیک ریو را به حراج بگذارم و همان روز هم این موضوع را اعلام کردم که می خواهم این کار را انجام دهم. با کیانوش هم در این زمینه حرف زدیم و قرار شد تا از طریق کمیته ملی المپیک، مدال های مان را به حراج بگذاریم. البته من خودم پیشنهاد شخصی زیاد داشتم و بیشتر از صد نفر زنگ زده اند که مدالم را بخرند اما به پیشنهادهای شخصی جواب نداده ام و صبر کرده ام این کار از طریق کمیته ملی المپیک انجام شود. کیانوش هم خودش باید در مسابقات جهانی وزنه برداری شرکت کند اما به خاطر مردم به آنجا آمده بود و کمک می کرد. خودش هم به خاطر محبوبیتی که بین مردم دارد، به شدت مشغول جمع آوری کمک های نقدی و غیر نقدی مردم بود. یک سوله آنجا اجاره کرده بود و کمک های مردمی را انبار می کردند تا برای روزهای آینده با برنامه ریزی بهتری بین مردم توزیع شود و به دست نیازمندان برسد.

 

راستی، در این مدت که در ایران هستی، با جمشید خیر آبادی تمرین می کنی؟

بله من زیر نظر آقا جمشید تمرین می کنم و خودش بالای سرمان است.خدا را شکر شرایط ام خوب است و نسبت به آذربایجان شرایط بهتری دارم. آنجا اصلا مدیریت خوبی نبود و تمرین درست و حسابی نداشتیم و اردو نبود. اما حالا سر حال تر شده ام و وضعیت بهتری دارم.

 

الان برای کدام مسابقات، خودت را آماده می کنی؟

الان نزدیک ترین مسابقه ای که در پیش داریم، مسابقات قهرمانی اروپاست که حدود چهار ماه دیگر برگزار می شود و ما خودمان را برای آن مسابقات آماده می کنیم. من هم توکل به خدا خودم را آماده می کنم تا خوب کشتی بگیرم و دست پر برگردم.

 

راستی گفته بودی ۱۵ ماه است پول ات را نداده اند. پولت را دادند؟

متاسفانه هنوز نه. نه جوایز المپیک و نه حقوق ماه های اخیر و منتظریم ببینیم که چه می شود. البته معاون جدید فدراسیون کشتی آذربایجان هم برکنار شد و حالا با این تغییر و تحولات، باید ببینیم وضعیت مان چطور می شود.هر چند که معاون جدید دو ماه است آمده ولی اتفاق تازه ای نیفتاده است! اما حداقل امیدوارم اردوهای درست و حسابی برای مان گذاشته شود و بتوانیم کشتی های خوبی بگیریم و به روزهای اوج مان برگردیم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.