b_Newsدست علی دایی را می بوسم، او پا جای پای تختی گذاشته است

جمشید خیرآبادی: فدراسیون کشتی مانند بچه ناتنی با تیم امید برخورد کرد!

تاریخ: 1396/09/04
زمان: 14: 27
نوع: گفتگو
چهارمی تیم امید کشتی فرنگی در مسابقات جهانی باعث شد تا به بررسی این رقابت ها بپردازیم و نظرات کارشناسی جمشید خیرآبادی را جویا شویم.

حامد جیرودی / چهارمی تیم امید کشتی فرنگی ایران در مسابقات جهانی امیدهای جهان در لهستان، باعث شد تا به بررسی این رقابت ها بپردازیم و نظرات کارشناسی جمشید خیرآبادی مربی پیشین تیم ملی را در این زمینه جویا شویم. خیرآبادی در گفت و گویی که با گل داشت، بر این عقیده بود که فدراسیون کشتی، مسابقات امیدهای جهان را جدی نگرفته است و مانند بچه ناتنی با آن برخورد کرده است!

 

نتایج تیم امید کشتی فرنگی در رقابت های امیدهای جهان در لهستان را چگونه ارزیابی می کنید؟

من کشتی ها را دیدم اما به نظرم ما نتیجه خوبی نگرفتیم و کسب سه مدال برنز و چهارمی مقام خوبی نبود. البته من خودم می دانستم که شرایط به این صورت است که قبول مسئولیت نکردم. این تیم نه اردوی خوبی داشته و نه به آن اهمیت داده شده است. در هر صورت، کار درست و حسابی روی این تیم نشده بود و فرصت کافی هم وجود نداشت. من همیشه انسان خوش بینی هستم اما واقعیت این است که نتایج خوبی به دست نیامد. این تیم نفرات خوبی داشت که خیلی از آنها سابقه حضور در تیم ملی بزرگسالان را دارند و حالا شورای فنی باید کارشناسی کند که چرا این نتایج به دست آمده است.

 

این تیم، همان تیم جوانان که با مربیگری حمید باوفا قهرمان جهان شدند، نبود؟

از آن تیم هم در این تیم حضور داشتند که قهرمان جهان بودند و تعدادی دیگر هم در تیم بزرگسالان بودند. در کل، تیم استخوان داری بود اما موضوع این است که فدراسیون کار گروه درستی را برای این تیم در نظر نگرفته بود و ما ننشستیم و ببینیم می خواهیم چه کار کنیم. من قبلا هم مصاحبه کرده بودم و گفتم که سطح این مسابقات خیلی بالاست و تیم ها با سرمربی های بزرگسالان شان در این رقابت ها شرکت می کنند و دیدگاه شان، سرمایه گذاری برای المپیک ۲۰۲۰ توکیو است اما فدراسیون در خواب زمستانی بود و مانند یک بچه ناتنی به این تیم نگاه کرد!

 

نفرات برنزی ما در این رقابت‌ها را چطور دیدید؟

پیام بویری مدت زیادی است که کشتی می گیرد و در اردوی تیم ملی بزرگسالان حضور دارد و استحقاق و لیاقت این را داشته که جانشین شایسته ای برای سعید عبدولی باشد. فرشاد بلفکه هم جزو استثناهای کشتی فرنگی ماست و همین طور امین کاویانی نژاد که او هم کشتی گیر خوبی است. به نظرم همه این بچه ها می توانستند روی سکوی بالاتری قرار بگیرند اما شرایط ایده آلی برای آنها وجود نداشته است. شما همین مهدی فلاح را در 85 کیلوگرم ببینید. او با این که مدال نگرفت اما کشتی گیر آینده دار و خوبی است. حالا این فدراسیون است که باید پاسخگو باشد. چرا که مانند بچه ناتنی به این تیم نگاه کرده است. فدراسیون جهانی از مدت ها قبل تاریخ این مسابقات را اعلام کرده بود اما فدراسیون سر خودش را شلوغ کرده و اصل را رها کرده است. قطعا باید دید وسیع تری وجود داشته باشد تا این نفرات در شرایط بهتری قرار بگیرند و برای تیم ملی بزرگسالان آماده شوند.

 

راستی شنیدیم که صباح شریعتی هم با شما تمرین می کند، درست است؟

بله. صباح بعد از مسابقات جهانی به ایران برگشته است و با من تمرین می کند. او در آذربایجان اصلا شرایط مساعدی نداشت و به او تاکید کرده ام که حق نداری به این کشور برگردی. آنجا نه رسیدگی درست و حسابی در مورد او می شد و نه حتی غذای خوبی به آنها داده می شد و همین باعث شده تا کشتی گیر خوبی مثل صباح از اوج به زیر برسد و به او گفتم که به آذربایجانی ها بگوید که در ایران با مربی سابقش کار می کند تا آماده شود و آن وقت می فهمند که آماده سازی یک کشتی گیر یعنی چه؟

 

صباح در این مدت به زلزله زدگان هم سر زده بود؟

بله. او یک پهلوان واقعی است. در سنندج چهره به چهره از مردم پول و امکانات گرفت و 20 کامیون روانه استان کرمانشاه کرد تا به دست آسیب دیدگان زلزله برسد و با تمام وجود در این مدت تلاش کرد. در کنار او ورزشکاران دیگر سنندجی مانند میلاد سیار که قهرمان دوومیدانی است و مهدی کریمی که او هم فرنگی کار است، کنارش بودند و خیلی کمک کردند.

 

مثل این که می خواهد مدال المپیک اش را هم به نفع زلزله زدگان به مزایده بگذارد؟

بله از این موضوع هم خبر دارم که می خواهد مدالش را به حراج بگذارد و با کیانوش رستمی هم در این رابطه حرف زده است. امیدوارم که با این کار بسیار بزرگ باز هم بتواند به مردم زلزله زده کمک کند.

 

شما خودتان هم  به عنوان یک مربی کردستانی کاری کردید؟

بله من هم کمپین زده بودم و هشت تا ماشین را پر کردیم و به کرمانشاه فرستایدیم. یک انبار بزرگ را هم داریم پر می کنیم که در زمان مناسب به آنجا بفرستیم. چون زمانی که کمک ها قطع شود، باید باز هم وسایلی وجود داشته باشد که به دست مردم برسد.

 

علی دایی و دیگر ورزشکاران و مردم هم خیلی کمک کردند.

من دست علی دایی را می بوسم. او دارد پا جای پای جهان پهلوان تختی می گذارد. من واقعا به ایرانی بودنم افتخار می کنم که ورزشکارانی مثل علی دایی را داریم و مردمی سخاوتمند که در شرایط سخت به کمک هم می آیند و امیدوارم همیشه این اتحاد وجود داشته باشد.