b_Newsترجیح می دهم سرمربی جوانان باشم تا تیم امید

حمید باوفا: متاسفانه برخی فقط روی سکو رفتن را می بینند!

تاریخ: 1396/09/07
زمان: 12: 10
نوع: گفتگو
حمید باوفا سرمربی تیم کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال بعد از چهارمی تیمش در مسابقات امیدهای جهان، گفت منتقدان تنها نباید روی سکو رفتن را ببینند.

حامد جیرودی / تیم کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال ایران در حالی در رقابت های امیدهای جهان در لهستان شرکت کرد که با کسب سه مدال برنز، به مقام چهارم این رقابت ها دست یافت. نتیجه ای که از نظر منتقدان و کارشناسان کشتی کشتی فرنگی خوب نبود و ایرادهایی از تدارکات نامناسب برای و جدی نگرفتن مسابقات امیدهای جهان از سوی فدراسیون گرفته شد اما حمید باوفا سرمربی این تیم در گفت‌وگویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که منتقدان تنها نباید روی سکو رفتن را ببینند.

 

درباره مسابقات امیدهای جهان در لهستان صحبت می کنید؟

خیلی مسابقات خوب و سطح بالایی بود و من گمان نمی کردم همه تیم های بزرگ دنیا با تمام قدرت بیایند اما همین طور بود و همه با پتانسیل بالا آمده بودند. ما هم با بخشی از تیم جوانان و بخشی از تیم بزرگسالان مان در این رقابت ها شرکت کرده بودیم. اما باید به این نکته ها توجه داشت، تیم جوانان ما در سال ۲۰۱۴ نهم شده بود و در سال ۲۰۱۵ هفتم و در این مسابقات ما تنها دو کشتی گیر از تیم جوانان که قهرمان جهان شد را به همراه داشتیم که یکی از آنها سوم شد و دیگری هم تا سوم، چهارمی رفت و پنجم شد. ضمن اینکه ما در شرایطی چهارم شدیم که زمان کافی را در اختیار نداشتیم و وقتی نبود که نفرات جایگزین را انتخاب کنیم.

 

اما ما که با جمشید خیرآبادی که صحبت می کردیم، معتقد بود فدراسیون کشتی این مسابقات را جدی نگرفته بوده و تدارکات مناسبی انجام نشده بوده است.

فدراسیون هم زمان نداشت. متاسفانه برخی مسائل را با هم قاطی می کنند. شما ببینید اولویت های فدراسیون کشتی در سال ۲۰۱۷ چه بوده است. جام جهانی، بازی های همبستگی کشورهای اسلامی، مسابقات قهرمانی آسیا، مسابقات جهانی،    مسابقات جهانی جوانان و نوجوانان، بازی های ایندورگیم و الان هم که مسابقات امیدهای جهان. پس می بینید که فرصتی نبوده است. من نمی گویم مشکلی نبوده است. قطعا بوده. افرادی هم که کارشناسی می کنند، از سر دلسوزی، این کار را انجام می دهند اما باید آنالیز دقیق تری داشته باشند تا صادقانه تر برخورد کنند.

 

اما قبول کنید از کشتی فرنگی انتظار بیشتری می رود و کسب سه مدال برنز و عنوان چهارمی جالب نیست.

تیم ملی کشتی فرنگی بزرگسالان هم در مسابقات جهانی فرانسه، سه مدال برنز به دست آورد اما چون دوم شد، کسی چیزی نگفت. متاسفانه برخی فقط روی سکو رفتن را می بینند و این به بحث های کارشناسی هم مربوط نمی شود!

 

شاید به خاطر این که تیم جوانان را قهرمان جهان کرده بودید، توقعات از شما بالاتر رفته بود.

این حرف ها نیست. اگر این تیم سال بعد نتیجه نگرفت، آن وقت کارشناسان بیایند، زاویه بگیرند و صحبت کنند. ما در زمانی کمتر از ۴۰ روز، دو اردو داشتیم. ضمن این بعضی از کشتی گیران ما مثل امین کاویانی نژاد و امین میرزاده باید سال بعد هم در جوانان کشتی بگیرند.

 

پس شما خودتان راضی هستید؟

به غیر از دو وزن که خوب نبودند، از بقیه اوزان راضی هستم و با توجه به زمان کمی که داشتیم، کشتی های در حدی گرفتند.

 

شما الان هم سرمربی جوانان هستید، هم امید؟

بله، من سرمربی جوانان هستم که برای این مسابقات، تیم امید را هم هدایت کردم اما اگر مسابقات امیدها بخواهد هر سال برگزار شود، باید سرمربی جدا داشته باشد.

 

یعنی شما بر می گردید به تیم جوانان؟

بله من تمرکزم روی جوانان است و بهتر است مربی در یک رده فعالیت کند.

 

خودتان جوانان را ترجیح می دهید؟

بله چون احساس می کنم تیم شرایط خوبی دارد و در سال ۲۰۱۸ هم می توانیم نتایج خوبی را کسب کنیم.

 

با علی اشکانی سرمربی تیم ملی بزرگسالان هم در ارتباط هستید؟

بله ما با علی آقا در ارتباط هستیم و اصلا لازم است که مربیان جوانان و بزرگسالان با هم صحبت کنند تا از نظرات هم استفاده کنند.

 

درباره احتمال بازگشت کشتی گیرانی مانند حمید  سوریان، امید نوروزی و قاسم رضایی به تیم ملی چه نظری دارید؟

این کشتی گیرانی که نام بردید، همه از ستاره های ورزش ایران هستند که خودشان بهتر از هر کسی می توانند درباره خودشان تصمیم بگیرند. اگر بخواهند برگردند، یعنی این که به این نتیجه رسیده اند که می توانند باز هم کشتی بگیرند و اگر هم نه، یعنی این که فهمیده اند به پایان کارشان در تشک رسیده اند و ما باید به نظرات آنها در هر دو صورت، احترام بگذاریم.

 

راستی کرامت عبدولی برادر سعید عبدولی چطور است؟

کرامت کشتی گیر خیلی خوبی است و دیدید که قهرمان جوانان جهان هم شد.

 

او را با خودتان به مسابقات امیدهای جهان نبردید؟

خیر بنا به دلایلی کرامت همراه ما نبود که اگر بود، احتمال مدال گرفتن اش زیاد بود و آن وقت شرایط اینی نبود که الان بود!

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.