b_Newsاز ابتدا هم قرار نبود ذخیره ها به آمریکا بیایند!/ در جهانی دنبال رزومه نیستم که در تیم ماندگار شوم

بیرانوند: انتظار قهرمانی از تیم پوکیده 5 ماه پیش، اتفاق بسیار خوبی است

b_News تیم وزنه برداری با عملکرد خوبش مقام می آورد نه محرومیت 9 کشور/برای رسیدن به زمان مسابقه، روز شماری می کنم
تاریخ: 1396/09/08
زمان: 13: 50
نوع: گفتگو
محسن بیرانوند سرمربی جوان تیم ملی وزنه برداری در آستانه مسابقات جهانی آمریکا، با «گل» به گفت و گو نشست و از شرایط خوب شاگردانش خبر داد.

نگار رشیدی/ تیم ملی وزنه برداری با تمام بالا و پایین هایی که برای صدور ویزا برایش پیش آمد، بالاخره یک نفس راحت کشید و بامداد امروز راهی آمریکا شد. تیمی که با حذف نفرات ذخیره (همایون تیموری و مجید عسگری) و ترکیبی هشت نفره روی تخته رقابت حاضر می شود!

محسن بیرانوند سرمربی جوان تیم ملی در گفت و گویی که با «گل» داشت، اعلام کرد از ابتدا هم قرار نبود ذخیره ها به آمریکا بروند و حالا که اسامی در سایت فدراسیون جهانی ثبت شده، دیگر نمی توان کاری کرد... او همچنین از اینکه از تیمش انتظار قهرمانی می رود ابراز خرسندی کرد و به آن امیدوار بود.

 

بالاخره تنش های ویزا تمام شد و راهی آمریکا هستید.کمی از شرایط تیم بگویید.

خوشبختانه تیم شرایط خیلی خوبی دارد. از پنج ماه پیش که تیم را در دست گرفتم تا الان، عملکردشان به اوج رسیده است. مهم تر از هرچیز بچه ها آسیب دیدگی جدی ندارند و مشکل خاصی نداریم. هر روز بچه ها دارند آنالیز می شوند. همه تلاش مان را می کنیم تا بتوانیم به بهترین نتیجه برسیم.

 

اما کیانوش رستمی گفته شرایط روحی خوبی ندارد و ممکن است اصلا مدال نگیرد.

من مربی کیانوش نیستم. او با برادرش تمرین می کند و برنامه های خودشان را دارند. تمام حرف های من درباره هفت نفری است که دارند با من کار می کنند.

 

زمانی که وزنه برداری را شروع کردید، هیچ وقت به این فکر می کردید که در جوانی به عنوان سرمربی به قهرمانی جهان بروید؟

وقتی من وزنه برداری را شروع کردم، تنها فکرم قهرمانی بود. هرکسی ورزشکار می شود به او نمی گویند تمرین کن تا یک مربی خوب شوی. من هم تمام تلاشم این بود که به تیم ملی و عناوین قهرمانی برسم.

 

جوان بودن سرمربی آن هم در تیم های پرطرفدار بسیار مورد توجه است. این تجربه برای شما چطور پیش رفته؟

مسوولیت من خیلی بیشتر شده است. وقتی این کار به من سپرده شد، من تمام فکرهایم را کرده بودم و از همان پنج ماه پیش دو دو تا چهار تا کرده بودم. وزنه برداری ورزشی است که همیشه انتظارات از آن بالاست. مثل کشتی یا تکواندو. این انتظار بالا هم در خور تلاش و انرژی است که در این ورزش خرج شده است. البته من در راهم از کارشناسان واقعی و دلسوز این ورزش هم کمک و مشورت گرفته ام و فقط صزف تجربه شخصی ام جلو نرفته ام.

 

وقتی شما به عنوان سرمربی انتخاب شدید، ماندگار شدن تان منوط به نتایج داخل سالن بود. فکر می کنید بعد از مسابقات جهانی، در المپیک هم شما را کنار تیم ببینیم؟

از الان به سه سال دیگر فکر نکرده ام. من اگر یک میلیون انرژی داشته باشم یک درصدش را برای بعد از جهانی نگه نمی دارم. دنبال این هم نیستم که برای خودم رزومه جمع کنم تا در تیم بمانم. موفقیت در جهانی را مسوولیت خودم می دانم و عرق ملی ام است. اولویت اول من مقام آوردن در این مسابقات است و تلاش می کنیم بهترین مقام را بیاوریم.

 

درباره حذف شدن ذخیره ها هم توضیح می دهید که یکی از آنها مسافر عجیبی بود!

از قبلش هم قرار نبود ذخیره ها با ما بیایند.کدام تیم وقتی ترکیب هشت نفره دارد نفرات ذخیره را می برد؟ ما تا روز آخر که تیم باید کامل می شد این نفرات را همراه خود داشتیم. از روز اول هم گفتیم دو نفری که به عنوان ذخیره انتخاب شوند، تا روز آخر کنار بچه ها می مانند. آنها هم سنگ تمام گذاشتند. اصلا دلیلی ندارد آنها را ببریم. ما اسم هشت نفر را به کنگره داده ایم و دیگر نمی توان کاری کرد.

 

بعد از رکوردگیری شنیده شد، برخی از رکوردها در حدی نبود که وزنه برداران به راحتی به ترکیب تیم برسند. نظر شما در این خصوص چیست؟

رکوردها عالی بود. من از همه راضی بودم. بچه ها تست دوپینگ هم دادند و در این رکوردگیری 58 کیلو رکورد زدند. این واقعا اتفاق کمی نیست. این رکورد نشان می دهد بچه ها در بهترین شرایط تمام دوران ورزشی شان بودند. زمانی که من سرمربی شدم، یک تیم پوکیده را تحویل گرفتم و همه به من می گفتند تیم را تحویل نگیر، زمین می خوری و نابود می شوی. اما الان تیمی داریم که از آن انتظار قهرمانی می رود. بچه ها آن روز بهترین بودند و فقط بهداد نتوانست به رکورد خودش برسد که البته در تمرین دیروز 260 دوضرب را زد. اینکه بعد از پنج ماه از تیم انتظار قهرمانی می رود یعنی مسیر را درست رفتیم.

 

بسیاری معتقدند چون 9 کشور در جهانی محروم هستند ایران به قهرمانی می رسد...

این 9 کشور را کنار بگذارید و این را در نظر بگیرید که آیا بچه ها از نظر رکوردی در شرایط بهتری هستند یا نه؟ آیا یکدل و یکصدا هستند؟ حاشیه ها کمتر شده؟ بچه ها الان در اوج عملکردشان هستند. موضوع مهمی که کسی به آن توجه نمی کند کم شدن آسیب دیدگی وزنه برداران است. کسانی این حرف ها را می زنند که نمی خواهند این مسایل را ببینند. اگر این حرف را کشوری بزند که با ایران خصومت دارد می توان قبولش کرد اما شنیدنش از یک ایرانی عجیب است.

 

درباره رقابت جذاب فوق سنگین با حضور بهداد، سعید و تالاخادزه...چه نظری دارید؟

تمام وزن ها خوب هستند و مدعی اما با توجه به رقابت بهداد و تالاخادزه در المپیک گذشته، حساسیت ها روی این وزن بیشتر است. از طرفی سعید علی حسینی هشت سال نبود و الان همه منتظر هستند تا ببینند سعید چه کار می کند. بحث انتخاب قوی ترین مرد جهان هم هست که جذابیت زیادی دارد. اما برای من رقابت همه وزن ها جذاب است و روزشماری می کنم که روز مسابقه بچه ها برسد. 

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.